• Haberler
  • Asayiş
  • Vali Ünlüer, Kahramanmaraş'ta yapılan operasyonları bir bir açıkladı

Vali Ünlüer, Kahramanmaraş'ta yapılan operasyonları bir bir açıkladı

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, her ay düzenli olarak gerçekleştirilen asayiş ve güvenlik istatistikleri toplantısında kentte gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Her ay düzenli olarak Kahramanmaraş’ın asayiş ve güvenlik istatistiklerini paylaşan Vali Ünlüer, yaptığı açıklamada, “Bugün de Emniyet ve Jandarma teşkilatımızın Nisan ayına ilişkin verilerini sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Tüm terör örgütlerine yönelik; 21 operasyon icra edilmiştir. Gerçekleştirilen Tüm Operasyonlarda; 25 Şahıs hakkında Adli işlem yapılmıştır. 6 Şahıs gözaltına alınmıştır.

İlimiz genelinde 90.411 toplam Düzenli Göçmen bulunuyor. Göçmen kaçakçılığına yönelik 589 Operasyon icra edilmiş, 6 Organizatör Gözaltına alınmış ve 1’i tutuklanmıştır. 243 düzensiz göçmen sınır dışı edilmiştir.

Narkotik suçlar kapsamında 384 operasyonda,    403 gözaltı, 24 tutuklu, 1 adli kontrol yapılmıştır.

 Yakalanan narkotik malzemeler ise şöyle,  522 gr esrar, 9 gr skunk, 314 gr sentetik kannabinoid (bonzai vb.), 6,87 gr eroin, 7 gr afyon, 1018 gr metamfetamin, 21 adet ecstasy, 232 adet captagon, 2661 adet sentetik ecza, 49 kök hint keneviri.

Organize suçlarla mücadele kapsamında 1 operasyon gerçekleştirilmiş ve 22 şahıs gözaltına alınmış 20’si tutuklanmıştır.

Bu operasyonlarda ayrıca 153 gr Metamfetamin, 109 gr Bonzai, 51 gr Esrar, 94 adet Sentetik Ecza, 1 adet hassas terazi, 1 Adet tabanca ve 1 adet av tüfeği ele geçirilmiştir.

Mali ve ekonomik suçlar kapsamında 13 Operasyon gerçekleştirilmiş, 13 şahsa işlem yapılmış, 10 şahıs gözaltına alınmıştır.

Bu Operasyonlarda ayrıca 11 adete sahte para, 21 gr değeri düşürüşmüş altın, 5 motosiklet, 2 KKTC Sahte Sürücü Belgesi ve 1 adet sahte kimlik Belgesi ele geçirilmiştir.

Kaçakçılık mücadele kapsamında 24 operasyon gerçekleştirilmiş, 20 şahıs gözaltına alınmıştır.
 
Bu olaylarda; 2897 (Paket) Sigara, 45.400 (adet) Makaron, 86 Adet Elektronik Sigara, 9 ton tütün, 17 kg Nargile Tütünü, 218 adet Puro, 3 Adet Hilti, 2 adet Yılan Kamera, 1 adet Jenaratör, 94 Adet Cep Telefonu ele geçirilmiştir.
 
Asayiş suçları kapsamında toplam 3.065 asayiş olayı meydana gelmiş, bu olaylarda 1.565 şahıs yakalanmıştır.

Kişilere Karşı İşlenen Suçlarda Aydınlatma Oranı yüzde 97, Mal Varlığına Karşı Suçlarda Aydınlatma Oranı yüzde 71, Topluma Karşı Suçlarda Aydınlatma Oranı yüzde 98, Millete ve Devlete Karşı Suçlarda Aydınlatma Oranı yüzde 97, Takibi gereken olaylarda Aydınlatma Oranı yüzde 99,5’tir.

Trafik olaylarında toplam ölümlü ve yaralanmalı kaza sayısı 401’dir. Bu sürede 205 bin 942 araç kontrol edilmiş, 859 adet araç trafikten men edilmiştir.

Siber suçlar kapsamında toplam çalışma yapılan sosyal medya hesabı 1.300, terör iltisaklı 707 hesaba işlem yapılmış ve 39 şüpheli şahıs tespit edilmiştir.

Kahramanmaraş’ın huzuru için 7 gün 24 saat büyük fedakârlık gösteren güvenlik personelimiz, suçun yaşanmaması adına yürüttüğü operasyonlarla suç işleyenlere göz açtırmamak ve şehrin güvenliğini sağlamak için uyum içerisinde yoğun denetimlerine devam ediyor.

Bugün Kahramanmaraş'ta Nisan ayında Terörle Mücadele, Göçmen Kaçakçılığı, Uyuşturucuyla Mücadele, Organize Suç örgütleri, Kaçakçılık, Asayiş, Mali ve Ekonomik Suçlar, Siber Suçlarla Mücadele ve Trafik olmak üzere ana gündem maddelerini içeren yaptığımız çalışmaları sizlerle paylaştık.
 
Özellikle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde kanunsuz gösteri ve yürüyüşe izin vermeyen, etkinliklerin düzen içinde geçmesini sağlayarak vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için toplumsal olayları sağ duyuyla yöneten güvenlik güçlerimize teşekkür ediyorum.

Kahramanmaraş’ımızın huzuru ve güvenliği için yer, zaman, mekân ayırt etmeksizin operasyonlarımızı gece gündüz demeden sürdürmeye kararlıyız. Kahraman şehrimizin en güvenli şehirlerden biri olması için canla başla çalışıyoruz.
 
Bu vesileyle operasyonları yöneten Kaymakamlarımız, İl Jandarma Komutanımız ve İl Emniyet Müdürümüz başta olmak üzere tüm güvenlik güçlerimize özverili çalışmalarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.” İfadelerine yer verdi.
 

Bakmadan Geçme