• Haberler
  • Ekonomi
  • Türkiye'nin Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı

Türkiye'nin Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı

Bir süredir önceki yılın aynı dönemine göre bir ay artı, bir ay eksi seyreden ihracat, Temmuzun ardından Ağustos ayında da yükselerek bu döngüyü kırdı. En çok ihracat yapan sektörler sıralamasında otomotiv 2,7 milyar dolarla zirvedeki yerini korudu. Otomotivi 2,6 milyar dolarla kimyevi maddeler, 1,7 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon izledi. Kilogram başına birim ihracat değeri ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 artışla 1,41 dolara yükseldi.

Türkiye'nin Ağustos ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 artışla 21,6 milyar dolar oldu. Ocak-Ağustos dönemindeki 8 aylık ihracat ise 165 milyar dolara ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, yıl sonu hedefleri açısından kritik aylardan biri olan Ağustos'u rekorla kapattıklarını bildirdi. Ağustos ayları özelinde en yüksek ihracat rakamına ulaştıklarını vurgulayan Gültepe, şöyle devam etti: “Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına göre Ağustos'u 21,6 milyar dolar ihracatla tamamladık. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 artıdayız. Bir süredir önceki yılın aynı dönemine göre bir ay artı, bir ay eksi seyreden ihracat, Temmuzun ardından Ağustos ayında da yükselerek bu döngüyü kırmış oldu. Ocak-Ağustos dönemine baktığımızda 165 milyar dolarla geçen yılla hemen hemen başabaş durumdayız.

Son 12 aylık ihracatta ise 253,6 milyar dolardayız. Ağustos'ta  ihracatımıza en yüksek katkıyı 2,7 milyar dolarla otomotiv sektörü verdi. İlk beşteki diğer sektörlerimiz 2,6 milyar dolarla kimya, 1,7 milyar dolarla hazır giyim, 1,4 milyar dolarla elektronik ve 1,3 milyar dolarla çelik şeklinde sıralandı. Geçen ay gemi ve yat, hububat ve makine sektörlerinin ihracatında da önemli artış kaydettik. 36 ilimiz ihracatını artırırken en çok ihracat yapan ilk beş ilimiz İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Gaziantep oldu. Ağustos'ta bin 472 firmamız ilk kez ihracat gerçekleştirdi.

Birim ihracat değerimiz geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 artışla 1,41 dolara yükseldi. Parite farkı geçen ay ihracatımıza 715 milyon dolar katkı yaptı. Son 5 aydaki parite katkısı ise 2,2 milyar dolara ulaştı. Ağustos'ta en fazla ihracat yaptığımız ülkeler Almanya, ABD, Irak, Birleşik Krallık ve İtalya şeklinde sıralandı. Kazakistan, Norveç ve Somali'nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeye ihracat rekoru kırdık.”

2023'te 100 ticaret heyeti hedefimize adım adım yaklaşıyoruz

İhracatta hedefleri tutturabilmek için tüm imkânları seferber ettiklerini belirten Mustafa Gültepe, bir yandan ana pazarlardaki etkinliklerini güçlendirmek, diğer taraftan da yeni pazarlar bulmak için çalıştıklarını söyledi.

Pazar çeşitliliğini artırma hedefi doğrultusunda ticaret ve alım heyetlerine ağırlık verdiklerini hatırlatan Gültepe, ”Ağustos'ta Brezilya ve Şili'de geniş katılımlı ticaret heyeti gerçekleştirdik. Eylül'de de yine yoğun bir heyet programımız var. İhracatçı birliklerimizle bu ay Kenya, Suudi Arabistan, Tanzanya, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Nijerya, Umman ve Benin'de ticaret heyetleri gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 2023 için öngördüğümüz 100 ticaret heyeti hedefimize adım adım yaklaşıyoruz” dedi.

1 Milyar dolarlık kredi hacminin genişletilmesi için temaslarımız devam ediyor

Mustafa Gültepe, ihracatta hedeflere ulaşabilmek için finansmanın hayati önem taşıdığının altını çizdi. İhracatçıların son dönemde artan finansman ihtiyacının karşılanması için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Gültepe, şunları söyledi: “28 Ağustos'ta, 11 bankamızla beraber 1 milyar dolar hacminde bir kredi protokolü imzaladık. Protokol çerçevesinde firmalarımız 5 milyon dolar veya 100 milyon TL'ye kadar uygun maliyetli ihracat kredisi kullanabilecek. İhracatçılarımız, rotatif veya taksitli kredi seçeneklerinden birini tercih edebilecekler. Yeni kredi paketinin tüm ihracatçılara hayırlı olmasını diliyorum. Paketin şartlara göre genişletilmesi içini temaslarımız sürüyor. Bu görüşmelerin olumlu sonuçlanacağına ve daha çok ihracatçımızı uygun koşullu kredi ile buluşturacağımıza inanıyorum.”

Mustafa Gültepe, yeşil dönüşümün finansmanı konusunda da bankalarla farklı bir finansman mekanizması üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.
 

Bakmadan Geçme