• Haberler
  • Yaşam
  • Bakan Yerlikaya: 'Kadına yönelik şiddet asla kabul edilemez'

Bakan Yerlikaya: 'Kadına yönelik şiddet asla kabul edilemez'

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kıymetli üyelerine, Bakanlığın 'Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Alanındaki Politikaları'yla ilgili yaptığı çalışmaları, yürüttüğü projeleri aktardığını açıkladı.

Kadın-erkek fırsat eşitliğini ülkemizin ilerlemesi ve gelişmesi için temel bir gereklilik olarak görüyoruz diyen Bakan Yerlikaya: “İçişleri ailesi olarak 600 bin personele sahibiz. 2024 yılında kadın personel sayımız toplam personel sayımızın yüzde 10’ununa ulaştı. Önümüzdeki yıllarda bu oran inşallah daha da artacaktır.” dedi.
 
Bakan Yerlikaya: “Üzerinde büyük bir hassasiyetle durduğumuz konuların başında kadına şiddet geliyor. 2023 yılında 308 kadın uğradığı şiddet nedeniyle maalesef hayatını kaybetti. 
 
2024 yılının ilk 6 ayında ise 166 kadın maalesef yaşamını yitirdi. Şiddetin her türlüsünü olduğu gibi kadına yönelik şiddeti de asla ve asla kabul etmiyoruz. Bu konunun çözümüne yönelik de her türlü çalışmayı, girişimi en güçlü şekilde destekliyoruz.
 
Elektronik kelepçe projesiyle yüksek riskli pek çok olası şiddet vakasını önlemeyi başardık. 1 Temmuz 2024 itibarıyla aktifte 689 vaka Elektronik İzleme Merkezince aktif olarak izlenmektedir. 2023 yılında elektronik kelepçe kapasitemiz bin idi. Bunu yüzde 50 artırarak 1.500’e çıkardık.
 
KADES uygulaması da bu alanda verdiğimiz mücadelede çok önemli bir yere sahip
 
Hayata geçirildiği günden bugüne 6 milyon 597 bin kişi tarafından indirilen  KADES uygulamasında 1 milyon 219 bin ihbar alındı. Bu ihbarlar en hızlı şekilde değerlendirildi ve en yakın güvenlik birimlerimizce müdahalede bulunuldu.'' ifadelerinde bulundu.

Bakmadan Geçme