İki ülke ilişkileri farklı bir boyuta taşındı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile görüştü. Görüşmeye ilişkin sosyal medyadan bir paylaşım yapan Bakan Bayraktar, 'Hedefimiz sağlam temeller üzerinde yükselen ilişkilerimizi enerji ve madencilik alanındaki iş birliklerimizle daha da büyütmek olacaktır.' ifadelerini kullandı.

İki ülke ilişkileri farklı bir boyuta taşındı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bakan Bayraktar, iki gün süren Venezuela ziyaretinde Petrol Bakanı Pedro Rafael Tellechea Ruiz, Ekolojik Madencilik Gelişimi Bakanı William Serantes Pinto ve Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Delcy Rodriguez ile de ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Hidrokarbon ve madencilik alanında iş birliği

Görüşmelere ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Bayraktar, “Petrol ve doğal gaz arama, üretim, ticaret ve servis hizmetleri alanlarında geliştirebileceğimiz iş birliklerini değerlendirdik. Madencilik alanında yatırım ve iş birliği olanaklarını ele aldık. Eti Maden, MTA, TPIC gibi şirketlerimizin Venezuela'da faaliyet gösterebileceği alanlara ilişkin istişarede bulunduk.” dedi.

İki anlaşma imzalandı

Yapılan görüşmeler sonrasında Petrol Bakanı Ruiz ile Hidrokarbon Sektöründe İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Ekolojik Madencilik Gelişimi Bakanı Pinto ile de Madencilik İşbirliği Üzerine Mutabakat Zaptına İlişkin Ek Protokol imza altına alındı. Bakan Bayraktar anlaşmalara ilişkin, “Attığımız imzaların iki ülke ilişkilerini daha da derinleştirecek sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

Maduro görüşmesi

Bakan Bayraktar, Karakas temasları kapsamında Devlet Başkanı Maduro ile de bir araya geldi. Bakan Bayraktar, Maduro görüşmesine ilişkin sosyal medya hesabından “Karakas ziyaretimizde Venezuela Devlet Başkanı Sayın Nicolas Maduro ile de görüşme fırsatı bulduk. Sayın Cumhurbaşkanlarımızın liderliğinde gerçekleştirilen karşılıklı resmi ziyaretler neticesinde iki ülke ilişkileri farklı bir boyuta taşınmıştır. Hedefimiz sağlam temeller üzerinde yükselen ilişkilerimizi enerji ve madencilik alanındaki iş birliklerimizle daha da büyütmek olacaktır.” mesajını paylaştı.
 

Bakmadan Geçme