Kahramanmaraş'ta doktora bıçaklı saldırı

Kahramanmaraş'ta H.K., ilaç yazdırma nedeniyle tartıştığı Aile Hekimi İlber Yerli'ye bıçaklı saldırdı. Doktor kendisini odasına kilitleyerek saldırgandan kurtuldu. O anlar güvenlik kamerasınca kaydedildi.

Olay, Piri Reis Mahallesi’ndeki Karacaoğlan Aile Sağlığı Merkezi’nde meydana geldi. İddiaya göre H.K., Aile Hekimi İlber Yerli’ye ilaç yazdırmak istedi. 

Bu sırada H.K., önce doktor ile tartıştı ardından da itekledi. Aile sağlığı merkezinin güvenlik kamerasınca da kaydedilen olayda H.K. daha sonra cebinden bıçak çıkardı. 

Bunun üzerine İlber Yerli hemen odasına girip kapıyı kilitledi, H.K. da kapıyı zorlayarak açmaya çalıştı. Koridordaki bazı vatandaşlar H.K.’ya engel olmak istedi ancak başarılı olamadı. 

Telefonla konuşmaya devam etti

H.K.’nın bıçakla doktora saldırmaya çalıştığı anlarda bir vatandaşın rahatlığı ise dikkat çekti. H.K.nın zorbalık yaptığı anlarda koridordaki koltukta ayak ayaküstüne atarak otururken cep telefonuyla konuşan vatandaş, hiçbir şey olmamış gibi telefonla konuşmaya devam etti. Telefonla konuşmasının ardından bir süre de H.K.’yı izledikten sonra koridordan ayrıldı.

Doktor arkadaşımız kapıyı kilitleyerek canını zor kurtardı

Yaşananların ardından bir açıklama yapan Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Lütfi Tiyekli, meslektaşının yaşadıklarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Tiyekli, “Bir kişi elinde bıçak alarak bir doktor arkadaşımızı tehdit etti. Oradaki bütün insanları tehdit etti. Doktor arkadaşımız içeriden kapıyı kilitleyerek canını zor kurtardı. Bu kamera görüntülerine de sabit olan bir olay. Buna rağmen bizim arkadaşımız Maalesef şikayetçi olamıyor. Şikayetçi olmaktan korkuyor. Çünkü sağlıkta artık cezasızlık algısı öyle bir yerleşti ki insanlar şikayet etmekten bıkar hale geldi. Ve bugün oraya kolluk kuvveti çağrılıyor, kolluk kuvveti arkadaşlarımız kanunda açık şekilde yazılmasına rağmen şikayetçi olmama rağmen bir sağlık konusunda böyle bir olay olduğunda hemen işlem başlatması gerekirken hala ‘Şikayetçi misin?’ diye soruyorlar ve gereken işlemler yapılmıyor.”

Kamu hizmeti veren sağlık kuruluşlarının kamu tarafından korunmasını talep ediyoruz

Toplumda artık bir cezasızlık algısının oluştuğunu ve bu algının ortadan kaldırılması gerektiğini ifade eden Dr. Lütfi Tiyekli, şöyle devam etti: “Siz kamu hizmeti veren bir hekime şiddet uygulamaya kalkıyorsanız, buna teşebbüs ediyorsanız mutlaka bunun cezası olmalı. Bugün doktor arkadaşımızla konuştuğumuzda özellikle şikayetçi olmasını istediğimizde ‘Yaralanmadım ki’ diyor. Bir hekimin ille ölmesi mi lazım, ille yaralanması mı lazım? Buradaki arkadaşımız bile bunun cezasızlık olgusuna alışmış durumda. Biz buna mutlaka bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Bu toplumdaki hekime karşı şiddette veya şiddet olaylarının cezasızlık algısının kalkmasını istiyoruz. Bunlarda hiç şikayet olmadan doğrudan işlem başlatılmasını, o kişilere gerekli şekilde yaptırım uygulanmasını talep ediyoruz. Kamu hizmeti veren bu sağlık kuruluşlarının kamu tarafından korunmasını talep ediyoruz. Yoksa biz bu şiddetin önünü alamayacağız. Bugün basit bir olay gibi gözüken bu bıçak ve saldırı olayı yarın bir gün maalesef Allah korusun bizim bir hekimin veya bir hemşirenin veya başka bir arkadaşımızın bir vatandaşın ölümü şeklinde olacaktır. Mutlaka bunlara çözüm getirilmesi lazım, kolluk kuvvetlerinin mutlaka bu konuda daha çok görevini yapıp mutlaka bu kişilere karşı şikayet olsun olmasın gerekli işlemleri başlatmasını istiyoruz. Güvenlik kamerası görüntülerini emniyet görevlileri almamış bile. Böyle bir olayda siz kamera görüntüsü olmadan nasıl karar vereceksiniz? Nasıl savcılık karar verecek? Bu basit bir yaralama olayı değil, mahalle arasındaki iki gencin kavgası değil. Bir kamu kuruluşun kamu hizmeti veren doktora karşı ve oradaki vatandaşlara karşı bıçak çekiliyor ve kamera görüntüsü alınmamış bile. Ve belki de bu vatandaşınız bu görüntüler yayınlandığında bırakılmış olacak. Niye? Çünkü güvenlik kamerası görüntülerine bakılmamış bile.”
 

Bakmadan Geçme