• Haberler
  • Gündem
  • Bakan Akar: Deprem çok geniş bir alanda etkisini gösterdi

Bakan Akar: Deprem çok geniş bir alanda etkisini gösterdi

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen asrın felaketinin hemen ardından beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile geldiği Hatay'da Mehmetçiğin nöbet, devriye, arama-kurtarma ve yaşam destek faaliyetlerini yerinde takip eden Bakan Akar'ın deprem bölgesindeki incelemeleri de devam ediyor.

Defne ilçesindeki Atatürk Parkı'na giden Bakan Akar, burada Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kurulan seyyar çamaşırhane, banyo ve tuvalet ile fırın ve mutfağın faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı, talimat verdi. Bir öğünde 10 bin kişilik yemek kapasitesine sahip mutfak ile 15 bin ekmek üretim kapasitesine sahip fırında incelemelerde bulunan Bakan Akar, özellikle hijyen ve su konusunda dikkatli olunmasının, düzenli olarak bölgede bulunan TSK'ya ait laboratuvarlarda bunların analizinin yapılmasının önemini vurguladı.

Çadır kentteki depremzedelerle bir araya gelen Bakan Akar, çocuklarla da yakından ilgilendi. Depremzedelerin taleplerini tek tek dinleyen Bakan Akar, "Deprem çok geniş bir alanda etkisini gösterdi. Bütün Bakanlıklar, kurum kuruluşlar, devletimiz, milletimiz bütün 85 milyon ayakta. Acımız, kederimiz büyük. Bu yaraları sarmak için ilk günden itibaren asil milletimizle birlikte omuz omuza çalışarak tek yumruk, tek yürek olarak inşallah tüm bu sıkıntıların üstesinden gelecek, yaralarımızı saracağız." diye konuştu.

Vatandaşlar Bakan Akar'a teşekkür ederek "Allah devletimize zeval vermesin." ifadesini kullandı. Bakan Akar daha sonra beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ile bölgenin dinî kanaat önderlerinden Alevi İslam İnancını Yaşatma Derneği Onursal Başkanı Nasreddin Eskiocak'ın daveti üzerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaretten dolayı büyük onur duyduğunu dile getiren Başkan Nasreddin Eskiocak, "Hayır dualarımız hep sizlerle. Cenab-ı Allah Cumhurbaşkanımıza, hükûmetimize, devletimize, milletimize, ordumuza zeval vermesin. Allah sizlere yardımcı olsun. Hem Türkiye'de hem sınır ötesinde bu millet için önemli vazifeleri yerine getiriyorsunuz. Depremin ardından bölgede devriye gezen Mehmetçiği görünce içimiz ferahlıyor. Ordumuzun katkısı çok önemli, bize güç katıyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Depremin ardından bölgedeki çalışmalara katılmak üzere görevlendirilen MSB’ye bağlı fabrikalarda görevli işçilerle de bir araya gelen Bakan Akar daha sonra Kumlu ilçesine giderek AFAD Koordinasyon Merkezinde çalışmalara ilişkin brifing aldı. Bakan Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile çadır kentteki depremzedeleri ziyaret etti, taleplerini dinledi. Çocuklarla yakından ilgilenen Bakan Akar’a vatandaşlar “asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından sağlanan imkânlar için teşekkür etti, “Deprem gecesinden beri bizlerle devamlı ilgileniliyor, ihtiyaçlarımız karşılanıyor. Devletimizden Allah razı olsun. Biz sizlerden razıyız. Bu ülke hepimizin ülkesi. İnşallah birlik, beraberlik içinde bu günleri atlatacağımıza inanıyorum. Allah bir daha bu günleri göstermesin.” ifadelerini kullandı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay’daki inceleme ve denetlemeleri sırasınsa TSK İnsani Yardım Tugayının Doğal Afetler Arama Kurtarma Taburundan da çalışmalara ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi.
 

Bakmadan Geçme