• Haberler
  • Çocuk
  • 81 ilden 115 çocukla, 23 Nisan Özel Oturumu Etkinliği

81 ilden 115 çocukla, 23 Nisan Özel Oturumu Etkinliği

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Birinci TBMM binasında, 81 ilden gelen 115 çocukla, bu yıl ilk kez düzenlenen '23 Nisan Özel Oturumu'na katıldı.

Millî Eğitim Bakanlığınca, tarihî Birinci Meclis binasında 23 Nisan 1920'deki ilk oturum, öğrenciler tarafından "23 Nisan Özel Oturumu"nda yeniden canlandırıldı. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 104. yıl dönümü kutlamaları, coşkuyla devam ediyor.

Millî Eğitim Bakanlığının bu yıl ilk kez düzenlediği "23 Nisan Özel Oturumu" etkinliğine, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de katıldı. Etkinlikte, 81 ilden gelen 115 öğrenci, 23 Nisan 1920'deki ilk oturumu yeniden canlandırdı.

Döneme özgü kıyafetlerle birlikte tarihî Birinci Mecliste bir araya gelen öğrenciler, temsili olarak dualar eşliğinde Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisini açtı.

En yaşlı üye sıfatıyla Meclis Başkanlığına seçilen Sinop Mebusu Mehmet Şerif Bey ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün temsili olarak açılış konuşmalarıyla başlayan oturumda, öğrenciler dönemin 115 milletvekilini canlandırdı.

Meclis sıralarında o günlerdeki manevi atmosferi yaşayan öğrenciler, meclisin mütareke şartlarında kurulmasına rağmen demokrasiden taviz vermediğini yeniden vurguladı.

Bakmadan Geçme