Bilim

Bilim Haberleri

SANKO Okulları öğrencileri Türkiye 3’üncüsü

SANKO Okulları öğrencileri, ‘Başakşehir Living Lab 9. İnovasyon Yarışması’nda Türkiye üçüncüsü oldu.

IFEST 2023 duyurusu yayımlandı

Batman Üniversitesi ev sahipliğinde 9-11 Şubat 2023 tarihlerinde bu yıl ikincisi yapılacak Bilişim Festivali (IFEST2023)’ün duyurusu Kahramanmaraş Valiliği resmi internet sitesinden de yayımlandı.

Türkiye için bir ilk: “The Aziz Sancar Lecture”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "The Aziz Sancar Lecture" etkinliğinin Türkiye için bir ilk olduğunu belirterek, "Her sene yapılacak bu etkinlikte yeni keşifler veya ortaya çıkan yeni problemler tartışılacak. Daha da önemlisi The Aziz Sancar Lecture bilim camiasına vizyoner bir bakış açısı sağlayacak." dedi.

Türkiye’ye tersine beyin göçü var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli'ye Değer Katanlar Ödül Töreni’nde yaptığı konuşma ile dikkatleri üzerine çeken girişimci Taha Uluhan, Bilişim Vadisi’nin davetiyle Almanya’dan Türkiye’ye gelişini, kendisine sunulan imkanları ve Vadi’de geliştirdiği teknolojiyi anlattı.

Otonom araçlar Vadi’den geçti

Otonom araç teknolojileri alanında özgün tasarım ve algoritma geliştiren gençlerin mücadele ettiği Robotaksi yarışması sona erdi. Gerçek pistlere yakın zorlu bir parkurda koşulan yarışma sonucunda belirlenen 10 araç, Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST’te görücüye çıkacak.

Akademisyenler, kadın hastalıkları ve tüp bebek konusunu tartıştı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Akdeniz Kadın Sağlığı Derneği ve Minimal İnvaziv Jinekoloji Derneği iş birliğinde organize edilen ‘Laparoskopi-Histeroskopi (Video Workshop) ve Ovulasyon İndüksiyonu Sempozyumu’ düzenlendi.

Halı atığından izolasyon malzemesi ürettiler 1’inci oldular

SANKO Okulları öğrencileri, geliştirdikleri ‘Üleksit Katkılı Halı Atığından İzolasyon Malzemesi Üretimi ve Kullanılabilirliğinin Araştırılması’ projesiyle Özel Ege Lisesi tarafından düzenlenen ‘19’uncu Fen Araştırma Projeleri Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu.

Öğrenciler TÜBİTAK’ta derece elde eden projelerini tanıttı

SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, TÜBİTAK’ta elde edilen derecelerin önemli olduğunu belirterek, ‘21 yıllık geçmişe sahip güçlü bir eğitim kurumuyuz. Bizi güçlü kılan en önemli yönlerimizden biri de üst düzey bilimsel çalışmalarımızdır’ dedi.

Gaziantep Zeugma Hematoloji Günleri düzenlendi

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Deneysel Hematoloji Derneği iş birliği ile ‘Gaziantep Zeugma Hematoloji Günleri’ düzenlendi.

53. TÜBİTAK yarışmasında Kahramanmaraşlı öğrencilerin final heyecanı

53’üncü TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması'nda Kahramanmaraş’tan yarışmaya Coğrafya alanında başvuran Süha Erler Anadolu Lisesi, Merkez Atatürk Anadolu Lisesi ve Hacı Mehmet Kalay Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri 3’üncülük ödülü, Dil ve Edebiyat alanında başvuran Hoca Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ise teşvik ödülü almayı başardı.

TÜBİTAK Türkiye finallerinde SANKO öğrencileri, iki ikincilik ve bir üçüncülük kazandı

SANKO Okulları öğrencileri, ‘TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finali’nde, ‘Kimya’ dalında iki ikincilik, ‘Psikoloji’ dalında bir üçüncülük derecesi kazandı.

Si-Ro yarışmasında derece elde eden öğrencilere ödül

Ulusal Sivas Robot Yarışması'nda (Sİ-RO) ‘İleri Seviye Çizgi İzleyen’ kategorisinde Türkiye 2'ncisi olmayı başaran Kervan Pastaneleri Turgut Pekel İmam Hatip Ortaokulu ile yarışmaya katılan diğer takımların öğrenci ve öğretmenleri için program gerçekleştirildi.

İstanbul’un fethinin Türk ve Dünya tarihi açısından önemi konuşuldu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından İstanbul’un fethinin 569. yılı münasebetiyle ‘İstanbul’un Fethinin Türk ve Dünya Tarihi Açısından Önemi’ konulu konferans düzenlendi.

ÜSKİM ile KAM A.Ş. arasında işbirliği protokolü imzalandı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Üniversite-Sanayi-Kamu İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSKİM) ile Kahramanmaraş Altın ve Mücevher Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KAM A.Ş.) arasında analiz hizmetlerinin paylaşımına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulu’nda TÜBİTAK bilim şenliği

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, 15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştirilen TÜBİTAK 4006 Bilim Şenliği’ne katıldı.

SANKO Liseleri Bilim Fuarı düzenledi

SANKO Okulları 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında bilimi de vurgulamak amacıyla SANKO Fen ve Teknoloji Lisesi ile SANKO Koleji öğrenci projelerinin yer aldığı ‘Bilim Fuarı’ düzenledi.

Kahramanmaraş Anadolu İHL, TÜBİTAK etkinliğine ev sahipliği yaptı

Kahramanmaraş Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2 gün boyunca TÜBİTAK Projesi etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Okul Müdürü Kişifli, bu yıl yapılan mesleki tüm yarışmalara damga vurduklarını söyledi.

Uluslararası yarışmada Türk öğrencilerden büyük başarı

Türk öğrenciler, lise seviyesinde dünyanın en büyük bilim yarışmasından başarıyla döndü. Türkiye, 63 ülkeden bin 750 öğrencinin katıldığı Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışmasında ödüllerle döndü.

Karkamış kazıları, tarihe ışık tutuyor

Gaziantep’in Karkamış ilçesinde, Fırat Nehri’nin doğusunda, Suriye sınırında bulunan Karkamış Antik Kentinde Türk ve İtalyan ekip tarafından yapılan kazılarda, her biri tarihe farklı açıdan ayna tutacak buluntulara ulaşıldı.

Toplam 132 haber.