• Haberler
  • Yaşam
  • TBMM Komisyonu deprem mağduru çocukların sorunları için toplandı

TBMM Komisyonu deprem mağduru çocukların sorunları için toplandı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, komisyon olarak depremden etkilenen çocukların durumunu incelemek üzere Gaziantep, Hatay ve Adıyaman'ı ziyaret ettiklerini bu ay da Malatya, Elazığ, Diyarbakır ve Şanlıurfa'yı ziyaret edeceklerini bildirdi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Çocuk Hakları Alt Komisyonu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Katırcıoğlu başkanlığında toplandı. Katırcıoğlu, 6 Şubat depremlerine ilişkin komisyon olarak, "Deprem Mağduru Çocuklar" konulu bir rapor hazırladıklarını ve bu raporun sonuna geldiklerini belirtti.

Deprem bölgesindeki çocukların durumunu görmek üzere Gaziantep, Hatay ve Adıyaman'ı ziyaret ettiklerini söyleyen Katırcıoğlu, "İnşallah, mayıs ayının son haftasında da diğer depremden etkilenen illerimize ziyaretlerimizi yapacağız; Malatya, Elazığ, Diyarbakır ve Şanlıurfa’ya gitmeyi planlamaktayız. Bu raporlarımızı tamamladıktan sonra temmuz ayının sonunda nihayete erdireceğiz." ifadelerini kullandı.

Hayatı normale döndürme hizmetimiz devam ediyor

Türk Kızılay Derneği Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ramazan Saygılı, 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen yaraları sarmaya devam ettiklerini belirtti.

Kızılay olarak uzman personelleri ve geniş gönüllü ağlarıyla depremin ilk gününden bu yana sahada faaliyetlerini sürdürdüklerini söyleyen Saygılı, "Başlarda sunduğumuz temel yardımlar, süre içerisinde daha uzmanlaşmış ve özelleşmiş hizmetlerle, sahada kurduğumuz kalıcı ekiplerimizle birlikte devam ediyor." dedi.

Verdikleri hizmetin önemli bölümünün, depremin sonuçlarından en çok etkilenen çocuklara yönelik olduğunu vurgulayan Saygılı, "Şu anda Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Osmaniye afet müdahale ve afet iyileştirme personellerimiz ile nakit yardımlar başta olmak üzere, hayatı normale döndürmeye yönelik hizmetleri yerine getiriyoruz." diye konuştu.

Türk Kızılay Derneği Afet Yönetimi ve İklim Değişikliği Genel Müdürü Kurtuluş Açıksarı, yaptığı sunumda, Türk Kızılayın deprem bölgesinde çocuklara yaptığı yardımlar hakkında bilgi verdi.

Beslenme konusunda ilk andan itibaren müdahalelerini yaptıklarını söyleyen Açıksarı, ebeveynini kaybeden 3 bin 179 çocuğa toplamda 16 milyon 919 bin 500 lira nakit yardım yaptıklarını ve yardıma devam ettiklerini belirtti.

Her ay düzenli aile ziyaretlerine devam ettiklerini aktaran Açıksarı, "Önce Çocuk Projemiz kapsamında 102 bin 331 çocuğumuza 159 milyon 588 bin 129 lira nakit destek sağladık. 640 çocuğumuza koruma nakit desteği yapıldı. Eğitim nakit desteği kapsamında 5 bin 373 çocuğa toplamda 16 milyon 119 bin nakit destek sağlandı. Giyim nakit desteği kapsamında 1140 çocuğa toplamda 2 milyon 127 bin liralık destek verdik. 12 psikososyal destek çadırında, 2 mobil çocuk dostu alanda çocukların akranlarıyla sosyalleşebilmeleri için destek oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Açıksarı, 35 bin 848 bin çocuğa psikolojik yardım ve ihtiyaç değerlendirmesi yaptıklarını, 8 bin 3 çocuğa da psikoeğitim hizmeti verildiğini söyledi.

21 bin üzerinde çocuğun da Türk Kızılay 100'üncü Yıl Kütüphanelerinden faydalandığını belirten Açıksarı, 28 konteyner kentte de koruma ve izleme çalışmaları yaptıklarını anlattı.

Bakmadan Geçme