Depremzede KOBİ'lere finansman desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 'Türkiye Deprem Sonrası Ekonomik Canlanma Projesi ile KOBİ'lerimizin güçlenmesi için 450 milyon dolar tutarında bir dış finansmanı ülkemize kazandırdık. Bu finansman ile hasar derecesine ve firma ölçeğine bağlı olarak Elazığ'daki işletmelere 150 bin TL'den 400 bin TL'ye kadar uzanan bir aralıkta faizsiz finansman desteği sağlayacağız.' dedi.

Bakan Kacır, Elazığ Şehir Buluşmaları programında konuştu. 

Elazığ’ın, 6 Şubat’ta 11 şehri ağır bir yıkıma uğratan deprem felaketinin etkilediği illerden biri olduğunu kaydeden Kacır, şunları söyledi: Hatay’da, Kahramanmaraş’ta, Adıyaman’da nasıl ciğerimiz yandı ise Elazığlı kardeşlerimizin acısını da yüreğimizde hissettik.  Yaşanan felaketin hemen ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, devletimiz tüm imkanlarını seferber ederek harekete geçtik.

Acil destek programı

Depremde zarar görmüş işyerleri için ilk 12 ayı geri ödemesiz 36 ay vadeli Acil Destek Programını uygulamaya koyduk. Elazığ’da 327 işletmemize destek sağladık. 104 milyon liralık kredi hacmi oluşturduk. KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile 42 işletmemize 53 milyon TL sunduk.

 Türkiye Deprem Sonrası Ekonomik Canlanma Projesi ile KOBİ’lerimizin güçlenmesi için 450 milyon dolar tutarında bir dış finansmanı ülkemize kazandırdık.  Bu finansman ile hasar derecesine ve firma ölçeğine bağlı olarak Elazığ’daki işletmelere 150 bin TL’den 400 bin TL’ye kadar uzanan bir aralıkta faizsiz finansman desteği sağlayacağız. Elazığ’ın üretme yolculuğunda her daim yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. 

706 yatırıma teşvik

İşletmelerimize ekonomiye katkı sağlamaları açısından gereken desteği veriyoruz.  Son 20 yılda Elazığ’daki yatırımlar için 706 yatırım teşvik belgesi düzenledik. 19,6 milyar TL yatırım tutarıyla birlikte 27 bin vatandaşımıza istihdam imkanı oluşturuyoruz.

Son 20 yılda şehrimizdeki iki OSB’mizde 189 parseli üretime geçirdik. 12 bin 250 kişiye istihdam sağladık. Tüm parsellerde üretime geçilmesiyle birlikte, inşallah bu sayı yaklaşık 22 bin 500 kişiye ulaşacak.

Son 20 yılda, Elazığ OSB ve Elazığ Teknova OSB için toplamda 351 milyon liralık kredi desteği verdik. 5 sanayi sitemizde 5 bin 675 kişiye istihdam sağladık. Sanayi sitelerimiz için 140 milyon TL kredi imkanı verdik.

Son 20 yılda, 5 bin 571 işletmemize 472 milyon TL’den fazla destek sağladık. Fırat Kalkınma Ajansımızla birlikte şehrimizin ve bölgemizin yerel potansiyelini harekete geçirmek adına çalışmaya devam ediyoruz. Elazığ’da bugüne kadar 223 proje için verdiğimiz destek tutarı 360 milyon TL. DAP Bölge Kalkınma İdaremiz’le birlikte son 10 yılda şehrimizde 164 projeye 437 milyon TL tutarında katkı sunduk. 

9 proje, 196 milyon destek

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 9 projeye 196 milyon TL tutarında destek verdik. Çalışan ve Üreten Gençler Programı (ÇÜGEP) Kapsamında; Baskil, Karakoçan, Keban ve Kovancılar ilçelerinde 900 kişiye istihdam sağlayacak, 31 milyon TL bütçeli, toplam 9.090 metrekare kapalı alana sahip tekstil üretim fabrikaları inşa ettik.

Toplamda 29 projeye 2023 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 278 milyon TL destek sağladık. İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezimizde kadın ve gençlerimize yönelik eğitim ve uygulama atölyeleri kurduk.

Depremden zarar gören kadın ve gençlerimize yönelik tekstil, tarım, hayvancılık, gastronomi, yeni nesil medya ve yazılım gibi farklı alanlarda eğitim imkanı sunduk. Sosyalhane Binası ile birlikte, depremden zarar gören kadınlarımıza uygulamalı tekstil eğitimleri ile gençlerimize robotik ve kodlama eğitimleri verdik.

Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu Operasyonu projesi ile gençlerimize mesleki, beceri geliştirme eğitimleri ile psikolojik destek ve kariyer danışmanlığı imkanı sunduk. Türkiye’nin teknoloji üssü olma yolundaki yürüyüşünde Elazığlı gençlerimizin de yer alması adına sorumluluktan kaçınmadık, kaçınmayacağız.” Dedi.

Bakmadan Geçme