Teknoloji

Teknoloji Haberleri

TÜBİTAK'tan deprem araştırması

Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere yönelik Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) desteğiyle 107 araştırma projesi yürütülüyor.

BİLSEM'in özel yetenekli öğrencileri, uzay yolculuğunu deneyimliyor

Türkiye Uzay Ajansı ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü bilim ve sanat merkezlerinden 100 öğrenci, Uzay Kampı Türkiye'de uzay yolculuğuyla ilgili uygulamalı eğitim alıyor.

SANKO geleceğin teknolojilerini üretecek gençleri destekliyor

SANKO Holding, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in bu yıl da ana paydaşları arasında yer alacak. SANKO, 2020 yılından beri üstlendiği Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışmasının yürütücülüğünü TEKNOFEST 2023’te de sürdürerek gençliğin enerjisini destekliyor.

İlk yerli ve milli asansör fabrikası

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte Konya’da Emlak Konut Asansör Fabrikası (EKA) Açılış Töreni’ne katıldı. Bakanlar Kurum ve Varank, Emlak Konut Asansör Üretim Tesisi’nde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı, ardından asansör üretim biriminde birlikte iş önlüğü giyerek halat askı noktasına kaynak yaptı ve üretimdeki bir asansörün montaj işleminde vida sıktılar.

Asansörde yerli markalaşma hamlesi

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, illerin sanayisi ve teknolojisine ilişkin politika ve stratejileri belirlemek amacıyla oluşturulan Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK) çalışmaları kapsamında Bursa’da “Yerli ve Milli Asansör” temasıyla gerçekleştirilen panelde asansör sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Bursa Sanayi ve Ticaret Odası MESYEB çatısı altında faaliyetlerine başlayan Türkiye’nin ilk ve tek “Asansör Güvenlik Ekipmanları Test ve Geliştirme Merkezi”nin açılışını yaptı.

Dijitalleşen dünyada insan hakları

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dijitalleşmenin insan haklarının gelişimine sağladığı katkılara değinerek, dijitalleşmenin faydalarından sonuna kadar istifade ederken mahremiyeti koruyan, dezenformasyonla mücadele eden ve ifade özgürlüğünü koruyan düzenlemeleri de asla ihmal etmemek gerektiğini belirtti.

Tayfanın yeni üyesi bir uzaylı

TRT Çocuk’ta 9 yıldır yayınlanan Türk animasyon filmi Rafadan Tayfa, yeni bir maceraya atılıyor. Çocukların, aileleriyle birlikte ilgiyle izlediği yapımın 3’üncü sinema filmi Galaktik Tayfa, 6 Ocak’ta sinemaseverlerle buluşuyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın katkılarıyla beyaz perdeye yansıyacak Galaktik Tayfa, 81 ilde yüzlerce salonda aynı anda gösterime girecek.

İnternet bağımlılığı ile mücadele için ne yapılmalı?

SANKO Üniversitesi’nde internet bağımlılığı ile mücadele etkinlikleri kapsamında öğrencilere yönelik ‘Güvenli ve Bilinçli İnternet Kullanımı’ konulu seminer düzenlendi.

Dijitalleşen KOBİ'lere 2 milyona varan destek

KOSGEB, 2019 yılından bu yana imalatçı KOBİ’lere yönelik olarak çıktığı “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” başlıklı çağrıların hem kapsamını genişletti hem de destek üst limitlerini arttırdı. Yeni çağrıda, dijitalleşme başlığının yanına rekabetçilik ve verimlilik modülü de eklendi. Daha önce işletme başına 1 milyon lira olan üst limit, dijitalleşme için 2 milyona çıkartıldı. Yeni ilave edilen rekabetçilik ve verimlilik başlığı için de destek üst limiti 1 buçuk milyon lira olarak belirlendi. Şartları sağlayan KOBİ’ler, 11 Ocak 2023’e kadar açık olan çağrılara başvurabilecek.

SANKO Okulları’na Nasa Buluş Şenliği’nden üç ödül

SANKO Okulları öğrenci ve öğretmenleri NASA Buluş Şenliği’nde “En Sıra Dışı Tasarım” ve “En Yaratıcı Tasarım” ödülleri ile “Hobiciler” kategorisinde Türkiye üçüncülüğü kazandı.

TOGG TBMM’de

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bütçe görüşmelerine katılmak üzere Meclis'e Togg otomobil ile gelen Bakan Mustafa Varank'a, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz ile MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da eşlik etti.

Savunma sanayiindeki gelişmeler MÜSİAD'da ele alındı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) - ASELSAN 1. Sanayileşme Etkinliği, MÜSİAD Genel Merkezinde gerçekleştirildi. Programda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Türkiye'nin son yıllarda gerçekleştirdiği savunma sanayi atılımları ile stratejik konumunu daha da güçlendirdiğini belirtti. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ise, ASELSAN'ın bütün başarılarında yetkin ve geniş bir ekosisteme sahip olduğunu vurguladı.

Elbistan’a Teknokent hamlesi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım ve beraberindeki heyet, Elbistan’da kurulması planlanan Teknokent için ilçe protokolü ile bir araya geldi.

Türkiye, yapay zeka küresel ortaklığına üye oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Yapay Zekâ Küresel Ortaklığı’na (Global Partnership on AI - GPAI) üye olduğunu açıkladı. Bakanlığının bütçesi üzerinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Bakan Varank, “Bugün itibarıyla yapay zekâ çalışmalarında önemli bir referans noktası olan Yapay Zekâ Küresel Ortaklığının üyesi olduk.” dedi.

Türkiye dijital Avrupa programına dahil olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) için önemli bir ortak olduğunu, son dönemdeki küresel gelişmelerin Türkiye'nin önemini daha da artırdığını söyledi.

TEKNOFEST 2023 Teknoloji Yarışmaları için başvurular başladı

Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2023 teknoloji yarışmaları için başvurular başladı. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Ankara, İzmir ve İstanbul’da gerçekleştirilecek festivalde yarışmacılar 41 farklı kategoride mücadele edecek. Son başvuru tarihi 20 Kasım.

İşte TOGG'un üretim hattı

Bir otomobilden fazlası olan Togg’un Teknoloji Kampüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenen törenle açıldı. Açılışta, ayrıca Togg’un ilk akıllı cihazı C SUV da seri üretim bandından indirildi. Görkemli törenin yansımaları sürerken tartışmalar da beraberinde geldi.

SANKO okulları öğrencilerine TÜBİTAK’tan ödül

SANKO Okulları öğrencileri, “TÜBİTAK 16’ncı Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Final Yarışması”nda Kimya dalında Türkiye üçüncüsü oldu.

Genç bilim insanlarına ödül yağmuru

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması’nda geleceğin bilim insanları ödüllerine kavuştu. 57 ilden 336 öğrencinin 180 projesinin kıyasıya mücadele ettiği yarışmada Muşlu Bager Çalışcı ve arkadaşları “Engelsiz Astronomi Sözlüğü” Projesi ile teşvik ödülü aldı.

Toplam 134 haber.