Teknoloji

Teknoloji Haberleri

Türkiye, yapay zeka küresel ortaklığına üye oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Yapay Zekâ Küresel Ortaklığı’na (Global Partnership on AI - GPAI) üye olduğunu açıkladı. Bakanlığının bütçesi üzerinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Bakan Varank, “Bugün itibarıyla yapay zekâ çalışmalarında önemli bir referans noktası olan Yapay Zekâ Küresel Ortaklığının üyesi olduk.” dedi.

Türkiye dijital Avrupa programına dahil olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) için önemli bir ortak olduğunu, son dönemdeki küresel gelişmelerin Türkiye'nin önemini daha da artırdığını söyledi.

TEKNOFEST 2023 Teknoloji Yarışmaları için başvurular başladı

Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2023 teknoloji yarışmaları için başvurular başladı. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Ankara, İzmir ve İstanbul’da gerçekleştirilecek festivalde yarışmacılar 41 farklı kategoride mücadele edecek. Son başvuru tarihi 20 Kasım.

İşte TOGG'un üretim hattı

Bir otomobilden fazlası olan Togg’un Teknoloji Kampüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenen törenle açıldı. Açılışta, ayrıca Togg’un ilk akıllı cihazı C SUV da seri üretim bandından indirildi. Görkemli törenin yansımaları sürerken tartışmalar da beraberinde geldi.

SANKO okulları öğrencilerine TÜBİTAK’tan ödül

SANKO Okulları öğrencileri, “TÜBİTAK 16’ncı Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Final Yarışması”nda Kimya dalında Türkiye üçüncüsü oldu.

Genç bilim insanlarına ödül yağmuru

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması’nda geleceğin bilim insanları ödüllerine kavuştu. 57 ilden 336 öğrencinin 180 projesinin kıyasıya mücadele ettiği yarışmada Muşlu Bager Çalışcı ve arkadaşları “Engelsiz Astronomi Sözlüğü” Projesi ile teşvik ödülü aldı.

Kenan Demiray: Son teknolojiyi Kahramanmaraş’a getirdik

Kahramanmaraş, Uluslararası 9’uncu Tekstil Makineleri Fuarına ev sahipliği yaptı. Tekirdağ’da üretim yapan Alpiker Makine Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Demiray, Kahramanmaraş’taki firmaların çözüm ortağı olmaya hazır olduklarını söyledi.

Yaşları küçük, projeleri büyük

Türkiye’nin 57 ilinden ortaokul öğrencileri, dijital dönüşümden giyilebilir teknolojilere, gıda güvenliğinden uzay teknolojilerine kadar birçok alanda araştırma projeleri yürütüyor. Teknolojik tasarım ve yazılım gibi 10 branştaki 180 proje, Diyarbakır’da dereceye girebilmek amacıyla kıyasıya mücadele veriyor. TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması’nda geleceğin bilim insanları, 4 Kasım’da ödüllerini alacak.

İki ülke arasındaki işbirlikleri görüşüldü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan İsrail Ekonomi ve Sanayi Bakanı Orna Barbivai ile görüştü. Toplantıda ekonomik alandaki ilişkiler ele alındı.

TEKNOFEST finalistleri SANKO Enerji Çatalca RES’te buluştu

TEKNOFEST’in ana paydaşlarından SANKO Holding’in yürütücülüğünde düzenlenen Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması finalistleri, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelerek SANKO Enerji Çatalca Rüzgar Enerji Santrali’nde buluştu.

AKEDAŞ Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin AR-GE Merkezi göz dolduruyor

AKEDAŞ Elektrik Dağıtım A.Ş. yüksek hizmet performansı ile tüketici memnuniyetini arttırma, verimliliği yükseltme ve bölgenin gelişen ihtiyaçlarını karşılamayı dikkate alan teknoloji ve inovasyon odaklı çalışmalarıyla, uluslararası düzeyde de adından söz ettiriyor.

Mavi Vatan’a yeni bir su altı koruması

Türkiye’nin denizlerdeki egemenliğinin sembolü olan Mavi Vatan’a yeni bir su altı koruması geliyor. Hedef, açık denizlerde Türk donanmasını düşman tehditlerine karşı uyaracak yeni milli sonarı, TF-2000’in ilk gemisine entegre etmek. Düşük frekansları algılayacak sonar, açık denizlerde görev yapacak olan Türkiye'nin ilk hava savunma muhribinde kullanılacak.

Paris’te tarihi anlaşma için imzalar atıldı

Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için Fransa’nın başkenti Paris’te Axiom Space ile imzalar atıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından önemli gelişmeyi duyurdu. Bakan Varank, “Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştireceğimiz insanlı ilk uzay görevi için tarihi bir anlaşmaya imza attık. Seçim süreci devam eden Türk uzay yolcusunun eğitim ve uçuş hizmeti için Axiom Space ile iş birliği yapacağız. Milli Uzay Programı ile hayaller gurura dönüşüyor.” dedi.

Bilişim Vadi'sinde oyun kampı

Dijital içerik dünyasını oluşturan oyun tasarımcıları, yazılımcılar, dijital sinema ve animasyon film üreticileri ve senaristler, Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde kamp kurdu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, vadide bulunan Dijital Animasyon ve Oyun Kümelenme Merkezi (DIGIAGE) Oyun Geliştirme Yaz Kampı’nda 51 ülkeden 600 gençle buluştu.

SANKO Okulları’nın TEKNOFEST başarısı

SANKO Okulları, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2022 finallerine dört projeyle katıldı.

TEKNOFEST Karadeniz’de en çevreci projeler ödüllendirildi

TEKNOFEST’in ana paydaşlarından SANKO Holding’in yürütücülüğünü üstlendiği ‘Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması’nda ‘Lise’ ve ‘Üniversite ve Üzeri’ seviyelerinde dereceye giren takımlar ödüllendirildi.

G20 dijital ekonomi bakanları toplantısı

G20 Dönem Başkanı Endonezya’nın ev sahipliği yaptığı “G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı”, Bali adasında gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye'yi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank temsil etti.

SANKO Okulları’ndan TEKNOFEST’te gururlandıran birincilik

SANKO Okulları Fen Bilimleri Öğretmeni Fatih Mehmet Günaydın’ın geliştirdiği “Pektin Bazlı Hidrojeller ile Tekstil Atık Sularının Arıtımı” projesiyle dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te Türkiye birinciliği elde ederek önemli bir başarıya imza attı.

Milli teknoloji hamlesinin parlayan yıldızı "TEKNOFEST"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun Çarşamba Havalimanı'nda, bu yıl beşincisi düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST KARADENİZ’de yaptığı konuşmada, ülkenin milli teknoloji hamlesinin parlayan yıldızı haline gelen TEKNOFEST'in tüm katılımcılarına, ziyaretçilerine şükranlarını sundu.

Toplam 121 haber.