Şehirlerde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında düzenlenen Mobilite Maratonu'nda üniversite öğrencileri ile Sirkeci Garı'nda bir araya geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - Sonay Baykut

Açıklama yapan Karaismailoğlu, “Günümüzde, özellikle kent içi ulaşımda; mikro-mobiliteye önem veren, temiz enerjili ve akıllı ulaşım çözümlerini kent için hareketlilikte önceliklendiren yaklaşımlar, yarının kentleri için bir yenilik değil, mecburiyettir. Bugün, tüm dünyayı ilgilendiren temel sorunların başında; iklim değişikliği, ülkelerin sınırlarını aşan su ve hava kirliliği gibi çevre sorunları geliyor. Bu noktada, Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke 2030-2050 yılları arasında trafik nedeniyle kaynaklanan karbon emisyonunu sıfırlamayı hedeflemektedir. Şu an Avrupa’da birçok belediye trafik sıkışıklığı ve kirliliğini azaltmak ve yaşam kalitesini artırmak için hareketlilikte zaman kazandıran, çevreci, pratik uygulamaları hayata geçirmek için yoğun bir çaba içerisinde. Günlük ihtiyaçların önemli bir kısmının 15 dakikalık bir zaman dilimi çerçevesinde gerçekleştirilmesi; bu sürecin yürüyerek, bisiklet ya da elektrikli scooter gibi çevreye duyarlı ve mikro-mobilite araçlarıyla ya da toplu taşıma ile kat edilmesine dönük ulaşım planlamaları hedeflenmektedir. Bu kapsamda biz de gerçekleştirdiğimiz tüm proje ve yatırımlarımızı, mobilite, lojistik ve dijitalleşme odağında çevre hassasiyetiyle kurguluyoruz” diye konuştu. 

Türkiye’yi dünyaya bağlayacak bütünsel kalkınma odaklı vizyonun, Avrupa Yeşil Mutabakatı, Paris İklim Anlaşması ve Avrupa İklim Yasası gibi Avrupa Birliği’nin temel yaklaşımları ile de birçok ortak paydaya sahip olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, proje çalışma alanlarında çevre temizliği için her türlü önlemin alındığını, çevresel hasarın en aza indirildiğini, olası kayıpları da fazlasıyla ve daha özenli bir şekilde telafi edecek her türlü çalışmayı büyük bir titizlikle hayata geçirdiklerini söyledi. Böylece doğanın kendini yenilemesine ve korunmasına yardımcı olduklarını aktaran Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Raylı sistemlerin yaygınlaştırılmasının yanı sıra, yine karbon emisyonunu azaltıcı politikalar çerçevesinde yeni nesil yöntemler ile de karbon emisyonunu azaltmayı hedefliyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, gerek şehirlerarası mobilite ve lojistik faaliyetlerimiz için nasıl elektrikli tren kullanımına, Milli Elektrikli Tren Seti üretimi ve yaygınlaştırılmasına çalışıyorsak, kent içi ulaşımda da benzer bir hassasiyeti güçlü bir biçimde sergiliyoruz. Önümüzdeki günlerde Gaziantep’te açılışını gerçekleştireceğimiz Gaziray projesi, bu yaklaşımımızın en güncel örneklerdendir. Yine İstanbul’da hali hazırda 7 farklı hatta toplamda 103.3 kilometre uzunluğunda sürdürdüğümüz, 3 hattımızı bu yıl içerisinde İstanbulluların hizmetine sunacağımız raylı sistem çalışmalarımızı da bu kapsamda değerlendiriliyoruz. Yeni nesil yakıt politikaları, elektrikli araçlar, şehir içi yürüme ve bisiklet kullanımının artırılması da planlamalarımız arasında yer alıyor. Bu konuda etkin, verimli ve çözüm odaklı bir mikro hareketlilik sistemi oluşturuyoruz. Yine bildiğiniz gibi mikromobilite araçları konusunda bakanlık olarak önemli bir atılım yaptık ve uygun olan yerlerde PTT teslimatlarını E-scooter araçları ile yapmaya başladık.  Bu girişimin özellikle İstanbul gibi bir metropolde dağıtım hızını olumlu anlamda etkileyecek bir girişim olduğunu görüyoruz. Ancak bir konuda siz sevgili gençlerimize çağrıda bulunmak istiyorum; mikro mobilite araçlarını kullanırken kendinize, yayalara ve araçlara karşı dikkatli olun. Ne kendinizi ne de karşı tarafı tehlikeye atacak davranışlardan kaçının.”

Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasına ve yayalaştırma projelerine önem veriyoruz

Şehirlerde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine de büyük önem verdiklerine vurgu yapan Karaismailoğlu, özellikle, bisiklet yollarının oluşturulması hususunda çok ciddi çalışmaların olduğunu söyledi. “Bu yolları daha da arttırmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” diyen Karaismailoğlu, mikro hareketlilik araçlarının yollarını metro ve tren hatlarına entegre ettiklerini kaydetti.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Şehirlerde toplu taşımanın ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine dair genel konsepti oluşturuyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projemiz de bunun en güzel örneklerinden biridir. Bu proje sadece bir raylı sistem projesi değil, aynı zamanda yaya odaklı yeni nesil bir ulaşım projesidir. Mevcutta Sirkeci-Kazlıçeşme arasında 8,3 kilometrelik hatta gerekli iyileştirmeler ve değişimler yapılarak, hattı tekrardan kullanıma açacağız. Bu proje bir raylı sistem projesi olması ile birlikte kapsamında; 7,5  kilometre bisiklet yolu, 7,5 kilometre yaya yolu, 10 bin metrekare meydan ve rekreasyon alanları, 6 bin metrekare kapalı sosyal kültürel alan, 74 bin metrekare yeni yeşil alan, 3 adet yaya üst geçidi, 22 adet karayolu ve yaya alt geçidi, Yedikule, Kocamustafapaşa, Yenikapı, Kumkapı olmak üzere 4 adet Tescilli İstasyonu, Sirkeci ve Cankurtaran olmak üzere 2 adet yenilenecek istasyon ve Kazlıçeşme ile Cerrahpaşa’daki 2 yeni istasyonu yer alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN