Türkiye'ye tersine beyin göçü var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli'ye Değer Katanlar Ödül Töreni'nde yaptığı konuşma ile dikkatleri üzerine çeken girişimci Taha Uluhan, Bilişim Vadisi'nin davetiyle Almanya'dan Türkiye'ye gelişini, kendisine sunulan imkanları ve Vadi'de geliştirdiği teknolojiyi anlattı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - Sonay Baykut

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın vizyonu olan Milli Teknoloji Hamlesi’nin tersine beyin göçünü tetiklediğini ifade eden Girişimci Uluhan, Türkiye’ye yoğun bir mühendis göçü olduğunu kaydetti. Uluhan, yaklaşık bir yıldır Türkiye’de bulunduğunu söyleyerek “Hayalinin peşinden gitmek isteyenler için Bilişim Vadisi gibi ekosistemlerin içerisine girmek olabilecek en güzel şey.” dedi.

Bilişim Vadisi’nde elektrikli araçların bataryalarını geri dönüştürmek üzerine bir proje yürüttüklerini söyleyen Uluhan, “Asıl hedefimiz; bir Türk şirketi olarak burada geliştirdiğimiz teknolojiyi dünyaya yaymak.” diye konuştu.

Uluhan, Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü olan Bilişim Vadisi’nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önce kürsüye çıkmış daha sonra Almanya’dan Türkiye’ye olan yolculuğundan kesitler sunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da törende yaptığı konuşmada Uluhan’ın konuşmasına atfen “Yetişmiş, kendine inanan gençlerimiz olduğu sürece elektrikli otomobilde de dünya ülkeleriyle yarışa gireriz.” demişti.

Konuşmasıyla dikkatleri üzerine çeken Uluhan, Türkiye serüvenini anlattı. Almanya’da doğduğunu, ülkesi Türkiye’ye hasret bir şekilde büyüdüğünü belirterek “Bir akşam babamla oturuyorduk, o zamanlarda sayın Selçuk Bayraktar’ın ekibiyle beraber Akıncı belgeseli çıkmıştı. Bütün mühendislik sürecini takip eden bir belgesel ve sonunda test uçuşu gerçekleşmişti. O zaman aslında karar verdim. Annemle babamla, en önemlisi eşimle de anlaşıp ülkeye gelmeye karar verdim.” dedi.

İyi ki gelmişim

Uluhan, daha sonra Bilişim Vadisi’nin Mobilite Hızlandırma Programı’na davet edildiğini kaydederek “Geldik sözleşmeyi imzaladık. Duygular zaten her zaman yoğun biraz da duygusal bir insanım ama bu milli manevi duyguları gerçekten çok aşırı şekilde kalbimde hissetmeye başladım.” dedi. Uluhan, yeni bir sayfa açtığının altını çizerek “O da Türkiye içerisindeki bir sayfa oldu. Yaklaşık bir senedir buradayım. Bugün de diyorum ki iyi ki bu kararı almışım, iyi ki buralara gelmişim. Kendi hayalinin peşinden gitmek isteyen birisi için Bilişim Vadisi gibi ekosistemlerin içerisine girmek olabilecek en güzel şey.” dedi.

Milli teknoloji hamlesi tetikledi

Tersine beyin göçünü özellikle Milli Teknoloji Hamlesi’ne yönelik adımların tetiklediğinin altını çizen Uluhan, “Bizim şirket aslında şu anda 12 kişilik bir şirketiz, bu 12 kişinin 6’sı Almanya’da ve İsviçre’de çalışan ve orada doktorasını yapan arkadaşlarımdan oluşuyor. Ben aslında Türkiye’ye yoğun bir mühendis gelişini de görüyorum.” diye konuştu.

Bataryaları geri dönüştürüyor

Uluhan, elektrikli araçların sanılanın aksine karbon nötr olmadığını ifade ederek “Bu araçlarda da karbondioksit yayılımı var. Onun en çok kısmı da bataryadan geliyor. Biz de çevresel etkisini azalmak için bu bataryaları geri dönüştürüyoruz. Burada da hedefimiz aslında lityum iyon bataryaları tamamen döngüsel bir sisteme geçirmek. Asıl hedefimiz; bir Türk şirketi olarak Türkiye’de temel atmış bir şirket olarak burada geliştirdiğimiz teknolojiyi dünyaya yaymak.” dedi.

Tersine beyin göçü

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu da, Milli Teknoloji Hamlesi ile sivil teknolojiler alanında ulusal ve uluslararası faydalı teknolojileri geliştirecek bir merkez olduğunu ifade ederek “İşte bu merkez sadece Türkiye’deki gençlerimiz için değil aynı zamanda tersine beyin göçünü de sağlayabilecek bir teknoloji ve inovasyon üssü.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN