Bakan Uraloğlu, 2 ülkenin Türkiye Büyükelçisini ağırladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Liu Shaobin'i ve beraberindeki heyet ile Cezayir'in Ankara Büyükelçisi Amar Belanı'ı bakanlık makamında kabul etti.

Kabulde iki ülke arasındaki ulaştırma alanındaki gelişmelerin yanı sıra Kuşak ve Yol Forumu'na katılım başta olmak üzere çeşitli konular ele alındı.

Bakan Uraloğlu, Kuşak ve Yol Forumu'na katılım konusundaki memnuniyetini dile getirerek, toplantının önemini vurguladı. Kısa sürede sonuçlandırılmasında fayda görülen iş birliği konularının da masaya yatırıldığı ikili görüşmede Bakan Uraloğlu, ‘Kuşak Yol’ konusunda Çin’in bu projeye ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Orta Koridor üzerinde bulunan Türkiye’nin de en az Çin kadar projeyi önemsiyor ve ona yönelik yatırımları da yapıyoruz” dedi.

Uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı anlaşması yürürlükte

2017 yılında imzalanan Uluslararası Yük ve Yolcu Taşımacılığı Anlaşması'nın yürürlüğe girmesinden memnuniyet duyduklarını dile getiren Uraloğlu, “Öncelikle, 2017 yılında imzalamış olduğumuz Uluslararası Yük ve Yolcu Taşımacılığı Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinden memnuniyet duyuyoruz. Geçiş belgesi teatisini de hemen yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Ayrıca, anlaşmanın uygulanmasına ilişkin hususların görüşülebilmesi için bir ‘Kara Ulaştırması Karma Komisyonu’ (KUKK) toplantısı düzenlenmesini önemli buluyoruz. Karayolu taşımacılığında lojistik iş birliği imkanlarının görüşülmesi amacıyla, iki ülkenin ilgili birimlerinin en kısa zamanda bir araya gelmesinde fayda görüyoruz. Ayrıca, karayolu taşımacılığı yapacak profesyonel sürücülere vize kolaylığı sağlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Orta Koridor Projesi büyük önem taşıyor

Görüşmede, Türkiye'nin Hazar geçişli "Orta Koridor" projesinin, Kuşak ve Yol Girişimi'ne entegre olmasından duyulan memnuniyeti de dile getiren Uraloğlu, “Bildiğiniz üzere, ‘Kuşak ve Yol Girişimi’ni başlangıcından bu yana yakinen takip ediyor ve girişime büyük önem atfediyoruz. Kuşak ve Yol Girişimi’nin, Türkiye’nin Hazar geçişli ‘Orta Koridor’ projesiyle bütünleşiyor olmasından da büyük memnuniyet duyuyoruz.  Avrupa-Asya taşımacılığı için Orta Koridorun önemi her geçen gün artıyor ve koridorun daha etkin hale getirilmesi için güzergâh ülkeleri arasında çok önemli çalışmalar yürütülüyor. Altyapı yatırımlarımızı ve lojistik düzenlemelerimizi, birçok kıtalar-arası güzergâh için kilit konumda olduğumuzun bilincinde olarak planlıyoruz.”

Sivil Havacılık alanında iş birliği devam ediyor

Denizcilik alanında sorunsuz yürüyen ilişkilerden memnuniyet duyduklarını da ifade eden Bakan Uraloğlu, “Bu alanda yeni iş birliklerine açık olduğumuzu belirtmek istiyorum. Sivil Havacılık alanındaki iş birliğimiz de şüphesiz büyük önem taşıyor. China Eastern Havayollarının (Çin Doğu Havayolları) 28 Eylül 2023 itibarıyla haftada 3 sefer olmak üzere Shanghai-İstanbul seferlerine başlayacak olmasından mutluluk duyuyoruz.  Türkiye olarak Çin’le ilişkilerimizi geliştirmek için gereken tüm adımları atmakta kararlı olduğumuzu burada bir kez daha tekrarlamak istiyorum.” diye konuştu.

Cezayir’in Ankara Büyükelçisi Amar Belanı’ı kabul etti

Bakan Uraloğlu, kabulde iki ülke arasındaki ticaret hacmine dikkat çekerek, “5 milyar doları bulan ticaret hacminin stratejik ortaklık aşamasına gelen iki ülke ilişkilerinin ilerletilmesi ile daha da büyüyeceği kanaatindeyim. Ulaştırma alanında kurulacak iş birliklerinin de hiç şüphesiz bu sürece büyük ölçüde katkısı olacaktır” dedi.

Bakan Uraloğlu, Dışişleri Bakanları eş başkanlığında düzenlenen Ortak Planlama Grubu ikinci toplantısında olduğu gibi iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesinde aktif rol alındığını söyledi. Bakan Uraloğlu, “Ulaştırma alanında kurulacak iş birliklerinin de hiç şüphesiz bu sürece büyük ölçüde katkısı olacaktır.  İki ülke arasında 5 milyar doları bulan ticaret hacminin stratejik ortaklık aşamasına gelen iki ülke ilişkilerinin ilerletilmesi ile daha da büyüyeceği kanaatindeyim” diye konuştu.

21-22 Eylül tarihleri arasında Cezayir ziyareti

Bakan Uraloğlu, 21-22 Eylül tarihleri arasında Cezayir’e bir resmi ziyaret gerçekleştireceğini belirtti. Uraloğlu, bu konuda şunları kaydetti:  “Cezayir’in liman ve demiryolu başta olmak üzere başlıca altyapı ihtiyaçlarını ele aldığımız bu görüşmede altyapı sektöründe iki ülke arasında kurulabilecek yeni iş birliği imkanlarını araştırdık. Ben de bu konuda sayın bakanla karşılıklı başlattığımız iş birliğini ilerletmek adına 21-22 Eylül tarihlerinde Cezayir’e resmi bir ziyarette bulunarak kendileri ile bir araya gelme arzusu içerisindeyim. Söz konusu ziyaret kapsamında ulaştırmanın farklı sektörlerinde sürdürülen ilişkileri ele almak adına Cezayir Ulaştırma Bakanı Sayın Youcef CHERFA ile de bir görüşme gerçekleştirmeyi arzu etmekteyiz.”
 

Bakmadan Geçme