Milli gurur Koca Yusuf, çalışmalara başladı

Türkiye'nin enerji sektöründeki yerlileşme hamlesine yeni bir kilometre taşı daha eklendi. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen sondaj kulesi Koca Yusuf TP1500, Gabar'da, Türkiye'nin en kaliteli petrolünü bulmak için göreve başladı. 5 bin metre sondaj kapasitesine sahip olan Koca Yusuf, Gabar'daki Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası 42'nci kuyuda sondaj çalışmalarına başladı.

sonu için koyduğumuz günlük 100 bin varil üretim hedefimize bizi daha da yaklaştıracak. Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Van’da ve Hakkari’de tespit ettiğimiz lokasyonlarda yeni aramalar yapacağız. Bölgeyi kalkındıracak ve bir cazibe merkezi haline getireceğiz.” dedi.

Modüler sondaj kulesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen bir proje ile 2016 yılında “Koca Yusuf TP1500” projesi başlatıldı. Proje ile petrol ve doğal gaz sondajlarında kullanılmak üzere uluslararası standartlara uygun, rekabetçi bir yerli modüler sondaj kulesi üretmek amaçlandı.

Testleri Adıyaman’da yapıldı

Projenin mekanik imalatı Petrotek Sondaj Makine, elektrik ve elektronik donanımı Borusan Güç Sistemleri, tasarım, analiz ve yazılım işleri Atılım Üniversitesi tarafından yürütüldü. 2021 yılında imalat aşaması tamamlanan Koca Yusuf, Adıyaman Recep Atalay park sahasında fiili sondaj şartlarında test aşamasından sonra 2022’de kule sondaj temin programına dahil oldu.

Milli sondaj yazılımı

Koca Yusuf’un 5 bin metre derinliğe inerek sondaj yapabiliyor. Koca Yusuf’un "Drawworks" adı verilen sondaj kulesinin ana kaldırma ve indirme mekanizması dahil hidrolik güç ünitesi, manevra vinci, sondör kabini, güç kontrol kabini, otomatik diz besleme sistemi, hidrolik çene gibi birçok bileşen, millî sondaj yazılımı ile geliştirildi.

43,2 metre yüksekliğinde

U-Frame Cantilever diye adlandırılan bir konstrüksiyon tipine sahip olan Koca Yusuf, toplamda 43,2 metre kule yüksekliği ve 7,6 metre masa yüksekliğinde. Kanca yükü 357 mTon (10 sarım), kanca gücü ise 1500 HP olan Koca Yusuf, hidrolik silindir kule kaldırma yöntemiyle çalışıyor.

Sondaja başladı

Konya’da üretilen Koca Yusuf, bugüne kadar 5 sondajı başarıyla tamamladı. BOTAŞ Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi’nden TIR’lara yüklenerek Gabar’a getirilen Koca Yusuf’un kurulumu yapıldı. Koca Yusuf, Gabar’daki Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası 42’nci kuyuda sondaj çalışmalarına başladı.

İddialı arama programı

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Bakan Bayraktar, “Gabar’da nöbeti devralan Koca Yusuf, bu yıl sonu için koyduğumuz günlük 100 bin varil üretim hedefimize bizi daha da yaklaştıracak. Gabar’ın yanı sıra Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Van’da ve Hakkari’de tespit ettiğimiz lokasyonlarda yeni aramalar yapacağız. Çok iddiaları bir arama programımız var. 2024 yılı toplamında 140 kuyuyu arama amaçlı açacağız.Ülkemizin yeraltı zenginliklerini milletimizin hizmetine sunma konusunda kararlıyız. Bölgeyi kalkındıracak ve bir cazibe merkezi haline getireceğiz.” dedi.
 

Bakmadan Geçme