• Haberler
  • Gündem
  • Gaziantep Valiliği, ortaya atılan iddiaları yalanladı

Gaziantep Valiliği, ortaya atılan iddiaları yalanladı

Gaziantep Valiliği'nden bazı basın ve sosyal medya hesaplarından ortaya atılan iddialara cevap verdi. Valilikten yapılan açıklamada: 'Bazı Basın ve sosyal medya mecralarında depremzede vatandaşlarımıza gönderilen yardımların depolarda saklandığı ve seçim rüşveti olarak depremzede olmayanlara dağıtıldığı şeklinde ithamlara yer verilmesi üzerine açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.' Denildi.

Gaziantep Valiliği’nden yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “İlimizde faaliyet gösteren firmalar ve hayırsever işadamlarımız tarafından kendi işletmelerinde üretilen veya temin edilen muhtelif ürünler ile çeşitli kuruluşlar tarafından temin edilerek bağışlanan ayni yardımlar Pandemi Döneminden beri Sosyal Yardımlaşma Vakıflarımız tarafından toplanarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır.

Bununla birlikte İlimiz genelinde 42.000 ağır hasarlı ev ve 151.225 depremzede bulunmaktadır. Bu depremzedelerden barınma sorunu olanlar konteynerkent ve çadırkentlerde yaşamakta, bir kısmı da şehir merkezinde ve diğer ilçelerimizde devletimiz tarafından kira gideri karşılanan evlerde ikamet etmektedir.   

Sosyal medyada ve bazı basın organlarında gösterilen videolar ve fotoğraflarda görülen Sosyal Yardımlaşma Vakıf personelimiz tarafından Gaziantep şehir merkezinde yapılan yardım dağıtımları Gaziantepli Hayırsever işadamlarımız ve kuruluşlar tarafından vatandaşlarımıza dağıtılması amacıyla kabul edilen yardım malzemeleridir. Bu yardım malzemeleri hem Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına kayıtlı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza hem de konteynerkent ve çadırkentlerde kalmayan ama depremzede olan vatandaşlarımıza dağıtılmaktadır.

6 Şubat-19 Mayıs 2023 tarihleri arasında Nurdağı ve İslahiye ilçelerimiz başta olmak üzere depremzede vatandaşlarımız için İlimiz genelindeki 11 depodan dağıtılan ayni yardım miktarı 7.126.442 adettir ve hepsi kayıt altındadır.

Değişen şartlara ve mevsimlere göre konteyner ve çadırkentlerde kalan depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçları da devletimiz tarafından ivedi olarak temin edilip sosyal marketlerimiz aracılığıyla kendilerine zaten ulaştırılmaktadır. Bu minvalde söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır."
 

Bakmadan Geçme