Esnek çalışma saatleri uyumlu olmalı

'Türkiye Yüzyılında Çalışma Hayatı: Emeğin, Sendikal Örgütlenmenin ve İstihdamın Geleceği' temasıyla düzenlenen 13. Çalışma Meclisi toplantısına, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) temsilen TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci katıldı.

Mehmet Büyüksimitci konuşmasında, TOBB'un çalışma hayatına dair görüş ve önerilerini paylaştı. Mehmet Büyüksimitci, esnek çalışma modellerini Çalışma Meclisi gündemine getirerek, "Etkisini her gün daha çok artıran dijital dönüşümün istihdam piyasalarına yansımasıyla birlikte uzaktan, kısmi, hibrit çalışma türlerinin tam zamanlı çalışmaların yerine geçmeye başladı. Gençler yeni çalışma biçimiyle esneklik arıyor. Bu noktada mevzuatımızda yer alan esnek çalışma biçimlerini ILO standartlarıyla uyumlu hale getirmemiz gerekiyor" dedi.

Son dönemde hükümet tarafından tüm iş kanunlarını birleştiren tek bir iş kanunu üzerinde çalışıldığı haberlerini hatırlatan Büyüksimitci, "İlgili sektörlerimizin görüşleri doğrultusunda tek bir kanunun uygun olmadığını düşünüyoruz. İş barışının zedelenmemesi için kamu ve özel sektör diyalogunda fayda görüyoruz" şeklinde konuştu. Büyüksimitci, iş dünyası olarak çalıştıracak eleman bulmakta zorlandıklarını da dile getirdi.
 

Bakmadan Geçme