Türkiye, 44 ülke içinde 1'inci sıraya yerleşti

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen e-Twinning faaliyetinde Türkiye okul sayısı, proje sayısı, öğretmen sayısı açısından 44 ülke içerisinde 1. sırada yer alıyor.

e-Twinning faaliyeti ile Avrupa'da okul ortaklıklarının kurulması, bilişim teknolojilerinin eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılmasının yaygınlaştırılması, öğrenci ve öğretmenlerin bilişim teknolojileri ve yabancı dil kullanma becerilerinin artırılmasını amaçlıyor.
 
2009 yılından bu yana uygulanan e-Twinning faaliyetine, 360.000'den fazla öğretmen kayıt olarak 70.000'den fazla proje gerçekleştirdi. Faaliyet kapsamında gerçekleştirilen projeler, ulusal çapta "Ulusal Kalite Etiketi", Avrupa çapında ise "Avrupa Kalite Etiketi" ile ödüllendiriliyor.
 
Türkiye, okul sayısı, proje sayısı, öğretmen sayısı açısından 44 ülke içerisinde 1. sırada yer alıyor. 2024 yılında da Well Being at School (Okullarda İyi Oluş) temasıyla öğretmenlerin öğrencileriyle daha mutlu, daha sosyal bir öğrenme ortamı hazırladıkları faaliyette, yeni mesleki gelişim etkinlikleri de öğretmenlerle buluşuyor.
 
Bu kapsamda, e-Twinning faaliyetlerine katılımın teşvik edilmesi ve desteklenmesi için gerek ulusal gerek uluslararası çapta yüz yüze veya çevrim içi eğitimler düzenleniyor. Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) ve eTwinningonline.eba.gov.tr platformlarında mesleki gelişim içerikleri öğretmenlere sunuluyor.
 
Ayrıca e-Twinning ESEP platformunda; nitelikli proje yürütme, web araçları, ölçme değerlendirme, oyunlaştırma, yapay zekâ gibi birçok konuda öğretmenlerin kendi kendilerine tamamlayabilecekleri Kitlesel Açık Çevrim İçi Kurslar (MOOC - Massive Open Online Kurs) bulunuyor.
 

Bakmadan Geçme