• Haberler
  • Ekonomi
  • Bakan Şimşek, 'Enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmeyi hedefliyoruz'

Bakan Şimşek, 'Enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmeyi hedefliyoruz'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, hükümetin ekonomik politikalarının odak noktasının enflasyonu tek haneye indirmek olduğunu belirtti. Bakan Şimşek, enflasyonun kontrol altına alınmasının, gelir dağılımında adaletin sağlanması ve kalıcı refah artışının temelini oluşturduğunu vurguladı.

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamamasında, “Enflasyonu tek haneye düşürmeyi programımızın temel hedefi olarak belirledik. Çünkü fiyat istikrarı olmadan gelir dağılımında adalet ve kalıcı refah artışı mümkün değildir.

Bunun yanı sıra vergide adaleti güçlendirmek için önemli düzenlemeler yaptık; örneğin; Asgari ücreti vergi dışı bıraktık, gelir vergisi tarifesinde en alt dilimdeki vergi oranını düşürdük, en üst dilimdeki vergi oranını yükselttik, kurumlar vergisi oranını artırdık, banka ve finans kurumları için daha yüksek oran belirledik.

Vatandaşlarımızın alım gücünü artırmak için her alanda çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Programımız şeffaf, öngörülebilir ve kural bazlı politikalara dayalı olup ülkemizin kendi programıdır ve başarı ile uygulanmaktadır.” İfadelerine yer verdi.
 

Bakmadan Geçme