Turizm

Turizm Haberleri

Turizmin yeni gözdesi Çamlıca turizm tesisleri olacak

Büyükşehir Belediyesi tarafından Çamlıca’da başlatılan çalışmalar hızla ilerliyor. 25 Milyon TL’lik yatırımla bölgeye yeni restoran ve kafeterya, sosyal donatılar, oyun grupları ve yeşil alanlar kazandırılacak.

Turizmde artış sürüyor

Türkiye, 2022 yılının ilk 10 ayında toplam 45 milyon 50 bin 97 ziyaretçiyi ağırladı. İlk 10 aylık dönemde Almanya en çok ziyaretçi gönderen ülke olurken sırasıyla Rusya Federasyonu ikinci, İngiltere de üçüncü sırada yer aldı.

Korunan alanlardan 30’u sanal olarak gezilebiliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) , ziyaretçi sayısı her geçen yıl artan milli park ve tabiat parkı gibi korunan alanların sanal olarak da gezilebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Söz konusu sanal tur çekimlerinden 30'u "ekotaban.tarimorman.gov.tr" web sitesine yüklenerek vatandaşların istifadesine sunuldu.

Ali Kayası Cam Teras’ın temeli atılıyor

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, şehrin turizm potansiyelini ve katma değerini artırmak için önemli turizm yatırımlarını bir bir hayata geçirmeye devam ediyor. Şehrin önemli değerlerinden olan Ali Kayası, turizme açılıyor.

Yeşilgöz’ün turizm potansiyeli artırılıyor

Yeşilgöz’de incelemelerde bulunan Başkan Güngör, ‘Yeşilgöz’ün turizm potansiyelini ve katma değerini artırmak için çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İlk etapta bölgeye yeni yürüyüş yolları, ahşap köprü, çocuk oyun alanı, kent mobilyaları, büfe ve mangal alanları kazandırdık. Yeni amfi tiyatro, restoran, otopark alanı ve mescit yapılarını kapsayan ikinci etap çalışmalarımız da başladı’ dedi.

Dulkadiroğlu’ndan Kahramanmaraş turizmine bir katkı daha

Tarihi sokak restorasyon projeleriyle adından sıkça söz ettiren Dulkadiroğlu Belediyesi, Demirciler Çarşısı civarında bulunan Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi sokağında başlattığı cephe yenileme çalışmalarını tamamladı.

Yabancı uyruklu öğrenciler Dulkadiroğlu’na hayran kaldı

Dışişleri Bakanlığı Ulusal Ajans Başkanlığı ve Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen ‘Life İn Nature, Health In Sport’ Doğada Hayat, Sporda Sıhhat Var Projesi kapsamında Kahramanmaraş’a gelen Romanya ve Kuzey Makedonyalı öğrenciler, Dulkadiroğlu’nu gezerek tarihini ve kültürünü yakından öğrendi.

Başkan Okay: Germanicia Antik Kenti ayağa kaldırılmalı

Kahramanmaraş Tarih, Kültür ve Turizm Platformu ile bir araya gelen Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, şehrin geleceğinin tarihinde olduğunu ifade ederek, ‘Tarihimizi turizmle bütünleştirdiğimizde muazzam bir kalkınma sağlarız’ dedi.

Yeşilgöz, yeni yatırımlarla turizmin gözdesi olacak

Şehrin gizemli obruğu Yeşilgöz’de ilk etap mesire alanı çalışmalarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi; bölgeye yeni amfi tiyatro, restoran, otopark alanı ve mescit kazandırıyor. Toplamda 50 Milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirilen Yeşilgöz, misafirlerine tabiat harikalarını, konforu ve lezzeti bir arada sunacak.

Hasan Kocabaş Konağı turizme kazandırılacak

Osmanlı dönemi Kahramanmaraş mimarisinden izler taşıyan ‘Hasan Kocabaş Konağı’ restorasyonu için çalışmalar start aldı. Aslına uygun olarak projelendirilen yapı, metruk halinden kurtarılarak turizme kazandırılacak.

