Ekonomi

Ekonomi Haberleri

DEİK Başkanı Olpak: Güven ve istikrar önemli, çözüm bekleyen sorunlarımız da var

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 yılı 1. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı.

Meslek Liseleri, 4 ayda ülke ekonomisine 1 milyar 349 milyon katkı sağladı

Döner sermaye işletmesi olan meslek liseleri, 2023 yılının ilk dört ayında üretimden elde ettiği gelirin 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 189 artışla 467 milyon 434 bin liradan 1 milyar 349 milyona ulaştı. Bu gelirden öğrencilere 65 milyon lira pay dağıtıldı.

Depremden etkilenen vatandaşlara yaklaşık 2 milyar kaynak aktarıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için bugüne kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına toplam 1 milyar 851 milyon TL kaynak aktardıklarını açıkladı.

Şahin Balcıoğlu, işletmelerin sigorta konusunda yaşadığı sıkıntıyı anlattı

BLC Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, Bloomberg HT'de Gözde Kuyumcu'nun sunduğu 30 dakika programında, deprem sonrası yaşanan süreçte işletmelerin sigorta konusunda yaşadığı sıkıntıyı dile getirdi.

TOBB: Kurulan şirket sayısı, yüzde 2,4 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2023’ün ilk 4 ayında kurulan şirket sayısını yüzde 2,4 arttığını açıkladı.

Mayıs ayı içerisinde 561 milyon 123 bin 454 TL SED ödemesi yapıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının temel gereksinimlerinin ve eğitim giderlerinin karşılanması için Mayıs ayı içerisinde 561 milyon 123 bin 454 TL Sosyal ve Ekonomik Destek ödemesi yapıldığını açıkladı.

KGF, 6 Şubat depremleri işletme giderleri destek paketini açıkladı

Kredi Garanti Fonu (KGF), Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri sonrası işletme giderleri destek paketini açıkladı.

75 bin liralık KOBİ desteğinin detayları belli oldu

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın müjdesini verdiği 75 bin liralık Afet Dönemi İşletme Desteği paketinin detaylarını açıkladı.

Depremzede KOBİ'lere 75 bin TL’lik destek müjdesi

KOSGEB, deprem bölgesinde imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin bakım, tadilat, onarım, personel, ham madde, malzeme, teçhizat, donanım gibi giderlerinin karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla 75 bin liraya kadar geri ödemeli destek verecek.

Savunma Sanayii’nin ilk yatırımı Kahramanmaraş’ta başlayacak

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci ile Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Kahramanmaraş iş insanlarıyla bir araya geldi. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın öncü şirketlerinden TUSAŞ’ın Kahramanmaraş’ta hayata geçirmeye hazırlandığı dev yatırımın konuşulduğu toplantıda, yatırımların artarak devam edeceği vurgulandı.

Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Nisan’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 2,39 arttı, yıllık bazda TÜFE yüzde 43,68 oldu.

Kahramanmaraş, en çok ihracat yapan iller sıralamasında 21’inci sıraya geriledi

Ticaret Bakanlığı, 2023 Yılı Nisan ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş en çok ihracat yapan iller sıralamasında 21’inci sıraya geriledi.

5,5 Milyar TL’lik destekleme ödemesi hesaplara aktarılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal destek ödemeleri kapsamında 5,5 milyar TL'lik ödeme bugün çiftçilerin hesaplarına aktarılacak.

Akkuyu NGS, ‘nükleer tesis’ statüsüne kavuştu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ilk taze nükleer yakıtın gelmesiyle Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ‘nükleer tesis’ statüsüne kavuştuğunu belirtti.

Kahramanmaraş’a yeni sanayi siteleri kurulacak

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Kahramanmaraş’ın Çınarlı bölgesine Yeni Sanayi Siteleri kuracak. Mevcut Küçük Sanayi Sitesi için ise dönüşüm projesi başlayacak.

Evde Bakım Yardımı, hesaplara yatırmaya başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 2 milyar 432 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladıklarını açıkladı.

Harcadıkça kazandıran kampanya yarın başlıyor

Gaziantep’in yaşam alanı SANKO Park Alışveriş Merkezi, ziyaretçilerini harcadıkça kazanmalarını sağlayacak bir kampanya ile karşılıyor.

Hanelere sağlanan destek tutarı 26,1 milyar TL’yi aştı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı 2023 Mart ayı ödemelerinin başladığını belirterek, ‘İhtiyaç sahibi hanelerimize yönelik hayata geçirdiğimiz desteğimizde bu ay 3,4 milyar TL aile desteği ve 1 milyar TL çocuk desteği olmak üzere toplam 4,4 milyar TL ödeme yapacağız’ dedi.

2,7 milyar TL yaşlı aylığı ve engelli aylıkları hesaplara yattı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı içerisinde 2,7 milyar TL tutarında yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hesaplara yatırdıklarını açıkladı.

Toplam 985 haber.