• Haberler
  • Gündem
  • İthal edilen hayvanlar eş zamanlı kayıt altına alınacak

İthal edilen hayvanlar eş zamanlı kayıt altına alınacak

İthal edilen hayvanların kayıt ve küpeleme işlemlerinde düzenlemeye gidildi. İthal edilen hayvanların sisteme kaydedilme süreleri ile kulak küpelerinde bulunması gereken özelliklerde değişiklik yapıldı.

Resmi Gazete'de yer alan Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ithal edilen hayvanların sisteme kaydedilme süreleri ile kulak küpelerinde bulunması gereken özelliklerde değişiklik yapıldı.

Değişiklikle söz konusu hayvanların ithalat ve karantina süreçlerinin tamamlanması beklenmeden kayıt altına alınarak aşı ve olası hastalık kayıtlarının yapılması ve izlenmesi amaçlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan elektronik kulak küpesi çalışmaları kapsamında sığır cinsi ile koyun ve keçi türü hayvanlarda geçilmesi planlanan elektronik kulak küpesi uygulamasına eş zamanlı olarak geçilmesi, kamu kaynaklarının etkin kullanılması ve Türk Standardları Enstitüsü tarafından yenilenen TS 7808 sayılı "Hayvan Künyeleri" standardına uygun kulak küpelerinin kullanılabilmesi amacıyla il müdürlüklerinin stoklarında yer alan fazla sayıdaki kulak küpelerinin farklı illerde uygulanmak suretiyle tüketilmesi sağlanacak.
 

Bakmadan Geçme