Son 1 haftada 48 terörist etkisiz hale getirildi

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin olarak Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından icra edilen toplantıda şu bilgiler paylaşıldı:

“17 Mayıs’ta Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesinde şehit olan kahraman silah arkadaşımız Piyade Sözleşmeli Onbaşı Recep Kabala ve 22 Mayıs’ta Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde şehit olan kahraman silah arkadaşımız Piyade Sözleşmeli Er Vedat Zorba ile 160 yıl önce (21 Mayıs 1864) ana yurtlarından sürgün edilerek hayatını kaybeden Çerkez kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

Kesintisiz bir şekilde ve kararlılıkla uyguladığımız terörü kaynağında yok etme stratejisi ile Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil, son bir haftada, 48 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylelikle 1 Ocak’tan bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı bin 048 olmuştur.

Hudutlarda mücadele sürüyor

Birçok ülke tarafından örnek alınan, çok yönlü ve katmanlı güvenlik sistemiyle kesintisiz bir şekilde korunan hudutlarımızda;

Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 364 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 10’u terör örgütü mensubudur. 1.390 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

Böylelikle, 1 Ocak’tan itibaren hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 4 bin 345’e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 55 bin 507 olmuştur.
 
Efes Tatbikatı’nın seçkin gözlemci günü 29-30 Mayıs’ta yapılacak

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, kapsamlı eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam etmektedir. 45 ülke ve yaklaşık 11 bin personelin katıldığı ve bölgede icra edilen en büyük “Birleşik Müşterek Tatbikat” olan EFES-2024’ün Fiilî Atışlı Arazi Safhası Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atış ve Tatbikat Bölgesi’nde başarıyla devam etmektedir.

Fiilî Atışlı Arazi Safhası 9 Mayıs’ta başlayan EFES-2024’ün Seçkin Gözlemci Günü’nün 29-30 Mayıs tarihlerinde icra edilmesi, tatbikat kapsamında; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin etkinlik ve caydırıcılığının artmasına katkı sağlayan yerli, millî ve modern teknolojiyi haiz savunma sanayisi ürünlerimizin fuar anlayışı içerisinde sergileneceği “Savunma Sanayi Sergisi” açılması planlanmaktadır.

28 Mayıs’ta Doğanbey Atış ve Tatbikat Bölgesi Seferihisar/İzmir’de açılacak sergiye 48 savunma sanayi firması katılacaktır.
İtalya’da Mare Aperto-Polaris/Italian Minex ile Konya’da Türkiye-Katar ILGIN-2024 tatbikatları icra edilmekte, 21-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Deniz Aslanı tatbikatına katılım sağlanmaktadır.

27-31 Mayıs tarihleri arasında Belçika’da Snow-Master ve ülkemiz sınırları içerisinde Ramstein Guard-24 tatbikatları gerçekleştirilecektir.

17-21 Mayıs tarihleri arasında NATO Güvence Tedbirleri kapsamında, Romanya hava sahasında Havadan İhbar Kontrol uçağımız tarafından uçuş görevi icra edilmiş,  28 Mayıs’ta ise Deniz Muhafızı Harekâtı kapsamında Doğu Akdeniz’de uçuş görevi planlanmaktadır.

- Malezya’nın ardından 17-19 Mayıs tarihleri arasında Jakarta/Endonezya’ya liman ziyaretinde bulunan TCG KINALIADA korvetimiz, bugün de Bangkok/Tayland’a liman ziyareti gerçekleştirmektedir. Korvetimiz, 25 Mayıs’ta ise bir sonraki liman olan Hong Kong/Çin’e doğru seyre başlayacak ve Japonya intikaline devam edecektir.

Ege ve Akdeniz liman ziyaretleri kapsamında TCG NUSRET müze gemimiz; 26-31 Mayıs tarihleri arasında Alanya, Antalya ve Fethiye’ye; Haziran’ın 4’ünde Didim’e, 8’inde ise Ayvalık’a ziyaret gerçekleştirecektir.

Öte yandan Bakanlığımıza bağlı birlik ve kurumlarımıza; 16-19 Mayıs tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti Millî Savunma Üniversitesi heyeti tarafından ziyarette bulunulmuş, Birleşik Krallık Kraliyet Savunma Çalışmaları Akademisi heyeti tarafından 18 Mayıs’ta başlayan ziyaret devam etmekte, 26-30 Mayıs tarihleri arasında ise 144'üncü Dönem NATO Savunma Koleji Kıdemliler Kursu heyeti tarafından ziyaret yapılması planlanmaktadır.

19 Mayıs’ta Samsun’da icra edilen Türkiye Yarı Maraton Ligi Finali’nde şampiyon olan TSK Spor Gücü Kır Koşusu Takımımız ile 15-19 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da icra edilen Uluslararası Türkiye Açık Kick Boks Dünya Kupası’nda 20 madalya; 1’inci Uluslararası Akdeniz Kick Boks Şampiyonası’nda ise 13 madalya kazanan TSK Spor Gücü Kick Boks Takımımızı ve başarı elde eden sporcularımızı bir kez daha tebrik ediyoruz.

20-31 Mayıs tarihleri arasında Isparta/Eğirdir’de 14 ülkenin katılımıyla 4’üncü Uluslararası En İyi Keskin Nişancı Timi Yarışması icra edilmektedir.

İnsani yardım faaliyetlerine devam ediyoruz

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından insani yardım faaliyetlerine yurt içinde ve dışında ilgili bakanlık ve kurumlarla tam bir koordinasyon içerisinde destek verilmektedir.

Bu kapsamda; Afganistan’da meydana gelen sel felaketi sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle hazırlanan yaklaşık 23 ton (22,5) insani yardım malzemesi A400M uçağımız ile 17 Mayıs’ta bölgeye sevk edilmiştir.

İran makamlarının talebi, Dışişleri Bakanlığımız ile yapılan koordine ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı üzerine İran Cumhurbaşkanı ve heyetinin kaza kırıma uğrayan helikopterini arama kurtarma faaliyetlerine Akıncı İHA ve bir gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopterimiz görevlendirilmiştir.

Bu vesileyle; Yaşanan elim kaza sonucu hayatını kaybeden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı ve heyette bulunanlarla,  Afganistan’daki sel felaketinde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet; Afgan ve İran halkına başsağlığı diliyoruz.

MAM-L, OMTAS ve ÇBSMT’nin muayene ve kabul faaliyetleri tamamlandı

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hemen her alanda geliştirilen ve üretilen yerli ve millî savunma sanayi sistemlerimizle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetleri daha da artmaktadır. Bu kapsamda;

Sayın Bakanımız, 20 Mayıs’ta ASELSAN’ın Ankara Gölbaşı’ndaki tesislerinde gerçekleşen “Taşınabilir Erken İkaz Radar Sistemi Teslim Töreni”ne katılmıştır.

Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca; muhtelif miktarda Mini Akıllı Mühimmat (MAM-L), Orta Menzilli Tanksavar (OMTAS) Silah Sistemi, Kaska Entegre Görüntüleme Sistemi (AVCI) ile Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsizin (ÇBSMT) muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.

Sonuç olarak başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere Bakanlığımızın tüm birlik ve kurumları;

Terörle mücadeleden sınır güvenliğine, Uluslararası misyonlardan insani yardım faaliyetlerine kadar çok geniş bir alanda, kendisine verilen tüm görevleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başarıyla yerine getirmeye devam edecektir.
 

Bakmadan Geçme