• Haberler
  • Ekonomi
  • Güneş ve Rüzgar kaynaklı elektrik üretimi rekor kırdı

Güneş ve Rüzgar kaynaklı elektrik üretimi rekor kırdı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Nisan ayında güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklı elektrik üretiminin rekor kırdığını açıkladı.

Güneş enerjisi kaynaklı elektrik üretiminin Nisan’da 2,4 Milyar kWh değerine ulaşarak aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırdığını belirten Bakan Bayraktar, “Bu üretim miktarı aynı zamanda yüzde 10’luk pay ile güneş kaynaklı üretimin toplam elektrik üretimindeki oranı bazında da rekor anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Benzer bir rekorun Nisan ayında rüzgar enerjisi kaynaklı elektrik üretiminde de yaşandığını bildiren Bayraktar, “Nisan’da 3,2 Milyar kWh değeriyle Nisan ayları içerisinde tüm zamanların en yüksek rüzgar kaynaklı elektrik üretim seviyesine ulaştık.” dedi.  

Yenilenebilirin payı yüzde 64

Geçtiğimiz ay güneş ve rüzgarda gerçekleşen rekor üretim, yenilenebilir kaynaklara dayalı toplam elektrik üretim değerini de 15,5 Milyar kWh’ye çıkarttı. Bu da bir başka rekoru beraberinde getirdi. Toplam elektrik üretiminde yenilenebilirin payı yüzde 64’e ulaştı.

2035’e kadar 60 Bin MW ilave yenilenebilir 

Türkiye’nin yenilenebilirde büyük bir potansiyeli olduğunu belirten Bakan Bayraktar, “Enerjide tam bağımsızlık hedefimize bu büyük potansiyelimizden azami oranda yararlanarak ulaşmayı planlıyoruz. Mevcut toplam kurulu gücümüzün 2035 yılına kadar yaklaşık 80 bin megavat artacağını öngörüyoruz. Oluşacak bu artışın da 60 bin megavatını yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.
 

Bakmadan Geçme