Bakan Kacır, Kahramanmaraşlı iş insanlarıyla buluştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'da (KMTSO) düzenlenen 'Sanayicilerle İstişare Toplantısı'nda iş insanlarıyla buluştu.

Toplantıya; Bakan Kacır’ın yanı sıra Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, AK Parti İl Başkanı Cüneyt Doğan, Milletvekilleri Ömer Oruç Bilal Debgici, Mehmet Şahin, Tuba Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fırat Görgel, Onikişubat Başkan Adayı Hanifi Toptaş ile iş insanları katıldı. 

Oldukça güzel bir atmosferde gerçekleşen toplantıda, Kahramanmaraş’ın sanayi ve teknoloji alanındaki gelişim stratejileri ele alınırken, sektörel konular masaya yatırıldı. 

Kahramanmaraş’ta 9 yeni sanayi alanı ilan ettik

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise özellikle deprem sonrası yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler paylaştı. Kahramanmaraş’ın üretimini, ihracatını, istihdamını yeniden ayağa kaldırmak için mücadele verdiklerini aktaran Bakan Kacır, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Deprem sonrası sanayi alanlarının daha hızlı ilan edilmesine yönelik yaptığımız OHAL Düzenlemesi ve meclisimizin yapmış olduğu kanuni düzenlenme çerçevesinde bugüne dek 32 yeni sanayi alanı ilan ettik. Böylelikle 85 milyon metrekarelik bir alanı deprem bölgesinde sanayicilerimize kazandırmaya dönük önemli bir adım attık. 32 yeni sanayi alanının da 9’nu Kahramanmaraş’ta ilan etmiş olduk. 

Deprem sonrası Kahramanmaraş’a 5,5 milyar liranın üzerinde destek sağladık

KOSGEB eliyle Kahramanmaraş’ta ciddi bir destek programı uyguladık. Depremin hemen sonrasında devreye aldığımız Acil Destek Kredisi’ni tüm deprem bölgesinde 7 bin 373 işletmeye sunduk. 3,9 milyar liralık bir krediye erişim sağladık. 7 bin 373 işletmenin 2 bin 67’si Kahramanmaraş’taki KOBİ’lerimiz. Onlar 1 milyar 100 milyon liralık Acil Destek Kredisi’ne erişti. Yine afet dönemi işletme desteği kapsamında 872 işletmeye 100 milyon lira destek olduk. Yine FOSTER projesi kapsamında Kahramanmaraş’ta 132 işletmeye 132 milyon lira destek olduk. Ama en büyük desteğimiz canlanma desteği kredisi oldu. Deprem bölgesinde tümünde 49 bin işletmeye bugüne kadar 15,8 milyar lira ödeme gerçekleştirdik. Bu 49 bin işletmenin 12 bin 4’ü Kahramanmaraş’ta yer alıyor ve biz 15 Kasım’dan bugüne 12 bin işletmeye 4 milyar lira destek ödemesi gerçekleştirdik. Depremden bu yana sadece KOSGEB yalnızca Kahramanmaraş’ta 5,5 milyar liranın üzerinde kaynağı KOBİ’lere sundu. 

Kahramanmaraş bölgenin üretim üssü olacak

Kahramanmaraş son yıllarda OSB’ler üzerinde yükselen bir Endüstriye sahip oldu. Son 22 yılda attığımız adımlar 45 bin 500’e yakın istihdamın OSB’lerimizde gerçekleşmesini mümkün kıldık.  İnşallah önümüzdeki dönemde Kahramanmaraş’ın bu bölgenin üretim üssü olma yolunda attığımız adımları kuvvetli şekilde devam ettireceğiz.” 

Bakanımız şehrimizin kalkınmasında önemli bir misyon üstleniyor

Toplantının açılış konuşmasını yapan KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, şunları söyledi: “Bugün odamızda şehrimizin savunma, uzay ve havacılık atılımlarında önemli bir misyon üstlenen, sunduğu değerli katkılarla Kahramanmaraş’ımızın milli teknoloji hamlesindeki rolünü güçlendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır bizimle birlikte. 

Mücbir sebep halinin uzatılması talebi

Sanayicilerle İstişare Toplantısı kapsamında Sayın Bakanımızı iş dünyamızla buluştururken, kendisine şehrimizin güncel ekonomik durumunu aktardık ve iş dünyamızın sorun ve taleplerini ilettik. Özellikle mücbir sebep halinin deprem bölgesi özelinde uzatılması noktasında beklentilerimizi ifade ettik.” Dedi.
 

Bakmadan Geçme