Bakan Bolat, cari işlemler açığının 45,2 milyar dolara gerilediğini duyurdu

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, cari işlemler açığı ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Bolat, açıklamasında, 'Cari işlemler açığı 2023 yılı aralık ayında yüzde 65,2 azalışla 2,1 milyar dolara, 2023 yılının tamamında ise yüzde 8 azalışla 45,2 milyar dolara gerilemiştir. Halkımızın refahı için çalışmaya devam edeceğiz.' Dedi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Bolat, “Hizmet İhracatında ilk defa 100 milyar dolar rakamına erişilmiştir. 2023 yılının ikinci yarısında dış ticaret açığındaki düşüş ile cari işlemler hesabında önemli bir iyileşme gerçekleşmiştir. Cari işlemler açığındaki düşüşün 2024 yılında da devam etmesi beklenmektedir. 2022 yılı Aralık ayında 6 milyar dolar olan cari işlemler açığı yüzde 65,2 azalışla, 2023 yılı Aralık ayında 2,1 milyar dolara gerilemiştir. Böylelikle 2023 yılı cari işlemler açığı bir önceki yıla göre yüzde 8 azalışla 45,2 milyar dolara gerilemiştir.

2023 yılı Mayıs ayında 60,1 milyar dolar olarak gerçekleşen yıllıklandırılmış cari işlemler açığı sonraki aylarda 14,9 milyar dolar azalarak Aralık ayı itibariyle 45,2 milyar dolara gerilemiştir.

2023 yılı Temmuz ayından itibaren her ay yıllıklandırılmış dış ticaret açığı düşmüş ve böylelikle her ay yıllıklandırılmış cari işlemler açığı azalarak olumlu trend kaydetmiştir.

Aralık ayında cari açıktaki gerilemede ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının yıllık yüzde 43,2 oranında azalarak 4,6 milyar dolar gerçekleşmesi etkili olmuştur.

Hizmet gelirleri 2023 yılında 100 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştır. Hizmetlerin altında yer alan seyahat gelirleri ise 48 milyar dolara ulaşarak rekorunu yenilemiştir.

Bakanlığımızca açıklanan geçici dış ticaret istatistiklerine göre Ocak ayında dış ticaret açığı %56,8 oranında azalarak 6,2 milyar dolar (2023 Ocak: 14,3 milyar dolar) gerçekleşmiştir. Bu kapsamda cari işlemler açığında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren yıllıklandırılmış bazda görülen düşüşün 2024 yılı genelinde devam etmesi beklenmektedir.

Ticaret Bakanlığı olarak, mal ve hizmet ihracatını artırmak için uygulamaya koyduğumuz ihracat stratejileri ve sunduğumuz desteklerle birlikte yerli üreticileri haksız rekabete karşı korumaya yönelik ithalat politikalarımızla, cari işlemler hesabında izlenen olumlu eğilimin sürdürebilirliğini sağlamak amacıyla çalışmalarımızı paydaşlarımızla iş birliği içinde sürdürüyoruz.

"İnovasyon, üretim, yatırım, istihdam, ihracat, adil bölüşüm" kapsamında şekillenen politikalarımızla, Türkiye ekonomisini daha rekabetçi ve güçlü bir konuma taşımaya kararlıyız. Cari işlemler hesabında kalıcı iyileşme ile sürdürülebilir refah artışı için gerekli makroekonomik istikrarı güçlendirmeyi hedefliyoruz.” Dedi.
 

Bakmadan Geçme