MÜSİAD, Kahramanmaraş Ticaret Borsası'na çıkarma yaptı

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kahramanmaraş Şubesi, Ticaret Borsası (KTB)'na çıkarma yaptı. MÜSİAD Şube Başkanı Serdar Salih Çiçekçi ve Yönetim Kurulu Üyeleri teşkilatlarıyla birlikte KTB Başkanı Mustafa Narlı'ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - İbrahim Baykut

MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Çiçekçi ve üyelerinin katıldığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Başkan Narlı: “MÜSİAD bizim ailemizdir, bu her daim böyle olacaktır. Bizde Salih kardeşimizin her daim yanındayız, ne zaman aradıysa, ne zaman bizden bir şey istediyse yanında olduk. MÜSİAD bu ülkenin bu devletin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olan bir kuruluş. Bizde Devletimizin Milletimizin neferleriyiz, şartlar ne olursa olsun her zaman yanındayız. Hepimiz biriz, ayrı gayrı yok.” dedi. 

Önemli olan bu şehre bir şeyler katabilmektir

KTB Başkanı Narlı: “Biz birbirimizi sevmek zorunda değiliz ama birbirimize saygı duyacağız. 13 Bin kişi çalıştıran 5 bin kişi çalıştıran, bin kişi çalıştıran 300 kişi çalıştıranların hepsi bu şehrin insanı. Herkes herkesle iyi olamayabilir, önemli olan bu şehre bir şeyler katabilmektir. 3 kişi 5 kişi çalıştıran insanın ben elini öperim, ona saygı duyarım. Hep beraber aynı masada oturup dertleşip konuşan bir Kahramanmaraş istiyoruz. Biz bunu özledik, yeter artık! İnsanlarda artık bunu anlamadıysa, bir daha anlatırız. Hep beraber bir masada oturalım konuşalım, derdimiz varsa birbirimize anlatalım. Bende yanlış yapabilirim, o zaman ben çıkarım mertçe “Özür dilerim, ben yanlış yaptım, hakkınızı helal edin” derim. Bu bir medeni cesarettir, bu da bir erdemliliktir. Kahramanmaraş hepimizin! Birbirimize belden aşağı vurmayalım, birbirimizle konuşarak bu şehri kalkındıralım” dedi.

MÜSİAD, Kahramanmaraş Ticaret Borsası'na çıkarma yaptı

2023’ü ‘Kahramanmaraş Tanıtım Yılı’ ilan ediyoruz

Narlı konuşmasında: “2023 yılını, Kahramanmaraş Ticaret Borsası olarak “Kahramanmaraş Tanıtım Yılı” ilan ediyoruz. Dondurma, biber, tarhana gibi birçok ürününü daha da tanınır hale getireceğiz. Mozarella peyniri bu şehirde üretiliyor, patlayan mısırın yüzde 83’ü bu şehirde üretiliyor bunları hangimiz biliyoruz? Bilenlerin sayısı da çok az. Bununla ilgili tanıtımızı da en kısa zamanda yayınlayacağız. Tanıtıma önce Kahramanmaraş’tan başlayacağız, sonra da ulusal basına çıkacağız. Türkiye’nin her köşesinde Kahramanmaraş olacak, Kahramanmaraş’ı tanıtacağız. 1 milyon 160 bin kişilik bir şehir burası, Kahramanmaraş bir tane, başka Kahramanmaraş yok. Kahramanmaraş’ı dışarıya götüreceğiz bu şehri dışarıda tanıtacağız. Kahramanmaraş, Türkiye’de dondurmanın yüzde 7’sini ya da yüzde 10’unu üretiyor. Bu şehrin en küçük köyün bakkalında bile Algida markası var. Neden Kahramanmaraş dondurma da tam olarak markalaşamadı, neden Maraş dondurması Algida gibi markalaşmadı. Bu çok mu zor? Bunu yapabiliriz, bunu başarmamız lazım. Kahramanmaraşlılar, Kahramanmaraş olarak ürettiğimiz dondurmanın sadece yüzde 20’sini yiyor, geri kalan yüzde 80’ini yine Algida markalı dondurma yiyor. Bizim dondurma da bir markaya ihtiyacımız var.” Dedi.

MÜSİAD, Kahramanmaraş Ticaret Borsası'na çıkarma yaptı

Dondurma OSB kuracağız

Başkan Narlı, son olarak: “Tomsuklu’daki Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yaklaşık 30 bin dönüm. Oradaki 3 bin dönümlük alana Dondurma OSB yapacağız. Bu konuyu Sayın Vekillerimle konuştuk, destek olacakları ifade ettiler. Bu şehirde daha fazla dondurma üreteceğiz. Dondurma bizim markamız, buna sahip çıkmamız lazım. Oradan 5 bin dönümde Çelikçiler için yer isteyeceğiz. Çelikte Kahramanmaraş için çok önemli bir yere sahip. Şuan 5 bin dönüm Organize Sanayi Bölgesi var, bura için “Bitmez” diyenler olmuştu. Tomsuklu’daki Organize Sanayi Bölgesini de faaliyete geçirirsek bu şehrin 25-30 yılını kurtaracağız. Bunu bürokrasi ile siyaset ile sivil toplum kuruluşları ile sizlerle dostlarla hep beraber yapacağız. Herkes buraya bir omuz atacak.” Dedi.

