MÜSİAD olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yıllık Değerlendirme Toplantılarının ikincisi, T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat'ın katılımlarıyla MÜSİAD Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi.

MÜSİAD, her yılın ilk ayın ilgili Bakanlar ile gerçekleştirdiği toplantıların bu yıla ait ikincisini MÜSİAD Genel Merkezi’nde Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ve Bakan Yardımcılarından oluşan ekibi ile gerçekleştirdi. Ticaret Bakan Yardımcıları Özgür Volkan Ağar ve Mahmut Gürcan’ın katıldığı toplantıda ticaret hayatına yönelik sorunlar görüşüldü, ortak akıl ile istişarelerde bulunuldu.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı’nın açılış konuşmalarıyla başlayan program, Bakan Bolat’ın sunum ve açıklamalarıyla devam etti. Ardından soru-cevap bölümü ve genel istişare bölümü Bakan Bolat, Bakan Yardımcıları Özgür Volkan Ağar, Mahmut Gürcan ve MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı’nın başkanlığında gerçekleşti.

MÜSİAD olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, programda yaptığı konuşmasının başında Gazze’de yaşanan katliama değinerek, İsrail’i bir kez daha lanetlediğini söyledi. Gazze’deki durumun hiçbir zaman akıllardan çıkmamasını ve her daim bunun gündeme getirilmesi gerektiğini aktaran Asmalı, “Gündemden düşmesine izin vermeyeceğiz. Filistin ve Gazze meselesini her platformda anlatmaya, Filistinli mazlum kardeşlerimizle beraber olmaya ve kampanyalar yürütmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

MÜSİAD’ın geçmişten bugüne iç ticaret ve dış ticarete yaptığı katkılardan bahseden Asmalı, hep daha iyisini yapmaya çalışacaklarını vurgulayarak, “Türkiye Yüzyılı’nın adına yaraşır bir başlangıç yapması için her zaman olduğu gibi elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz” dedi.

Asmalı sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler, iş adamları ve ticaret erbabı olarak helal kazancın yanında ülkemizi ekonomik olarak daha yukarılara taşımanın hevesi ve sevdası içindeyiz. Bu yüzden bizlere düşen, ülkemizin kalkınması için çalışmak; daha fazla üretmek, yatırım yapmak ve bu sayede istihdam sağlamaktır.

Allah’a şükürler olsun, MÜSİAD olarak, istihdam sağlamak ve yatırımı arttırmak anlamında bugüne dek birçok güzel çalışmaya imza attık. 2024 yılında ve sonraki dönemlerde de bu çalışmalarımız, Allah’ın izniyle artarak devam edecektir.”

Türkiye ekonomisi büyümeye devam ediyor

Genel Başkan Asmalı, programda yaptığı konuşmasında geleneksel olarak MÜSİAD üyeleriyle yapılan yıl sonu anketinin rakamlarını da paylaştı. Üyelerinin ticari hacimleri, kâr oranları ve 24 farklı sorudan oluşan anketin yanıtlarıyla, Türkiye ekonomisi verilerinin eş değer olduğunu vurgulayan Asmalı sözlerini şöyle sürdürdü: ““Asrın felaketi” olarak nitelendirilen bu depremlere karşın, yılın ilk çeyreğinde %4 büyüyerek büyük bir direnç gösteren Türkiye ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde de bu performansını sürdürmüş ve %3,9 oranında büyüyerek küresel ekonomi içerisinde pozitif ayrışmayı başarmıştır. Nihayet yılın üçüncü çeyreğinde %5,9 oranında büyüyen Türkiye ekonomisi, bu dönemde Hindistan’ın ardından G20’nin en çok büyüyen 2’nci ülkesi olmayı başarmış ve böylece aralıksız 13 çeyrek boyunca büyüme kaydederek önemli bir başarıya imza atmıştır. Öncü ekonomilerle birlikte ülkemizin de enflasyon sorunuyla yüzleştiği ve parasal sıkılaşma sürecinde olduğu böyle bir dönemde, Türkiye ekonomisinin büyüme hızının artması takdir edilmesi gereken bir gelişmedir. Üyelerimize yönlendirdiğimiz ilk soru, 2023 yılında iç satışlarının önceki yıla kıyasla ne yönde değiştiğiydi. Bu soruya anketimize katılan üyelerimizin % 42,4’ü “Arttı” cevabını verirken, “Azaldı” cevabını verenlerin oranı % 39,7’dir. Hatırlanacağı gibi yılın ilk 9 ayına ilişkin % 5,9’luk GSYİH büyümesinde iç tüketimin katkısı 10,5 puan olmuş, buna karşın 3’üncü çeyrekteki zayıflama dikkat çekmişti. Bu bağlamda ankete katılan üyelerimizin % 42,4’ünün Türkiye ekonomisinin iç talep kaynaklı büyümesine destek verdiğini ifade edebiliriz.” dedi.


 

Bakmadan Geçme