• Haberler
  • Yaşam
  • VEFA Projeleri ile yaşlı ve engellilerin ihtiyaçları karşılanıyor

VEFA Projeleri ile yaşlı ve engellilerin ihtiyaçları karşılanıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Ağustos ayı içerisinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara 6 milyar 907 milyon TL tutarında nakdi yardımda bulunuldu.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine hizmetleri talep odaklı olmaktan çıkararak arz odaklı şekilde kurgulayarak hayata geçirildi.

Ödeme dönemi içerisinde çeşitli sosyal yardımları vatandaşlarla buluşturduklarını anımsatan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Engelli ve Engelli Yakını Aylığı Yardımından Elektrik Tüketim Desteğine, Yaşlı ve Engelli Evde Bakım Yardımından Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımına, Genel Sağlık Sigortası Yardımından Elektrik Tüketim Desteğine kadar birçok konuda vatandaşları yalnız bırakmıyoruz. Ağustos ayı içerisinde bu desteklerimizin yanı sıra diğer sosyal yardımlarımızı eklediğimizde ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaklaşık toplamda 6 milyar 907 milyon TL tutarında nakdi yardımda bulunduk” ifadelerini kullandı.

2,7 milyar TL yaşlı ve engelli aylığı desteği verildi

Engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata kadar her alanda yanında olduklarını kaydeden Bakan Yanık, “Bu doğrultuda Ağustos ayında toplamda 2,7 milyar TL tutarında yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdık” ifadelerini kullandı.

VEFA Projeleri ile ihtiyaçlar karşılanıyor

Bakan Yanık, Vefa Projesi ile yaşlı, engelliler, ağır kronik hastalığı nedeniyle kendi öz bakımını yerine getiremeyenler ve 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirterek, Ağustos ayı kapsamında 140,1 milyon TL tutarında destek verdiklerini söyledi.

Eşi Vefat Eden Kadınlara 111,8 milyon TL destek

Ağustos ayı içerisinde Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımda bulunduklarını kaydeden Bakan Yanık, “Eşi vefat eden ve ihtiyaç sahibi kadınlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. İhtiyaç sahibi kadınlarımıza bu kapsamda toplamda 111,8 milyon TL destek sağladık” diye konuştu.

İhtiyaç sahibi vatandaşların GSS Prim ödemelerini Bakanlık üstleniyor
Bakan Yanık, sağlık güvencesi olmayan ya da sağlık sigortası primleri Bakanlıkça karşılanan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için destekte bulunduklarını ifade etti. Bu doğrultuda Genel Sağlık Sigortası primlerinin karşılandığını kaydeden Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın SGK’ye ödemesi gereken 3,1 milyar TL’lik Genel Sağlık Sigortası primini Bakanlık olarak biz üstlendik” şeklinde konuştu.

270,9 milyon TL Elektrik Tüketim Desteği

Düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan ihtiyaç sahibi hanelere Elektrik Tüketim Desteği verdiklerini hatırlatan Bakan Yanık, “Buna ek olarak yeni yaptığımız düzenleme ile Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği’nden yararlanma şartlarını esnettik. Evde bakım yardımı alanlar elektrik desteğinden faydalanamıyordu. Yeni yaptığımız düzenleme evde bakım yardımı alan engellilerimiz de bu elektrik desteğinden yararlanacak. Bu kapsamda Ağustos ayı içerisinde toplamda 270,9 milyon TL tutarında destek verdik” dedi.

SYDV’lere periyodik pay aktarıldı

Bakan Yanık, “81 ilde ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, sosyal yardım faaliyetlerini yürütebilmeleri için her ay düzenli olarak "periyodik pay" adı altında kaynak aktarıyoruz. Bu kapsamda Ağustos ayı için 212,8 milyon TL destek verdik” dedi.

Ulusal Hane Ziyaretleri Programı ile vatandaşa ulaşılıyor

Bakan Yanık, vatandaşların ihtiyaçlarının tespit edilmesi noktasında yeni bir projeyi de hayata geçirdiklerini belirterek, şunları söyledi: “Bakanlık olarak Ulusal Hane Ziyareti Programı başlattık. Kapı kapı dolaşarak hanelerde varsa ihtiyaçları tespit ediyoruz ve Bakanlığımızın yapacağı hizmetse hemen ihtiyaçlarını gideriyoruz. Bizim dışımızda olan bir durumsa ilgili kuruma hemen yönlendiriyoruz. Bu kapsamda Ağustos ayı içerisinde toplamda 171,9 milyon TL tutarında destek verdik. İhtiyacı olan vatandaşın ayağına giden sosyal devlet olgusunu yerine getiriyoruz. Proje sonunda 26 milyon hanenin tamamına gireceğiz.” Dedi.

Bakmadan Geçme