AX3 mürettebatı Türkiye'de

Türk Astronot Bilim Misyonu Projesi Araştırma Grupları ODTÜ'de buluştu. Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da bulunduğu Axiom 3 görev ekibi mürettebatı Michael Lopez-Alegria, Walter Villadei ve Marcus Wandt, uzay ve teknoloji meraklısı gençlerle deneyimlerini paylaştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türk gençliğinin Milli Teknoloji Hamlesi'ni başarıya ulaştıracağını belirterek, 'Türkiye'nin uzay bilimi ve teknolojilerinde iddia sahibi bir ülke olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.' dedi.

Bakan Kacır, Axiom-3 Uzay Misyonu Mürettebatı Karşılama Töreni öncesinde basın açıklaması yaptı. Türkiye’nin uzay bilimi ve teknolojilerinde iddia sahibi bir ülke olması için çalışmalarını sürdüreceğini anlatan Kacır, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin Milli Uzay Programı’ndaki hedeflerin bir bir gerçeğe dönüşmesi için gayret edeceklerini ifade etti. Kacır, Türkiye’nin; uzunca yıllar boyunca hayalini kurduğu işleri artık gerçeğe dönüştüren, bilimde ve yüksek teknolojide dünyayla yarışabilecek bir ülke olduğunu kaydetti.
 
Gezeravcı, 37 farklı şehirde gençlerle bir araya geldi

Törendeki konuşmasında, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın bugüne kadar 37 farklı şehirde gençlerle buluştuğunu anlatan Bakan Kacır, “Sevgili gençler, siz bizim için çok değerlisiniz ve kıymetlisiniz. Biz, Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğunda, sürdürdüğümüz tüm projelerin merkezinde, kalbinde Türk gençliğini görüyoruz. Biliyoruz ki Türk gençliği, Milli Teknoloji Hamlesi’ni başarıya ulaştıracak, Türkiye’nin teknoloji bağımsızlık yolculuğunda öncü olacak.” ifadelerini kullandı.

Ay Misyonu’nu gerçekleştireceğiz

Türksat 6A ile birlikte Türkiye’nin haberleşme uydularını yerli ve milli olarak geliştirebilen 11 ülkeden biri olacağını belirten Bakan Kacır, “Türksat 6A bugüne dek Türkiye’de geliştirdiğimiz, ürettiğimiz en yüksek değere sahip teknolojik ürün olmuş oldu. Hedefimiz, daha öte projeleri gerçekleştirmek. Ay misyonunu gerçekleştireceğiz. Türkiye’de geliştirilmiş bir hibrit roket motorunu uzayda ateşleyerek Ay’a erişen bir uzay aracı yapacağız ve bu teknolojik kazanım Türkiye’ye önümüzdeki yıllarda uzay ekonomisinde farklı fırsatlar getiriyor olacak. Türkiye, uyduların yörüngeler arası transferlerini yapan, uzay araçlarını geliştirebilen bir ülke olacak.” diye konuştu.

Türkiye’nin insanlı uzay araştırmalarında başlattığı çalışmaları önümüzdeki dönemde güçlü şekilde devam ettireceğine dikkati çeken Kacır, “Türkiye’nin ikinci astronotu olarak Tuva Cihangir Atasever de seçilmişti. Atasever, ABD’de bu hafta 8 Haziran 2024’te gerçekleşmesi planlanan yörünge altı araştırma uçuşuna hazırlanıyor. Alper Gezeravcı gibi Tuva Cihangir Atasever de Türk bilim insanları tarafından hazırlanan araştırma projelerini bu misyonda icra ediyor olacak. Bilim insanlarımızın hazırladığı deneyleri gerçekleştiriyor olacak.” dedi.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Axiom-3 görevinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda dalgalanan Türk Bayrağı’nı Bakan Kacır’a takdim etti.

Bakmadan Geçme