Sağlık

Sağlık Haberleri

Prof. Dr. Neyal: MS Hastalığı, sıklıkla genç erişkin yaşlarda başlar

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı tarafından, merkezi sinir hastalığı olan Multipl Skleroz’un (MS) ele alındığı ‘MS Hasta Okulu’ konulu toplantı düzenlendi.

Prof. Dr. Ergun: Kronik hastalığı olan engelli bireylerde sağlıklı yaşam için egzersiz anahtar rol oynamaktadır

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevin Ergun, kronik hastalığı olan engelli bireylerde sağlıklı yaşam için egzersizin anahtar rol oynadığını söyledi.

Alanında uzman akademisyenler Kahramanmaraş’ta buluştu

Türkiye’nin birçok ilinden gelen bilim insanları ‘Güneş T. Yüregir Anısına 2. Kahramanmaraş Biyokimya Günleri’ Sempozyumunda Kahramanmaraş’ta bir araya geldiler.

Huzursuz bağırsak sendromu konulu panel düzenlenecek

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından ‘İrritabl (Huzursuz) Bağırsak Sendromu ve Tıbbi Beslenme Tedavisi’ konulu panel düzenlenecek.

Genç iş insanlarına ilk yardım eğitimi verildi

SANKO Üniversitesi Hastanesi ile Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD) Kadınlar Kuruluna bağlı Sosyal İlişkiler ve Eğitim Komisyonu, sosyal sorumluluk projesi kapsamında dernek üyelerine yönelik ilk yardım eğitimi düzenledi.

Yerli kalp elektroşok cihazı

Ani kalp durmalarında uygulandığında hastanın yaşama şansını yüzde 90’ kadar çıkaran kalp elektroşok cihazı yerli olarak üretildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ASELSAN’ın yerli bir start-up ile birlikte geliştirdiği ürünü, TBMM’de milletvekillerine tanıttı.

Diş hekimi adayı öğrenciler beyaz önlüklerini giydi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Diş Hekimliği Fakültesi tarafından 22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Günü münasebetiyle beyaz önlük giyme töreni düzenlendi.

Okulda diyabet programı eğitim platformu açıldı

Tip 1 diyabet tanısı bulunan yaklaşık 23 bin öğrenci, okul ortamında kan şekeri ölçümü ve insülin tedavisi için desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle okul yöneticileri, öğretmenler ve çalışanlarının diyabet konusundaki farkındalığı büyük önem taşıyor.

Dünya diyabet günü farkındalık etkinliği

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla stant açılarak, diyabet ve şeker hastalığına karşı vatandaşlar bilgilendirildi.

Dünya prematüre günü

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi / Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Ünal Sarıkabadayı, 37 ile 42’nci haftalar arasında gerçekleşen doğumların normal olduğunu, 37 haftadan önce doğan bebeklerin ise prematüre olarak kabul edildiğini söyledi.

Akciğer kanserinde tamamlayıcı tedaviler anlatıldı

SANKO Üniversitesi Hastanesi ile Yeni Yaşam Hematoloji ve Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği iş birliğiyle ‘Akciğer Kanserinde Tamamlayıcı Tedaviler’ konulu bir program düzenlendi.

Prof. Dr. Baştemir: Diyabete karşı en büyük savaş, yarın için bugünden eğitimdir

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Baştemir, diyabete karşı en büyük savaşın yarını korumak için bugünden eğitim olduğunu söyledi.

SANKO Okulları’nda organ bağışının önemine dikkat çekildi

SANKO Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi tarafından 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası nedeniyle SANKO Okulları’nda etkinlik düzenlendi.

Doç. Dr. Kısacık: Doğru tanı konulmasında multidisipliner çalışma çok değerlidir

SANKO Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Bölümü ve SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı iş birliği ile ‘Lomber ve Pelvis Görüntüleme Kursu’ düzenlendi.

Gitmediği hastane kalmadı, şifayı KSÜ’de buldu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğine kol ve bacaklarında uyuşma ve kas gücü kaybı şikâyeti ile başvuran ve yapılan tetkikler sonucunda omuriliğinde 3,5 cm’lik tümör tespit edilen 45 yaşındaki hasta, gerçekleştirilen başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu.

Prof. Dr. Elbeyli: Akciğer kanseri ülkemizde en sık görülen kanser türlerinden biridir

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Elbeyli, akciğer kanserinin, ülkemizde ve dünyada en sık görülen kanser türlerinden biri olduğunu söyledi.

Dr. Öğr. Üyesi Aksoy: Obezite sağlıklı yaşam için risk

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Obezite ve Metabolik Cerrahi Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Başar Aksoy, teknolojik ilerlemelerin hayatı kolaylaştırırken günlük yaşamdaki hareketlerin önemli kısmını sınırlandırdığını, bunun sonucunda da bireylerin obezite riski ve gerçeği ile karşılaştığını söyledi.

Rektör Yasım, sağlık hizmetleriyle ilgili brifing aldı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesini (SUAH) ziyaret ederek Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hafize Öksüz ve Hastane Başhekimi Prof. Dr. Sefa Resim’den yürütülen çalışmalar hakkında brifing aldı.

Meme kanserine düzenlenen etkinlikle dikkat çektirler

SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde İç Hastalıkları-Tıbbi Onkoloji Bölümü tarafından 1- 31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında stant kurularak meme kanserine dikkat çekildi.

Toplam 726 haber.