• Haberler
  • Asayiş
  • Nefes kesen EFES-2024 Tatbikatı başarıyla tamamlandı

Nefes kesen EFES-2024 Tatbikatı başarıyla tamamlandı

25 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında Bilgisayar Destekli Komuta Yeri ve 9-30 Mayıs tarihleri arasında Fiilî Atışlı Arazi Safhası olmak üzere iki safha hâlinde gerçekleştirilen EFES-2024 Tatbikatı başarıyla tamamlandı.

Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atış ve Tatbikat Bölgesinde icra edilen tatbikata; millî unsurlarımız ile birlikte 45 ülkeden gözlemci, birlik ve unsurların yer aldığı yaklaşık 11 bin personel katıldı.

EFES-2024 Tatbikatı; Teröristle Mücadele Harekâtı, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı Harekâtları ile Pençe serisi operasyonlardan elde edilen tecrübelerin muharebe sahasına yansıtılması, Hibrit harekât ortamının esas alınması, Meskûn Mahal Muharebeleri, Özel Kuvvetler ile gece denizden ve havadan sızma, baskın ve kritik personelin kurtarılması hususlarında geçtiğimiz yıllarda icra edilen tatbikatlardan farklılıklar gösterdi.

Tatbikatta; jenerik bir senaryo kapsamında topçu atışları ile desteklenen amfibi harekât icra edilerek hedefler kara ateş destek vasıtaları, savaş uçakları ve taarruz helikopterleri ile vuruldu.
 

Bakmadan Geçme