Gıda Sanayi Meclisi toplandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Gıda Sanayi Meclisi Toplantısı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Işınsu Kestelli'nin katılımı ile Meclis Başkanı Necdet Buzbaş başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Meclisten sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Işınsu Kestelli; sektörün Covid 19 pandemisi, ardından Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte tedarik zincirinde kırılma ve lojistikte yaşanan problemler ile karşı karşıya kaldığını belirterek, sektörün gelişimi için ar-ge olanaklarının artırılması, AB’ye uyum sürecine yönelik çalışmaların yapılması, finansman ve nitelikli iş gücüne desteklerin artmasının büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Meclis Başkanı Necdet Buzbaş, sektörün 2023 yılının Ocak ayında net ihracatçı konumunu korumasına rağmen ithalat ve ihracatın birbirine yakın olarak gerçekleştiğini ve geçtiğimiz yıla kıyasla dış ticaretteki yavaşlamaya dikkat çekti. Ayrıca Buzbaş, gıda sektöründe ürün katma değerinin ve gıda güvenliğinin artırılması, ürün ambalajının iyileştirilmesi, yeni tasarımların oluşturulması ve planlama faaliyetlerinin önemine değindi.

Sektörün genel değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda; tarımsal girdi enflasyonunda artışın sürdüğü, tereyağına uygulanmaya devam eden ihracat kısıtlamasının sektöre zarar verdiği, çiftçinin hasat döneminde yardım alması için gerekli krediye ulaşımının kolaylaştırılması ve şeker fiyatlarına yapılan zam istişare edildi.

Toplantıda ayrıca, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknoloji Eğitimleri Dairesi Başkanı Sümeyye Elif Subaşı tarafından ‘’Sektör Kampüste’’ programı hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

Sunumda, iş dünyası ile iç içe bir eğitim modeli geliştirilerek firma ve üniversitelerin karşılıklı olarak gelişimlerine katkıda bulunulmasına yönelik çalışmalardan bahsedilmiş olup, görüş ve öneriler değerlendirildi.
 

Bakmadan Geçme