• Haberler
  • Gündem
  • Gıda güvenliğinde yeni dönem: KAREKOD uygulaması başladı

Gıda güvenliğinde yeni dönem: KAREKOD uygulaması başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Gıda İşletmelerinde Karekod Uygulaması başladı. Bu uygulama ile tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşması ve gıda işletmelerinin denetim süreçlerinin şeffaf bir şekilde takip edilmesi hedefleniyor.

Bakanlığın “tarladan sofraya gıda güvenilirliği” yaklaşımı çerçevesinde, ülkemizde üretilen gıdaların birincil üretim aşamasından son tüketim aşamasına kadar olan süreci kapsayan denetimler kesintisiz olarak sürdürülüyor. Bu kapsamda, gıda işletmelerinin resmi kontrolleri düzenli olarak gerçekleştiriliyor ve elde edilen veriler doğrultusunda çeşitli iyileştirmeler yapılıyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bakanlığımız, "tarladan sofraya gıda güvenilirliği" uluslararası yaklaşım doğrultusunda ülkemizde üretilen gıdaların birincil üretim aşamasından son tüketim aşamasına kadar gıda güvenilirliğinin sağlanması amacıyla ülke genelinde gıda işletmelerinin resmi kontrollerini kesintisiz sürdürmektedir.

Tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşması amacıyla gıda işletmelerinin denetim durumunu takip etmesini sağlamak üzere Gıda İşletmelerinde Karekod Uygulaması hayata geçirilmiştir.

Bakanlığımızca hazırlanan ve her bir işletmeye özel karekod içeren görsel gıda işletmelerince gönüllü olarak internet adresinden indirilip tüketicilerin görebileceği yerlerde sergilenebilecektir. Tüketiciler görsel üzerinde yer alan karekodu mobil cihazlarına indirmiş oldukları Tarım Cebimde uygulaması üzerinden sorgulattıklarında söz konusu işletmeye ait; Kayıt/Onay Numarası, Unvan, Adres ve İşletmede Yapılan En Son Denetim Tarihi bilgilerine ulaşabilecektir.

Söz konusu hizmet aracılığı ile tüketicilerin menfaatlerinin en üst düzeyde korunması ve Bakanlığımızca gerçekleştirilen resmi kontrollerin görünürlüğünün arttırılması hedeflenmiştir. Gıda işletmecilerimizi karekod içeren görsellerini oluşturarak tüketicilerle paylaşmaya; tüketicilerimizi de Tarım Cebimde uygulaması üzerinden bu karekodları sorgulamaya davet ediyoruz.” İfadelerine yer verildi.
 

Bakmadan Geçme