Son 1 haftada 63 terörist etkisiz hale getirildi

Millî Savunma Bakanlığında haftalık basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda son bir haftada 63 terörist etkisiz hâle getirildiği vurgulandı.

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin olarak Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından gerçekleştirilen toplantıda şu bilgiler paylaşıldı:

“Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelen tüm tehdit ve tehlikelere karşı kesintisiz bir şekilde ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil;

Son bir haftada 63 terörist etkisiz hâle getirilmiş,

1 Ocak 2023’ten bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 2 bin 541’e ulaşmıştır.

Suriye’de ise son bir haftada 13 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, anında ve misliyle verilen karşılık ile 42 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece; 1 Ocak 2023’ten itibaren etkisiz hâle getirilen terörist sayısı ise 1.704’e yükselmiştir.

Ayrıca bu hafta içerisinde de Suriye’nin kuzeyindeki Zeytin Dalı bölgesinde sızma girişiminde bulunan teröristlere ait çok sayıda silah ve muhtelif cinste mühimmat ile çeşitli miktarlarda malzeme ele geçirilmiştir. (2 adet M-4 piyade tüfeği, 1 adet M4A1 piyade tüfeği,1 adet RPG-7 roketatar,1 adet AK-47 piyade tüfeği, 10 adet RPG-7 mühimmatı,10 adet RPG-7 sevk fişeği,25 adet el bombası,19 adet şarjör,1 adet kamera,1 adet telefon,2 adet telsiz,1 adet termal dürbün.)

Hudutlarda mücadele devam ediyor

Sınırlarımızın ve halkımızın güvenliği için hudutlarımızda alınan dinamik ve çok yönlü etkin tedbirler sayesinde;

Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 188 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 6’sı FETÖ, 1’i DEAŞ olmak üzere 7’si terör örgütü mensubudur. 3 bin 441 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

-Böylelikle 2024 yılı başından bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 686’ya yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 18 bin 594 olmuştur.

Uluslararası adalet divanının kararını memnuniyetle karşılıyoruz

Devletimizin bekası, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için gerekli her türlü tedbiri alan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; ikili ilişkiler ve uluslararası misyonlar kapsamında birçok coğrafyada başarıyla görev yapmakta; bölgesel ve küresel barış ve istikrara önemli katkılarda bulunmaktadır.

Bu vesileyle; Türk askerinin Kore Savaşı'nda elde ettiği zaferin 73'üncü yıl dönümünde aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, hayattaki gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.

Yine, ‘‘29 Ocak Millî Direniş ve Toplumsal Dayanışma Günü” dolayısıyla Batı Trakya Türkü soydaşlarımızın haklı mücadelelerinde daima yanlarında olduğumuzu belirtiyor, mücadelenin öncü ismi Dr. Sadık Ahmet’i bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Öte yandan İsrail-Filistin meselesiyle ilgili olarak Uluslararası Adalet Divanının 26 Ocak tarihinde almış olduğu ihtiyati tedbir kararını memnuniyetle karşılıyor. Bu tedbirin, Filistin’de akan kanın durdurulması için önemli bir fırsat olarak değerlendiriyor, alınan karara İsrail’in uymasını bekliyoruz.

Dynamıc Front 2024 tatbikatı iki safha olarak icra edilecek

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin harbe hazırlığının en üst seviyede tutulması maksadıyla ulusal ve uluslararası eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam edilmektedir. Bu kapsamda,

23 Ocak’ta, Akdeniz’de, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız ile Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın Hava Savunma Harbi kapsamında harbe hazırlığını artıran ADEX Eğitimi (Hava Savunma Harbi Eğitimleri),

26 Ocak’ta NATO Güvence Tedbirleri çerçevesinde Havadan İhbar Kontrol uçağımız tarafından Romanya hava sahasında uçuş görevi,

Arnavutluk Deniz Kuvvetlerine ait LISSUS gemisi tarafından 24-28 Ocak’ta İzmir’e liman ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca;  Deniz Kuvvetleri Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığınca 27 Ocak-3 Mart 2024 tarihleri arasında icra edilen Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılım sağlanmaktadır.

NATO, ABD ve çok uluslu birliklere yönelik eğitim, iş birliği ile birlikte çalışabilirliğini geliştirmek maksadıyla DYNAMIC FRONT 2024 Tatbikatı’nın icra edilmesi planlanmaktadır.

İki safha olarak icra edilecek tatbikatın;

Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Safhası, 5-16 Şubat 2024 tarihleri arasında Almanya’da,

Fiilî Atışlı Safhası ise 17-19 Şubat 2024 tarihleri arasında ABD, Kosova, Çekya ve Slovakya’nın katılımıyla Polatlı/Ankara’da icra edilecektir.

Ayrıca İtalya Deniz Kuvvetlerine ait BERGAMINI gemisi tarafından 2-6 Şubat 2024 tarihleri arasında Aksaz’a,

Almanya Deniz Kuvvetlerine ait GROMITZ gemisi tarafından ise 6-9 Şubat 2024 tarihleri arasında İzmir’e liman ziyaretleri gerçekleştirilecektir.

Öte yandan, Türk Yıldızları tarafından 2024 Uluslararası Savunma Fuarı kapsamında 4-8 Şubat 2024 tarihleri arasında Suudi Arabistan’da gösteri uçuşu icra edilecektir.

Yeni silah sistemlerinin muayene ve kabul faaliyetleri tamamlandı

Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda, 40 adet yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatları içeren talebimizin ABD kongresindeki onay süreci 26 Ocak’ta başlamıştır.

MSÜ’ye başvurmak isteyenler için 7 Şubat geç başvuru günü

Personel ve askerî öğrenci alım/temin faaliyetlerimiz planlandığı şekilde devam etmektedir.

Millî Savunma Üniversitesi Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuruları 30 Ocak’ta sona ermiştir. Sınava başvuramayan adaylar için 7 Şubat “Geç Başvuru Günü”dür.

Yine Kara Kuvvetleri Komutanlığına Sözleşmeli Er Temini başvuruları 15 Ocak’ta başlamış olup 11 Şubat’a kadar devam edecektir.”
 

Bakmadan Geçme