Kahramanmaraş'ta TYP'li sayısı 9 bine ulaştı

Deprem bölgesi toparlanma sürecinde iş gücü piyasası ve Toplum Yararına Program (TYP) değerlendirme toplantısı Kahramanmaraş'ta gerçekleştirildi. Toplantıda Kahramanmaraş'ta deprem sürecinde Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışan sayısının 9 bine ulaştığı vurgulandı.

Vali Mükerrem Ünlüer, deprem bölgesi toparlanma sürecinde iş gücü piyasası ve toplum yararına program (TYP) Değerlendirme Toplantısı’nda basın mensuplarına bilgilendirmede bulundu.
 
Valilik Toplantı salonunda gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısına, Vali Ünlüer’in yanı sıra KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı, KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu, Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Hüseyin Dinçer, Erkenez Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kurtul, Kurum Müdürleri ve basın mensupları katıldı.
 
İlimizde yaklaşık 9 bin TYP’li kardeşimiz çalışıyor
 
Kahramanmaraş’ta deprem sürecinde Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışanların durumu ve program hakkında bilgilendirmede bulunan Vali Ünlüer, “İlimizde yaklaşık 9 bin TYP’li kardeşimiz çalışıyor, bunlar 6 ay ve 9 ay süreliydi. 6 ay süreli olanlar uzatıldı, 12 ay oldu ve şimdi de bunların süreleri kademeli olarak bitiyor. Bununla ilgili bilgi notunu paylaşmak istiyorum. 6 Şubat asrın felaketinin ardından deprem bölgesinde yaraları hızla sarabilmek adına İŞKUR aracılığı ile oluşturulan TYP idi. İşsizlerin çalışma alışkanlıkları ve disiplinden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir sağlamak adına açılan programdır TYP. Bu program geçici gelir mahiyetinde olup, TYP ile kalıcı kamu personeli statüsü verilmesi isteği gerek yasalara göre gerekse diğer mevzuata göre olanaksızdır. TYP, kalıcı kamu personeli olmanın yolu değildir. Deprem bölgesinin tekrardan ayağa kalması için gerekenlerden biri de çalışma hayatının ve iş gücü piyasasının canlanmasıdır. Şu anda deprem bölgesinde ciddi bir ekonomik canlılığın başladığını, işverenlerin de ciddi bir çalışan ihtiyaçlarını da görüyoruz.” dedi.
 
Yeni bir süreç başlamıştır
 
Kamusal hizmetlerin destekleneceğini ifade eden Ünlüer, “TYP’de sözleşmeleri sona eren vatandaşlarımız, program bitimi neticesinde kısa mesaj yolu ile İŞKUR Müdürlüklerine davet edileceklerdir. Biten süreçler ile ilgili yeni bir süreç de başlamıştır. Programı sonlanan vatandaşlarımızı İŞKUR Müdürlüklerimize davet ediyoruz. İlimizde yeniden ihtiyaç duyulması halinde kamusal hizmetlerin desteklenmesi için farklı vatandaşlarımızın da yararlanabileceği ve TYP kriterlerinin uygulandığı yeni TYP kontenjanı da söz konusu olacaktır” diye konuştu.
 
Bir kişi TYP’den bir kez yararlanabilir
 
TYP konusu hakkında İŞKUR Genel Müdürlüğü ve Çalışma Bakanlığı’ndan talepte bulunacaklarını dile getiren Ünlüer, “Biz ihtiyaçlarımızı Kaymakamlıklarımız kanalında belirledik. Bununla ilgili konteyner kentlerde ihtiyacımız olan TYP sayısını AFAD kanalı ile İŞKUR’a bildirdik. Diğer kamu kurumlarımızın da ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde belirleyip Valilik kanalı ile İŞKUR Genel Müdürlüğü’nden ve Çalışma Bakanlığı’ndan talepte bulunacağız. Buradaki temel mesele bir kişi TYP’den bir kez yararlanabilir, bir ailede en fazla bir kişi bundan yararlanabilir. Bir de gelir sınırlaması var, bu şartlara uyan vatandaşlarımız TYP programlarından yararlanacaklar” ifadelerini kullandı.
 
Vali Ünlüer, ayrıca kentteki enkaz kaldırma çalışmaları, kalıcı konutlar, köy evleri, yerinde dönüşüm, Konteynerkentler ve hak sahipliği konularında basın mensuplarına bilgilendirmede bulundu.
 
KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı ve KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu’nun konuşmalarının ardından toplantı soru cevap bölümümün ardından sona erdi.
 

Bakmadan Geçme