Şairler Tepesi, misafirlerini yenilenen yüzüyle ağırlayacak

Kahramanmaraş’ta yaklaşık 30 Milyon TL yatırımla yenilenen Seyir Terası ikinci etap çalışmaları tamamlanıyor. Modern mutfağı, eşsiz manzarası ve dünya standartlarında hizmetiyle misafirlerini ağırlayacak tesis; açık ve kapalı alanlarıyla yeni bir çehreye kavuşuyor. ‘Şairler Tepesi’ adıyla markalaştırılacak tesiste çalışmalar kısa süre içinde tamamlanacak.

Türkiye 7 ayda 26 milyon ziyaretçiyi ağırladı

Türkiye bu yılın ilk 7 ayında toplam 26 milyon 195 bin 747 ziyaretçi ağırladı. Almanya, Rusya Federasyonu ve İngiltere sırasıyla en çok ziyaretçi gönderen ülkeler oldu.

Özel Temsilcisi Erdoğan Kök, EXPO 2023 ziyaretlerine devam ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanlığı’nca EXPO 2023 Özel Danışmanı olarak atanan Büyükelçi Erdoğan Kök, uluslararası katılımı artırmak adına yoğun bir şekilde ziyaretler gerçekleştirirken, büyükelçiler nezdinde birçok ülkeyi EXPO 2023 Onikişubat-Kahramanmaraş’a davet ediyor.

YAŞAYAN kütüphaneler konsepti hayata geçti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yeni gezici kütüphane araçlarının Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünde düzenlenen teslim törenine katıldı.

Romanya ve Makedonyalı öğrenciler EXPO 2023’e hayran kaldı

Erasmus+ Öğrenci Değişim Programı kapsamında Kahramanmaraş’a gelen Romanya ve Makedonyalı öğrencilere EXPO 2023’ü anlatan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, ‘EXPO 2023 ile birlikte tanıtım sorununu çözerken, Su Tutucu Sedde Aksı Projesi ile de Kahramanmaraş’ta örnek bir kentleşme modeli oluşturacağız. Böylelikle yaşanabilir kentler sıralamasında çok daha yükseğe çıkacağız. Şehrimize hoş geldiniz, EXPO 2023’ü gittiğiniz yerlerde anlatmanızı temenni ediyorum’ dedi.

Afşin’in lavanta bahçeleri şehir dışından gelen misafirlerini ağırlıyor

Bölgenin aromaterapik bitkiler merkezi olmaya hazırlanan Afşin İlçesi; İstanbul, Adana ve İskenderun gibi birçok kentten ziyaretçileri ağırlamaya başladı.

Başkan Mahçiçek: Ay yıldızlı bahçemiz ve değerlerimizle Hollanda’ya damga vurduk

Tüm dünyadan milyonlarca kişinin ziyaret etmesinin yanı sıra düzenlendiği şehri marka yapan Uluslararası EXPO’yu 2023 yılı için Kahramanmaraş’a taşıyan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dışişleri Bakanlığı’nın görevlendirmesiyle Hollanda’da düzenlenen EXPO 2022 Floriade Almere’de Türkiye’yi temsil etti. Başkan Mahçiçek, ‘Çevre Dostu Köşk’ teması çerçevesinde çiçeklerle yapılan ay yıldızlı Türk bayrağı motifli Türkiye Pavilyonu’nun açılışına katıldı.

Dulkadiroğlu turizminin gözdesi: Mutfak Müzesi

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Mutfak Müzesi’ne yapılan ziyaretleri değerlendirerek, ‘Mutfak Müzesi, Dulkadiroğlu turizmine yoğun bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlerin gözdesi Mutfak Müzesi oldu.’ dedi.

Damla Projesi gönüllüleri Kahramanmaraş’ta

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen Damla Projesi kapsamında Türkiye’nin değişik üniversitelerinde eğitim gören yerli ve uluslararası öğrencilerin oluşturduğu 40 genç, Kahramanmaraş Valiliği ziyaret etti.

Toplam 316 haber.