Orman yangınlarıyla mücadelede ASFAT'ın kitlerinin ihracatı başladı

Millî Savunma Bakanlığı bağlısı ASFAT tarafından üretilen ve orman yangınlarına havadan müdahale imkânı sağlayan yangın söndürme kitlerinin yurt dışına ihracatı başladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - İbrahim Baykut

Geçtiğimiz aylarda orman yangınlarıyla mücadelede Türk Silahlı Kuvvetlerinin “rezerv güç” olarak görev yapması kararlaştırılmış ve orman yangınlarıyla mücadelede TSK’ya ait hava araçları da görev yapmıştı. 

TSK’ya ait uçak ve helikopterler için ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanlar da ASFAT tarafından sağlanmıştı. Bu kapsamda ASFAT tarafından Türk Askerî Fabrikalarında yangın kitleri üretilmiş ve bu kitler TSK’ya ait hava araçlarına entegre edilerek yangınlara hızlı ve etkin bir müdahale imkânı sağlanmıştı.

ASFAT, yangın kitlerinin üretimine başlamasıyla da ülkemiz için bir ilke imza atmış oldu. 2022 yılına kadar yurt dışından temin edilen ve temin sürecinde büyük sorunlar yaşanan yangın söndürme kitleri Türk Askerî Fabrikalarına kazandırılan yetenek ile artık yerli ve millî olarak üretilmeye başlandı.

Askerî fabrikalarda üretilen yangın söndürme kitleri helikopterlere 2,5 ton sutaşıma, yangınlara ise saatte 30 ton su ile müdahale imkânı sağlıyor.

Türkiye’nin kullandığı yangın kitleri için ASFAT ile Gürcistan arasında anlaşma yapıldı. Anlaşma çerçevesinde ilk etapta 2,5 ton yangın söndürme kitleri ihracatı için imzalar atıldı. Gürcistan orman yangınlarıyla mücadelede de artık yerli ve millî olarak askerî fabrikalarımızda üretilen yangın kitlerini kullanacak.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN