Son bir haftada 57 terörist etkisiz hale getirildi

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin olarak haftalık basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından icra edilen toplantıda şu bilgiler paylaşıldı:

Irak ve Suriye’nin kuzeyinde icra edilen başarılı operasyonlarla 57’si son bir haftada olmak üzere bu yılın başından itibaren bin 327 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Ayrıca, Irak’ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos’ta bulunan terör hedeflerine yönelik 3 Temmuz’da icra edilen hava harekâtıyla içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak, depo ve terör örgütünün kullandığı tesislerden oluşan 37 hedef başarıyla imha edilmiştir.

İcra edilen hava harekâtında azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanılmış, hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir.

Hudutlarda 328 şahıs yakalandı

Tesis edilen kademeli güvenlik sistemiyle uluslararası standartlarda korunan hudutlarımızda; Son bir hafta içerisinde 9’u terör örgütü mensubu olmak üzere 328 şahıs yakalanmış, 1 Ocak’tan bugüne kadar yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 6.029 olmuştur.

Son bir haftada engellenen 1.216 şahıs ile birlikte bu yıl içerisinde engellenen kişi sayısı da 63 bin 433’e ulaşmıştır.                

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, ikili ilişkiler ve uluslararası misyonlar çerçevesinde bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı da sürdürmektedir.  
2 Temmuz’da Ankara’ya resmî ziyarette bulunan Suudi Arabistan Savunma Bakanı’nı ağırlamış, 3 Temmuz’da ise Tunus’un Ankara Büyükelçisi’ni kabul etmiştir.

Sayın Bakanımız, NATO’nun 75’inci kuruluş yıl dönümü münasebetiyle 9-11 Temmuz tarihleri arasında Vaşington’da icra edilecek “Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi”ne katılacak olan Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat edecektir.

Türkiye ile Yunanistan arasında “Güven Artırıcı Önlemler 2024 Yılı Uygulama Planı” kapsamında, Donanma Komutanımız Koramiral Kadir Yıldız’ın 8-9 Temmuz tarihlerinde Yunanistan Donanma Komutanı’nı ziyaret etmesi planlanmaktadır.

İsrail vahşi saldırılara devam ediyor

Çoğunluğu bebek, çocuk, kadın olmak üzere yaklaşık 38 bin Filistinlinin ölümüne sebep olan İsrail; vahşi saldırılarına, toplu katliamlarına ve işgallerine devam etmektedir. Masum Filistin halkının çığlıkları tüm dünya tarafından hâlâ duyulmamakta ve görmezden gelinmektedir.

İsrail’in saldırılarını bölgeye yayma girişimleri ciddi tehdit oluşturmaktadır. Çatışmaların bölge ülkelerine yansımasının hiç kimsenin yararına olmayacağı ve durumu daha karmaşık hâle getireceği açıktır. Uluslararası barış ve güvenliği korumakla görevli kurumları, Filistin meselesinin çözümü ve bölgede sükûnetin tesis edilmesi için bir kez daha üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırıyoruz.             

TSK eğitim ve tatbikatlara devam ediyor

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; karada, denizde ve havada eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir.

Bu kapsamda; 27 Haziran’da Akdeniz’de Müşterek Hava Sahası Kontrol Yönetim Tatbikatı icra edilmiştir. 24 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında İskoçya’da Sea Breeze, 1-12 Temmuz tarihleri arasında Ankara’da Türkiye-Özbekistan Özel Kuvvetler, 4-14 Temmuz tarihleri arasında ise Batı Karadeniz’de Breeze tatbikatları devam etmektedir.

Belçika Deniz Kuvvetlerine ait LOUISE MARIE gemisi tarafından 4-7 Temmuz tarihleri arasında İzmir’e liman ziyareti gerçekleştirilmekte, Romanya Deniz Kuvvetlerine ait VICE ADMIRAL CONSTANTIN BALESCU gemisi tarafından ise 6-8 Temmuz tarihleri arasında İzmir’e liman ziyareti yapılması planlanmaktadır.

1 Temmuz’da Türkiye, Bulgaristan ve Romanya Deniz Kuvvetleri Komutanlarının katılımıyla İstanbul’da, Mayın Karşı Tedbirleri Karadeniz Görev Grubu (MCM BLACK SEA) Komite Toplantısı ve Aktivasyon Töreni icra edilmiştir.

TCG YÜZBAŞI GÜNGÖR DURMUŞ akaryakıt gemimiz ve TCG AKÇAY mayın avlama gemimiz ile Romanya Deniz Kuvvetleri unsuru ALEXANDRU AXENTE mayın tarama gemisi ve Bulgaristan Deniz Kuvvetleri unsuru STRUMA mayın avlama gemilerinden müteşekkil Mayın Karşı Tedbirleri Karadeniz Görev Grubu (MCM BLACK SEA) 2 Temmuz 2024 - 2 Ocak 2025 tarihleri arasında 6 ay süreyle Deniz Kuvvetlerimizin komutasında görev yapacaktır.

Japonya’dan dönüş seyrine devam eden TCG KINALIADA korvetimiz, Filipinler’in ardından Singapur’a liman ziyareti gerçekleştirmektedir. Korvetimiz, bugün bir sonraki liman olan Sri Lanka’ya seyre başlayacak; 9-11 Temmuz tarihleri arasında Sri Lanka’nın Kolombo limanını ziyaret edecektir.

Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı (Maritime Security Centre of Excellence - MARSEC COE) tarafından, 4’üncü Deniz Güvenliği Konferansı 27-28 Haziran’da 27 ülkeden 202 katılımcı ile İstanbul’da icra edilmiştir.

28 Haziran’da NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi çerçevesinde Romanya’da konuşlu Birleşik Krallığa ait uçaklar ile F-16 uçaklarımız, Batı Karadeniz’de eğitim icra etmiştir.

2 Temmuz’da NEXUS ACE Eğitimleri kapsamında F-16 uçaklarımız, Havadan İhbar Kontrol uçağımız ve NATO AWACS uçağının katılımı ile ortak eğitim uçuşu gerçekleştirilmiştir.

TSK, rezerv güç olarak orman yangınlarına müdahale ediyor

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, insani yardım faaliyetleri ile orman yangınları başta olmak üzere afetlerle mücadeleye ilgili kurumlarımızla tam bir koordinasyon içerisinde destek vermeye devam etmektedir.

Rezerv Güç kapsamında, bugüne kadar 6 ayrı yerde meydana gelen orman yangınlarının söndürülmesine 17 helikopter ile 627 sorti icra edilerek destek sağlanmıştır.

27 Haziran’da Hava Kuvvetlerimize ait C-130 uçağımız ile Suudi Arabistan’ın Mekke ve Cidde şehirlerinde yoğun bakım servislerinde yatan 13 vatandaşımız ve 6 refakatçisi ülkemize getirilmiştir.

OMTAS kuleli zırhlı tanksavar aracının kabul faaliyetleri tamamlandı

Yerli ve millî savunma sanayimizin yüksek teknoloji ürünleriyle donatılan Silahlı Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetleri her geçen gün daha da artmaktadır.

Bu kapsamda; Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca, muhtelif miktarda OMTAS Kuleli Zırhlı Tanksavar Aracı ve Seyyar Havan Tespit Radarının muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.

Sonuç olarak Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; Terörle mücadeleden hudutlarımızın güvenliğinin sağlanmasına, Mavi ve Gök Vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunmasından uluslararası barış ve istikrara katkı sunmaya kadar üstlendiği tüm görevleri başarıyla yerine getirmeye devam edecektir.”
 

Bakmadan Geçme