KKTC'nin bilişim adasına dönüşümünü hedefleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) kuruluşunun 50'nci yılında, 'Bilişim Adası'na dönüşümünü hedeflediklerini ifade ederek, 'Bilişim Adası hedefiyle beraber KKTC'nin dünya ile entegre olmasını, dünyanın önemli bilişim üslerinden biri olması için bilişim altyapılarının geliştirilmesini, uluslararası alanda tanınan bir bilişim merkezi haline gelmesini amaçlıyoruz. Türkiye olarak KKTC'nin bir teknoloji merkezi, yenilik ve iş birliği merkezi olma yolculuğunda, her konuda olduğu gibi yanında olduğumuzu yinelemek istiyorum.' dedi.

Bakan Kacır, “KKTC Bilişim Adası Çalıştayı’na video mesaj gönderdi. Kacır, Türkiye olarak, Kıbrıs Türk halkının varlığına, hürriyetine ve geleceğine dönük desteklerini sürdüreceklerini kaydetti. KKTC'nin kalkınmasına yönelik katkılarını devam ettireceklerini vurgulayan Kacır mesajında söyledi: Küresel değişim rüzgarlarının estiği günümüz dünyasında; devletler de büyüme ve kalkınmalarına yönelik yol haritaları oluşturuyor, kendilerine göre bir istikamet çiziyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, son 22 yılda elde ettiğimiz kazanımlarla Türkiye’yi her alanda dönüştürdük, geliştirdik. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, sanayiden, tarıma, teknolojiye hayata geçirdiğimiz reformlarla milli şahlanışımızın altyapısını güçlendirdik.

 İnşa ettiğimiz güçlü sanayi altyapımız, nitelikli insan kaynağımız ve yenilikçiliği teşvik eden Ar-Ge ekosistemimizle; ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkma yolculuğunda önemli projelere imza attık. Şimdi bölgesinde güçlü, küresel siyasette söz sahibi bir Türkiye’yi hep birlikte inşa ediyoruz.

 Yatırım, üretim, istihdam ve icat ve ihracat rotasında ülkemizi hak ettiği noktaya taşımak adına aşkla ve şevkle çalışıyoruz. Ülkemizi teknoloji geliştirmede, katma değerli üretimde Dünya’nın sayılı merkezleri arasında konumlandıracak adımlar atıyoruz. Ar-Ge teşviklerimizden, teknopark uygulamalarımıza, TÜBİTAK desteklerinden KOSGEB programlarına ve girişim sermayesi fonlarına kadar pek çok uygulama ve düzenleme ile Türkiye’nin teknoloji girişimlerini büyütmek için çalışıyoruz. Son 22 yılda hep birlikte sıfırdan inşa ettiğimiz teknoloji girişimciliği ekosisteminin geldiği seviye de bizler için umut kaynağı.

Teknoparklarımızın sayısını 2’den 102’ye, teknoparklarımızda Ar-Ge ve inovasyon yapan girişimlerin sayısını 56’dan 10 bin 500’ün üzerine çıkardık. Daha önce uygulaması olmayan Ar-Ge ve tasarım merkezlerimizin sayısı bin 600’ü aştı. Bilgi ve iletişim sektöründeki çalışan sayımız 237 bine, Ar-Ge personelimiz 272 bine ulaştı. Kurduğumuz ekosistem ve altyapı sayesinde pandemiden bu yana teknoloji girişimciliği Türkiye’de altın çağını yaşıyor.

 2019’a kadar henüz unicorn’u olmayan bir ülke iken, bugün 6’sı bakanlığımızca desteklenen milyar dolar değeri aşan 7 unicornumuz, Bizim deyimimizle 7 Turcorn’umuz var. Ülkemizin kritik teknolojileri milli olarak geliştirmesi, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürün ve hizmetler sunmasını esas alan kalkınma ve büyüme modelimizi uygulamaya devam edeceğiz.

Türkiye’nin yeni nesil endüstri politikasının somut örneği Togg’da olduğu gibi; batarya teknolojileri, çip tasarım ve üretimi, uzay teknolojileri, biyoteknoloji, hiper ölçekte veri merkezleri, güneş, rüzgar ve hidrojen enerjisi sistemleri alanlarında da lider teknoloji girişimlerini destekleyeceğiz.  “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonumuz doğrultusunda ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak için kesintisiz mücadelemizi sürdüreceğiz.

Uluslararası toplumun haksız ve hukuk dışı uygulamalarında KKTC ekonomisine etkilerini en aza indirgeyecek, KKTC’nin küresel ekonomiyle entegrasyonunu güçlendirecek, rekabetçiliğini daha ileriye taşıyacak adımları da eş zamanlı olarak atacağız. KKTC’nin uluslararası düzeyde eğitim görmüş ve tecrübe kazanmış insan kaynağı, ülkede faaliyet gösteren üniversitelerin Ar-Ge potansiyeli adada bilgi temelli ekonominin güçlendirilmesi için önemli bir fırsat penceresini bizlere sunuyor.

 Gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile birlikte; KKTC’nin kuruluşunun 50. yılında yani 2033’de, tamamıyla bir “Bilişim Adası”na dönüşümünü hedefliyoruz. KKTC’nin bilişim teknolojileri ve iletişim alanındaki geleceğini şekillendirecek önemli adımları konuşacağımız çalıştayda; Türkiye ve KKTC’den katılan uzmanlar, akademisyenler, sektör ve STK temsilcileri ile hep birlikte “Bilişim Adası”nın stratejik hedeflerini ve yol haritasını belirleyeceğiz.

Hukuki altyapı, teknolojik altyapılar ve uluslararası pazarlara erişim ana başlıkları altında toplamda 10 konu üzerine yoğunlaşacağız. Teşvik ve desteklere yönelik stratejiler, politikalar, yatırım ortamını iyileştirici mevzuat, yasal düzenleme ve regülasyonları kapsayacak eylem planları birlikte hazırlayacağız. Bilişim, teknoloji, iletişim, haberleşme ve yazılım altyapılarıyla birlikte istihdama ve ihracata kapılar açacak bir ekosistem kurgulamak en büyük arzumuz.

 “Bilişim Adası” hedefiyle beraber; KKTC’nin dünya ile entegre olmasını, dünyanın önemli bilişim üslerinden biri olması için bilişim altyapılarının geliştirilmesini, uluslararası alanda tanınan bir bilişim merkezi haline gelmesini amaçlıyoruz. Türkiye olarak KKTC’nin bir teknoloji merkezi, yenilik ve iş birliği merkezi olma yolculuğunda, her konuda olduğu gibi yanında olduğumuzu yinelemek istiyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak KKTC’nin de bir bilişim üssü haline gelmesi için kardeş ülkedeki muadil kurumlarla iş birliklerimize hız kesmeden devam edeceğiz.

Bakmadan Geçme