• Haberler
  • Eğitim
  • Çocuk yazarlar okulunun açılışını gerçekleştirildi

Çocuk yazarlar okulunun açılışını gerçekleştirildi

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Üsküdar Validebağ Korusu'nda atıl hâlde bulunan Abdülaziz Av Köşkü'nün İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından onarılmasının ardından hayata geçirilen İstanbul Çocuk Yazarlar Okulunun açılış törenine katıldı.

Bakan Tekin, açılış kurdelesini minik öğrenciler ve eğitmenlerle kestikten sonra restore edilen binayı inceleyerek okulda öğrencilerle sohbet etti.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Tekin, sahada öğretmenlerle yaptıkları görüşmelerde çocukların okuldaki bilgilerinin beceriye dönüşmediğine dair eleştiriler aldıklarını belirterek, bu imkânın oluşması için çalışmalar yaptıklarını söyledi. 
Bakan Tekin, beceri temelli eğitimler konusundaki eksikliklerden hareketle müfredatı revize etme yoluna gittiklerini anlatarak şöyle konuştu: "Hem uluslararası alanda rekabet edilebilecek bir eğitim programı oluşturmak hem de öğretmen arkadaşlarımızın eleştiri ve önerilerini karşılayabilmek için tamamen beceri odaklı bir müfredat yayınladık. Bunu yayımlayıncaya kadar da yaz aylarından beri eksiklikleri gidermek için formül olabilecek etkinlikler yaptık. Bunlardan biri, ana dilimiz Türkçeyi merkeze alan ve bu merkezden hareketle çocuklarımızın okuma yazma becerilerinin geliştirildiği projelerdi. Dilimizin zenginlikleri, okuma, sözlük üzerine kurduğumuz projeler... Bunların hepsi bu çerçevede yıl boyunca sürdürdüğümüz projelerdi."

Eğitim öğretim döneminin son haftasını, çocukların projeler kapsamındaki etkinliklerinin sergilendiği şölen havasına çevirmek istediklerini kaydeden Bakan Tekin, "İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz de bu süreçteki çabamızın hayata geçirilebileceği bir mekânı organize etmiş. Bugün çocuklar diyoruz ama yarın Türkiye'nin en büyük yazarlarından olacaklar. Burası bu anlamda hem tarihî anlamı itibarıyla hem de lokasyonu itibarıyla sessiz, sakin, çocukların bu tür etkinliklerine merkez olabilecek bir yapı. İnşallah, önümüzdeki yıllarda yazdıklarını gururla okuyabileceğimiz yazarların yetiştiği bir başlangıç noktası olur." ifadelerini kullandı.

Projenin öğretmenler tarafından sahiplenilmesini kıymetli bulduğunu dile getiren Yentür, restore edilen binada yaz tatilinde öğretmenler ve öğrencilere yönelik eğitimler verileceğini kaydetti.
 

Bakmadan Geçme