Kadın girişimciler, TİM WINGS ile dünyaya açılacak

TİM, Türk Eximbank, İGE A.Ş. ve TSE'den kadın ihracatçıya destek müjdesi… Girişimci belgesi olan kadın ihracatçılara 13 milyar liralık finansman desteği sağlanacak. Kadın ihracatçıları desteklemek ve rekabet güçlerini artırmak için çalışmalar yapan TİM, TSE ile 'Kadın Girişimci Belgelendirme Kriteri' hazırladı. Türk Eximbank ve İGE A.Ş. de Kadın Girişimci Belgelendirme Kriteri'ni sağlayan ihracatçılara özel avantajlar sunan finansman paketi oluşturdu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk Eximbank, İhracatı Geliştirme (İGE) A.Ş.  ve Türk Standardları Enstitüsünden (TSE) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadın girişimciye destek müjdesi geldi.

Dört kurumun iş birliği ile hazırlanan 'İhracatta Kadını Destekleme Projesi' kapsamında ilgili kriterleri sağlayan firmalara Türk Eximbank 4 milyar TL ve 200 milyon dolarlık uygun faizli kredi imkânı sunacak. İGE A.Ş de söz konusu firmalara 2,3 milyar liralık kefalet desteği sağlayacak.

Projenin tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, kadın girişimcilerin rekabet gücünü artırmak ve ihracat ailesine yeni firmalar katmak için TİM WINGS (Women International Networking and Global Sales) Projesi'ni başlattıklarını bildirdi. Kadın girişimci ve ihracatçılara özel projeleri TİM WINGS logosu ve başlığı altında sunarak çeşitlendireceklerini belirten Gültepe, şöyle devam etti:

Kadın ihracatçı mevcudun 4 puan altında faizle kredi kullanabilecek

“TİM WINGS projemiz kapsamında, ilk olarak TSE ile 'Kadın Girişimci Belgelendirme Kriteri' hazırladık. Bu bir sertifikasyon sistemi. TSE-K 645 Kadın Girişimci Belgelendirme Kriteri'ni sağlayan ihracatçılarımızın finansman ihtiyaçları için Türk Eximbank ve İGE A.Ş. ile özel bir avantaj paketi üzerinde çalıştık. Ortaya gerçekten avantajlı iki paket çıktı. Eximbank Kadın Girişimci Sertifikasyonu'na sahip ihracatçı firmalara piyasadaki mevcut faiz oranının 4 puan altında, 3 yıla kadar vadeli 4 milyar lira TL kredi kullandıracak. Söz konusu sertifikaya sahip firmalara yine Eximbank tarafından uygun faiz oranları ile 10 yıla kadar vadeli 200 milyon dolarlık döviz kredisi imkânı sunulacak. İGE A.Ş. de söz konusu firmalar için 2,3 milyar liralık kefalet desteği verecek. İGE A.Ş. yüzde 1,25 olan kefalet komisyonunu bu firmalar için yüzde 1'e indirirken iki bin liralık başvuru ücretini de almayacak. Firmalarımız, Kadın Girişimci Belgelendirme Kriteri için TSE'nin web sitesinden başvuru yapabilecekler. TİM ve ihracatçı birliklerimizin sitelerine yapılan başvuruları da biz TSE'nin web sitesine yönlendireceğiz. Belgeyi almaya hak kazanan ihracatçı ve girişimci firmalarımıza destek mekanizmalarını önümüzdeki dönemde daha da yaygınlaştıracağız.”

Proje kadın girişimcilerimizin ekonomiye aktif katılımlarını destekleyecek

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney de konuşmasında Dünya Kadınlar Gününde TİM'in organize ettiği projede yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Ali Güney, “Sürdürülebilir güçlü ekonomik büyüme için kadınların ekonomideki rolünün artması şarttır. Kadın girişimcilerimize verilen her destek ülkemizin toplumsal ve ekonomik refahına katkıda bulunacaktır. Türk Eximbank olarak kadın girişimci ihracatçı firmalarımızı yıllardır destekliyoruz. Hem Bankamız sermayeli kredi kullandırımlarımızda hem de uluslar üstü fon kuruluşlarından temin ettiğimiz uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynaklarda kadın girişimcilerimize ayrıcalıklı kullandırım imkanları sunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. TİM ve TSE işbirliği ile uygulamaya alınacak olan Kadın Girişimci Sertifikasyon Programı'nın kadınların ekonomiye katkılarının artması ve sürdürülebilir kalkınma açısından önemine değinen Güney, “Bu çalışma kadın girişimcilerimizin ekonomiye aktif katılımlarını destekleyecektir. Çalışma kapsamında kadın girişimci ihracatçı firmalarımıza yönelik büyük bir destek paketi oluşturduk. Türk Eximbank olarak TİM Kadın Girişimci Sertifikasyonu'na sahip ihracatçı firmalarımıza, TL kredilerde yüzde 42 faiz oranı ile 3 yıla kadar vadeli 4 milyar TL, döviz kredilerinde ise avantajlı faiz oranları ile 10 yıla kadar vadeli toplam 200 milyon dolar tutarında kredi imkanı sunulacaktır. Yeni destek paketimizle birlikte 2024 yılında daha fazla kadın girişimci ihracatçımıza ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kadın destek paketlerimize özel komisyon indirimlerini uygulamaya alıyoruz

İGE A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kasım Akdeniz ise konuşmasında, kadın ihracatçıları ve kadınların yönetimde söz sahibi olduğu işletmelerin finansmana erişimini önceliklendirdiklerini bildirdi. Akdeniz, şunları söyledi: “İhracatta Kadını Destekleme Projesi ile kadın girişimcilerin finansmana erişimini kolaylaştırmayı ve ekonomiye daha aktif bir şekilde katılımını sağlamayı hedefeliyoruz. Kadın ihracatçıların finansmana erişim maliyetlerini azaltmak ve TİM'in, TSE ile yaptığı iş birliğine destek olmak için sadece kadın destek paketlerimize özel komisyon indirimlerini uygulamaya alıyoruz. Önümüzdeki dönemde hem finansmana erişimi kolaylaştıracak hem de maliyetleri azaltacak yeni ve yaratıcı çözümlerle kadın ihracatçılarımıza destek sağlamaya devam edeceğiz.”

Toplantıda TİM Kadın İhracatçıyı Güçlendirme Komitesi üyeleri, TİM'in kadın delegeleri ile ihracatçı birliklerinin kadın yönetim ve denetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.”
 

Bakmadan Geçme