• Haberler
  • Gündem
  • Erdoğan, Sizleri yeni yuvalarınıza kavuşturmak için gece gündüz çalışıyoruz

Erdoğan, Sizleri yeni yuvalarınıza kavuşturmak için gece gündüz çalışıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay Kentsel Dönüşüm Projesi Toplu Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, 'Enkazların altında kalarak aramızdan ayrılan hiçbir insanımızı unutmadık, unutmayacağız. Depremin ilk günlerinden itibaren bu konudaki hassasiyetimizi gösterdik. Deprem bölgesinde yaşayan kardeşlerimizi asla yalnız bırakmadık' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantıyla Hatay Kentsel Dönüşüm Projesi Toplu Temel Atma Töreni'ne katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında 28 Mayıs seçimlerinde kendisine verdikleri destek için Hatay halkına teşekkür etti.

Hataylıların yüzde 50,15 oy oranıyla kendisine destek verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar olduğu gibi gelecek 5 sene boyunca tüm Türkiye ile birlikte Hatay'ın da güvenine layık olmaya çalışacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hataylılara şükran borcunu daha çok çalışarak, daha fazla eser ve hizmet üreterek ödeyeceklerini vurgulayarak şöyle konuştu: "Bu vesileyle bir kez daha 6 Şubat depremlerinde ve onları takip eden artçı sarsıntılarda hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Depremin üzerinden 209 gün geçmiş olsa da yüreklerimizde açtığı yaralar hâlen tazeliğini koruyor. Enkazın altında kalarak aramızdan ayrılan hiçbir insanımızı unutmadık, unutmayacağız. Depremin ilk gününden itibaren bu konudaki hassasiyetlerimizi gösterdik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Deprem bölgesinde yaşayan kardeşlerimizi asla yalnız bırakmadık. Seçim döneminde depremzedelere 'bedava ev' sözü verenler hem sözlerini hem de Hatay ile birlikte diğer şehirlerimizin de yolunu unuttu. Biz ise depremzede şehirlerimizi en az birkaç kez ziyaret ederek hem vatandaşlarımıza yalnız olmadıklarını hissettirdik hem de yürütülen çalışmaları yerinde görme imkânı bulduk. Aynı şekilde şov peşinde koşan deprem turistleri çekip gittikten sonra bile Hatay ile kardeş ilan ettiğimiz 94 belediyemiz, başkanları ve ekipleriyle Hatay halkının yanında olmaya devam etti” diye ekledi.

Depremin yıktığı şehirlerimizi ayağa kaldırmakta kararlıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin siyasetini ve istismarını yapanlardan değil, depremzedelerin acılarını paylaşanlardan, yüreklerine omuz verenlerden olduklarını kaydederek, "Sırf oy tercihlerinden dolayı depremzedelerimize hakaret edenlerden değil, siyasi görüşüne bakmadan 85 milyonun tamamını kucaklayanlardan olduk. Hatay'ımızı en son 28 Mayıs seçimlerinden bir hafta önce ziyaret etmiş hem sizlerle dertleşmiş hem de Defne Devlet Hastanesi'ni açmıştık. Birilerinin tek kare fotoğraf üzerinden aleyhinde adeta bir linç kampanyası yürüttüğü hastanemiz, sahadaki zorluklara rağmen o günden bugüne Hataylı kardeşlerimize hizmet ediyor. Diğer sağlık projelerimizin de takibini yapıyoruz. Söz verdiğimiz şekilde inşallah onları da şehrimize kazandıracağız" ifadelerini kullandı.

Deprem bölgesini sadece fotoğraflardan görenlerin 11 şehri etkileyen afetin büyüklüğünü anlamakta zorlandığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Özellikle depremin hemen ardından bölgeye yaptığımız ziyaretlerde nasıl bir tabii afetle karşı karşıya kaldığımızı görmüştük. Hatay ve ilçelerinin asrın felaketini yaşadığı tartışma götürmez bir gerçektir. Aynı şekilde devletimizin tüm sıkıntılara rağmen depremin yaralarını sarma konusundaki iradesi ve çabaları da bir başka hakikattir. Ekonomisi ne kadar güçlü olursa olsun böyle büyük bir felaketin altından kalkabilecek ülkelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada şu hususun altını çizerek tekrar ifade etmek isterim; çeşitli zorluklarla, sorunlarla, irademizi aşan bazı hususlarla karşılaşsak da depremin yıktığı şehirlerimizi Allah'ın izniyle ayağa kaldırmakta kararlıyız” dedi.

Sizleri bir an önce güvenli ve yeni yuvalarınıza kavuşturmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afet bölgesinde yaşayan kardeşlerimizin sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. Vatandaşlarımızın kalıcı konutlara kavuşma isteklerinin de farkındayız. Biz de bu talep ve beklentileri karşılamak, sizleri bir an önce güvenli ve yeni yuvalarınıza kavuşturmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Kısa süre önce Kahramanmaraş ve Adıyaman’da canlı bağlantı yoluyla binlerce deprem konutunun temelini attıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı sevinci bugün siz Hataylı kardeşlerimizle yaşıyoruz. Hatay’da 254 bin 195 konut zarar görmüştü. Şu anda Hatay’da 32 bin 600 konut, 7 bin 800 köy evi ve depo olmak üzere toplam 40 bin 400 bağımsız bölümünün inşası devam ediyor. Bugün bunlara yenilerini ekliyoruz, toplam 5 bin bağımsız bölümün temellerini atıyoruz. Antakya’da zarar gören Uzun Çarşıyı ihya etmek için 600 dükkânın, Antakya Atatürk Caddesinde yerinde dönüşüm kapsamında konut ve dükkândan oluşan 3 bin 500 bağımsız bölümün, Arsuz’da rezerv alanlarda 900 bağımsız bölümün yapımına başlıyoruz” diye ekledi.  

“Bugün temellerini attığımız projelerimizle birlikte Hatay’ın kent meydanının şehir merkezinin inşası için de ilk kazmayı vuruyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Yerinde dönüşüm projemize Hataylı kardeşlerimizin gösterdiği ilgiden memnuniyet duyuyoruz. Projemiz Hatay merkez ve ilçelerinden toplam 86 bin kişi başvuru yaptı. Proje kapsamında biz hem hibe hem de kredi desteği vereceğiz. Vatandaşımız da Bakanlık desteği ve teşvikiyle evlerini yapacak. Vergi, harç, yapı denetim gibi her türlü masraftan muaf olacaklar. Bakanlığımız ruhsattan meskene kadar tüm süreci denetleyecek. Böylece inşa edilen konutların depreme dayanıklılığıyla ilgili zihinlerde hiçbir soru işareti oluşmayacak. Hatay Havalimanının projesi tamamlandı, kısa sürede yapımına başlıyoruz. Şehrimizin her türlü meselesi gibi diğer projelerin de yakın takibimde olduğunu bilmenizi istiyorum. Rabbim bizleri her türlü afetten muhafaza buyursun diyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu duygularla bir kez daha deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet, kalanlara sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum. Bu projelerin hayata geçmesinde katkısı olan tüm kurumlarımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi şimdiden tebrik ediyorum. Sizleri bir kez daha muhabbetle selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum.”
 

Bakmadan Geçme