İstanbul'un fethinin 571. yıl dönümünü

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, 'İstanbul'un fethiyle birlikte, dünya tarihine yön veren medeniyetimizin temelleri sağlamlaşmıştır. Bizler de bugün, birlik ve beraberlik içinde, ecdadımızdan miras aldığımız bu kutlu mücadele ruhunu yaşatmak için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz.' ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanı Kurtulmuş, sosyal medya hesabından yayımladığı kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi: “Sultan II. Mehmet Han’ın komutasında, aziz ecdadımızın destansı mücadelesiyle, İstanbul’un fethinin 571’inci yıl dönümündeyiz. Dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan bu günü büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Bu büyük zaferle, Doğu ve Batı medeniyetlerinin kesiştiği bu kadim şehir; ilmin, barışın, sevginin ve adaletin merkezi olmuştur. İstanbul, farklı kültürlerin, dinlerin ve milletlerin bir arada yaşadığı bir hoşgörü başkenti hâline gelmiştir.

Fetih, sadece askeri ve siyasi bir başarı değil, aynı zamanda bilim, sanat ve kültürde yeniden doğuşun başlangıcıdır. İstanbul’un fethiyle birlikte, dünya tarihine yön veren medeniyetimizin temelleri sağlamlaşmıştır. 

Bizler de bugün, birlik ve beraberlik içinde, ecdadımızdan miras aldığımız bu kutlu mücadele ruhunu yaşatmak için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz.

Bu vesileyle, Fatih Sultan Mehmet Han ve fethin kahramanlarını rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. 

Büyük fethin yıl dönümünde, milletimizin her ferdine esenlikler diliyor, dayanışma ruhuyla geleceğe umutla bakmamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

29 Mayıs İstanbul’un Fethi kutlu olsun!”
 

Bakmadan Geçme