Kahramanmaraş’ı konuşmaya bu şehrin ticaretini geliştirmeye her daim olduğu gibi varız

Ziyarette konuşan MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Çiçekçi ise: “Allah hayırlı mübarek eylesin. Bu ziyaret bizim için çok ayrı bir anlam ifade ediyor. Malumunuz önce ki Başkan Mustafa ağabeyimiz MÜSİAD üyesiydi ve yeni dönem Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı Ağabeyimizde MÜSİAD üyesidir. Biz her iki dönem başkanlarının MÜSİAD üyesi olmasının mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu gururu ve bu mutluluğu da sizlerle paylaşmak için bu ziyareti gerçekleştirdik. Ticaret Borsasında bu bayrak değişimi bizleri ciddi anlamda gururlandırdı. Bulunduğumuz salonun isminin Ahmet Duran Balsuyu olması, önce ki Başkanımız Ahmet Ağabeye karşı ahde vefa göstergesidir. Mustafa Ağabeyimiz, Ahmet Ağabeyimiz yükseltmiş olduğu çitayı daha da yukarılara taşıyacağına inanıyorum. Şehrimiz ticaretle ilgili konuşulması gereken, alınması gereken kararlarda da muhakkak ki imzaları olacaktır. Ahmet Duran Ağabeyimiz memleketimiz için çok büyük bir değer, şehrimize çok büyük hizmetleri oldu. 

MÜSİAD, Kahramanmaraş Ticaret Borsası'na çıkarma yaptı

Bu bayrağı Mustafa ağabeyin ve heyetinin daha da yukarılara taşıyacağına inanıyoruz. Rabbim Muvaffakiyetler versin. Her daim MÜSİAD olarak, her koşulda yanınızdayız. Ticaret Borsasının yeni yönetimine ve çalışacak arkadaşlara başarılar diliyorum. Hep birlikte yek ses olarak Kahramanmaraş’ı konuşmaya bu şehrin ticaretini geliştirmeye her daim olduğu gibi varız. Mustafa Narlı ağabeyimiz meselesi Türkiye olan, meselesi Kahramanmaraş olan, gönlünü bu şehre adamış İş İnsanlarından birisidir bunu da yakınında olan herkes biliyor. Bizleri de bir kardeşi olarak görmesini arzu ediyoruz.” İfade etti.

Kahramanmaraş tekstilde Türkiye’de çok ciddi bir yerde

Çiçekçi son olarak: “Bizler MÜSİAD ailesi olarak, şehir ekonomimizin yüzde 65’ini temsil ediyoruz. Ciro bazını inceliyoruz; İSO 500’de Kahramanmaraş’taki 16’ı şirketin 13’ü bizim ailemizden, yine 2. İSO 500’de 13 şirketin 8’i bizim ailemiz. Türkiye’de çok ciddi sıralamalara giren şirketlerle burada faaliyetler gösteriyoruz. Kahramanmaraş için Ticaret Borsasının önemini bizler çok iyi biliyoruz. MÜSİAD’da sadece sanayiciler değil, ticaret erbapları da faaliyette bulunuyor. Bunların içerisinde, Ticaret Borsasında tarımda faaliyet gösteren arkadaşlardan sanayici arkadaşlara kadar farklı alanlarda faaliyet gösteren arkadaşlarımız var. Kahramanmaraş tekstilde Türkiye’de çok ciddi bir yerde, Türkiye’de aldığı pay ile bugün Avrupa’nın üretim üssü olmuş zafiyette. 

Bu sektör emtia olarak pamuğu değerlendiriyoruz, pamuk bizim vazgeçilmezim, beyaz altınımız. Pamuk ve diğer tarım ürünleriyle Kahramanmaraş ciddi anlamda söz sahibidir. Türkiye’de kullanılan pamuğun tüketimi noktasında en büyük pay bizde, şehir olarak ürettiğimiz pamuk yeterli olmadığı için ithal olarak ülkemize giren pamuğun yüzde 90’nın işlendiği şehirde yaşıyoruz. Ekonomik olarak çok güzel atılımlar yaparak iyi yerleri hedefliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Ziyaret sonrası MÜSİAD Başkanı Çiçekçi, KTB Başkanı Narlı’ya çiçek ve tablo hediye etti.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN