İki ülke arasında imzalar atıldı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye temasları kapsamında Ankara'ya gelen Çek Cumhuriyeti Çevre Bakanı Petr Hladik ve beraberindeki heyeti ağırladı. Türkiye'nin dünyaya tanıttığı ve Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde bir dünya markası hâline gelen Sıfır Atık Hareketi başta olmak üzere Bakanlığın çevre projelerine ilişkin istişarelerde bulunulduğu görüşmede, iki Bakan 'Çevre Koruma İşbirliğine İlişkin Niyet Beyanı'na imza attı.

Bakan Özhaseki, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma Hedefimiz doğrultusunda, iklim değişikliğiyle mücadeledeki deneyimlerimizi paylaşacak, sahip olduğumuz hassasiyetle çevre projelerimizde iş birliği yapacağız.” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Çek Cumhuriyeti Çevre Bakanı Petr Hladik ve beraberindeki heyetle makamında bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye’nin dünyaya tanıttığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde bir dünya markası hâline gelen Sıfır Atık Hareketi başta olmak üzere Bakanlığın çevre projelerine ilişkin istişarelerde bulunuldu.

İklim değişikliği ile mücadelede kararlıyız

İklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerden birinin Türkiye olduğunu ve iklim değişikliği ile mücadelede kararlı olduklarını ifade eden Bakan Özhaseki, “Bu konuda ekolojik temelli ve bilimsel yöntemlerle elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İklim Kanunu'nu hazırladık, önümüzdeki günlerde TBMM'ye getireceğiz.” diye konuştu. İklim değişikliğiyle mücadele ve çevre projelerinde Türkiye’nin deneyimlerini Çek Cumhuriyeti ile paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını ifade eden Bakan Mehmet Özhaseki, “Ortak evimiz dünyamızı evlatlarımıza daha yaşanabilir bırakabilmek için birlikte hareket etmemiz ve dünyadaki çevre sorunlarına ortak çözüm üretmemiz gerektiği bilinciyle çalışmalarımızı artıracağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedefimiz doğrultusunda, iklim değişikliğiyle mücadeledeki deneyimlerimizi paylaşacak, sahip olduğumuz hassasiyetle çevre projelerimizde iş birliği yapacağız.” dedi.

Orman varlığını 20 senede artıran ender ülkelerdeniz

Bakan Mehmet Özhaseki, çölleşme ve erozyonla mücadele kapsamında orman varlığını son 20 senede artıran ender ülkelerden biri olduklarını söyledi. Toplam 100 milyon metrekare millet bahçesi yapma çabası içinde olduklarını vurgulayan Bakan Özhaseki, “Bu konuda her türlü iş birliğine açığız. Bildiklerimizi dünyayla paylaşırız.” dedi.

Çek Cumhuriyeti Çevre Bakanı Petr Hladik ise, atık yönetimi ve jeoloji konusunda iş birliği yapmak istediklerini söyledi. İki ülke olarak ortak paylaşılacak tecrübeler olduğuna dikkat çeken Hladik, “Dünyayı gelecek nesiller için korumak görevimizdir.” ifadelerini kullandı.

Görüşmenin ardından iki Bakan, iklim değişikliğiyle mücadeledeki deneyimleri paylaşmak, çevre projelerde iş birliği yapmak üzere “Çevre Koruma İş Birliğine İlişkin Niyet Beyanı”nı imzaladı.


 

Bakmadan Geçme