• Haberler
  • Asayiş
  • Bozdoğan-36 Operasyonu: 10 ilde 72 terör şüphelisi yakalandı

Bozdoğan-36 Operasyonu: 10 ilde 72 terör şüphelisi yakalandı

Bölücü Terör Örgütü'ne (BTÖ) yönelik olarak 10 ilde düzenlenen 'Bozdoğan-36' operasyonlarında toplamda 72 şüpheli yakalandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ve İstihbarat Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen operasyonlar, İl Emniyet Müdürlükleri Terörle Mücadele Şube Müdürlükleri tarafından Mardin, Antalya, Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul, Balıkesir, Hakkâri ve Şanlıurfa'da düzenlendi. 

Yakalanan şüphelilerin BTÖ içerisinde faaliyet yürütmek, Nevruz etkinliklerinde ve düzenlenen tanıtım toplantılarında terör örgütü propagandası yapmak, örgüt mensuplarının mezarları başında anma ve taziye etkinliklerine katılarak örgüt lehine slogan atmak, örgütün cezaevi iç koordinasyon yapılanmasında yer alan kişilere para yardımı yapmak, kanunsuz gösterilerde ateş yakmak, havai fişek atmak, slogan atmak ve çöp konteynerleriyle yolu trafiğe kapatmak, haklarında kesinleşmiş hapis cezası ve aranma kaydı bulunmak suçlarından yakalandılar.

Operasyonlar sonucunda 1 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet kurusıkıdan dönüştürülmüş tabanca, 1 adet av tüfeği, çok sayıda dijital materyal ve örgütsel dokümana el konuldu. 
 

Bakmadan Geçme