Bakan Soylu: 46 bin 672 konteyner kurulumu tamamlandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuk olduğu bir TV kanalında özel açıklamalarda bulundu. Sağlık durumuyla ilgilide konuşan Bakan Soylu, Kahramanmaraş'ta fizik tedavi gördüğünü açıkladı.

Bakan Soylu'nun açıklamaları şöyle; Allah herkese sağlık versin, her şeyin başı sağlık tabii. Geçen gün fizik tedavimi yapan bir arkadaş var, Kahramanmaraş'ta, yaşın kaç dedim 37, dedim ki 38 yıldır bu benim arkadaşım. 15 yaşından beri bel fıtığım var, iyice kötüleşti. Bazen soğuktan... Şanlıurfa'da sel olunca, biraz da ayakları ıslanınca insanın etkiliyor, soğuk da aldık galiba. Kontrol edemediğimiz bir durum söz konusu oldu. Ama şu anda biraz daha iyiyim, iyi bir durumdayım. Benim rahmetli büyük ninem vardı, babamın babaannesi. Bu hastalıkların büyük bölümü genetik zaten. Bakmak lazım, spor yapmak lazım. Öyle bir imkanımız da yok. Kahramanmaraş'ta fizik tedavi görüyorum.

Deprem bölgesindeki çalışmalar
 
Bu deprem bölgesinin en büyük yıkımı burada. Oran olarak da sayı olarak da burada. Hem binaların büyüklüğü açısından hem de bina sayısı açısından da burada. Şu anda burada 21 bin 300 yıkık ve acil yıkılacak bina var. Şu ana kadar, biliyorsunuz diğer illere nazaran burada farklı bir yöntemimiz var, biz geceleyin de burada yıkım yapıyoruz. Hem yıkım hem taşıma yapıyoruz. İlk önce 2 bin kamyondan başladık günlük. Sonra 4 bin, sonra 6 bine çıktık. Bugün 12 bin 812 bin 900'e çıktı. Hedefimiz 13 bindi. Biz 13 bin kamyonla günlük, sürdürülebilir kılarsak... Zannediyorum şu anda yüzde 40'ı bitmiş burada. Ama tekrar söyleyeyim bir yanılgı olmasın; Acil yıkılacak ve yıkık olanların taşınması ve kaldırılması yüzde 40'ı bitti.

Buranın 10 günlük karşı karşıya kaldığı yıkımdan dolayı diğerlerinden geri bir takvimi var. 10 ilde enkaz bayrama kadar kalkacak. Hatay'da Ramazan Bayramı'ndan 10 gün sonra kalkacak.
 
Buranın 10 günlük karşı karşıya kaldığı yıkımın büyüklüğünden dolayı diğerlerinden geri bir takvimi var. Hep o takvimde gidiyoruz. Hem afetin büyüklüğü açısından hem de yıkımın etkisi açısından. Zannediyorum ki Ramazan Bayramı'ndan sonra 10 gün içerisinde buradaki bir bölüm biter. Ama ondan sonra bir bölüm daha var. Ağır yıkılacak binalar. Her enkazın her ilde enkazı yöneten bir ekibiz var. Özellikle kamu kurumlarının yaptığı bir bölüm var. Karayolları, DSİ, Orman ve kısmen belediyeler. Bir de özel sektöre ihale ettiğimiz bölümler var ki o daha büyük bir bölüm. Yüzde 80'e 20'lik oran şu anda. Arkadaşlarımız çok titiz çalışıyorlar. Her gün kapasite yükseltiyorlar.
 
Antakya'nın yüzde 80'i olmayacak
 
Bu tabii ilk bölüm. Acil yıkılacak ve yıkılmış binaların enkazı. Enkazın kalkınca Antakya'nın yüzde 75'i 80'i olmayacak. Diyelim 100 parça var, biz 30'unu kaldırıyoruz. Bir de 75'i var. Bu bittikten sonra 3 aylık periyodumuz daha var. Göreceksiniz enkaz kalkınca Hatay'ın yüzde 75'i tamamen boş arsa olacak.
 
Siyasette kırgınlık olmaz
 
Tarihin en önemli seçimine gidiyoruz. Buradaki konsantrasyonumuz seçim değil, deprem. Bu kadar iş varken, günlük tartışmalara giremeyiz. Ben bir partinin mensubuyum. Ben çok genç yaşlarda genel başkanlık yaptım. AK Parti'de genel başkan yardımcılığı yaptım. Siyasetin kendine ait kuralları vardır. Bu kurallar işler. Parti ne karar verirse biz o karara uyarız. Siyasette kırgınlık olmaz.”

Sosyal medya hesabından da paylaşım yapan Bakan Soylu, 'Depremden etkilenen 11 ilimizde vatandaşlarımızın acil barınma ihtiyaçlarını karşılamak için bugüne kadar 342 alanda 2.548.892 kişinin barındığı 637.223 çadır, 54 alanda 76.862 kişinin barındığı 46.672 konteyner kurulumu tamamlandı. Çalışmalar aralıksız devam ediyor...' ifadelerini kullandı.
 

Bakmadan Geçme