Tarım ve Orman Bakanlığı, QR kod uygulamasını başlattı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ülkemiz Bitki Sağlık Sertifikalarının sahtesinin yapılmasının önlenmesi ve ihracat işlemlerinin hızlandırılmasının sağlanması, Türk çiftçisi ve ihracatçısının korunması amacıyla QR Kodlu BSS ve Doğrulama Sistemi uygulamasına 15.02.2024 tarihi itibari ile geçildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “QR Kodlu BSS ve Doğrulama Sistemi geçilmesi ile Bakanlığımız tarafından düzenlenen Bitki Sağlık Sertifikası (BSS) veya Re-Export BSS'nın 2 nolu hanesinde doğrulama yapılmasını sağlayan QR kod içerecektir.

Yaş meyve/sebze ve ihracatçının talep etmesi durumunda diğer ürünler için Gümrük beyannamesinde beyan edilmek üzere 23 haneli bir TPS ID numarası oluşturulacaktır.

TPS ID numarası oluşturulan Bitki Sağlık Sertifikaları (BSS) iki aşamalı olarak doğrulanacaktır.

Aşamada BSS'nin Bakanlığımız tarafından düzenlendiği doğrulamaktadır.

Aşamada BSS muhteviyatı ürünün Türkiye Gümrüklerinden çıkış durumu kontrol edilecektir.

TPS ID numarası oluşturulmayan Bitki Sağlık Sertifikaları (BSS) ve Re-Export BSS için ise sadece Bakanlığımız tarafından düzenlendiği doğrulamaktadır.”

QR Kodlu Doğrulanabilir Bitki Sağlık Sertifikaları; QR kod veya internet adresinden sorgulanabilecek.

QR Kodlu BSS ve Doğrulama Sistemi'nin iş akış şeması ve Zorunlu Olarak TPS ID Oluşturulacak Ürünler Listesi'ne ulaşmak için tıklayınız...
 

Bakmadan Geçme