Kahramanmaraş'ta 19 Mayıs kutlandı

6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş'ta, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı. Programa Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci'de katıldı.

7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'ta, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Atatürk Meydanı'nda çelenk sunma töreniyle start aldı. 

Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz'un Atatürk Anıtı'na çelen sunmasının ardından kutlamalar Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde devam etti. 

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin de katıldığı kutlamalara Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Onikişbat ve Dulkadiroğlu ilçe belediye başkanları, kurum amirleri ile vatandaşlar katıldı. 

Gençlik ve Spor İl Müdürü Boz'un açılış konuşmasının ardından söz alan Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919´da Samsun´a ayak basarak, Türk milletiyle birlikte eşine az rastlanır bir kahramanlıkla kurtuluş yolunda destansı bir yürüyüşe başladığını ifade etti. 

Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti, gençlerimizin azim, inanç ve başarılarıyla taçlanacak ve her geçen gün daha da kalkınarak varlığını sürdürecektir diyen Bakan Kirişci, konuşmasının devamında: "Bu ruh, Malazgirt´te, Çanakkale´de, İstiklal mücadelemizde, teröre karşı verdiğimiz mücadelede, 15 Temmuz´da, Afrin´de, İdlib´de bizim en büyük kuvvetimiz olmuştur. Kahramanmaraş, bir halkın kendi kendine direnişe geçtiği, namusu, canı, toprağı ve özgürlüğü için savaştığı muhteşem direnişin sembollerindendir. Aynı ruh ve millet olarak bugünde istiklal ve istikbal mücadelesine sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çok kıymetli, istikbalimizin umudu sevgili gençler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün İstiklal yürüyüşüne başladığı gün olan 19 Mayıs´ın sizlere armağan edilmesi, büyük anlamlar içermektedir. 

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bizler de gençliğin dinamizmini tarım ve orman sektörlerimize taşımak için Tarım ve Orman Gençlik Konseyi´ni kurduk çünkü inovatif düşüncenin kaynağı olan gençler sayesinde Türkiye Yüzyılı tarım ve ormancılığın da yüzyılı olacaktır. Gençliğine güvenen, sağlam ve her türlü donanıma sahip gençler yetiştiren milletlerin istikbali, her zaman aydınlık ve parlak olmaya muktedirdir. 

Geleceğin dünyasında, milli değerlerine sahip çıkan, çalışmaktan yorulmayan, karşılaştığı sorunları akıl, ilim ve diyalogla çözebilen nesiller söz sahibi olacaktır. Güçlü ve müreffeh bir ülke olma yolunda önemli mesafeler kateden Türkiye Cumhuriyeti, gençlerimizin omuzlarında aydınlık bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir." İfadelerine yer verdi.

19 Mayıs kutlamaları, düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
 

Bakmadan Geçme