B sınıfı sürücü belgesi sahiplerine sevindirici haber

32456 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile B sınıfı sürücü belgesi sahiplerine sevindirici bir haber geldi. Artık B sınıfı sürücü belgesi olanlar, belirli şartları yerine getirdikleri takdirde 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler.

Yapılan düzenlemeyle birlikte, 2 yıllık B sınıfı sürücü belgesi olanlar, son 5 yıl içinde sürücü belgelerinin geri alınmamış olması ve sağlık şartlarını taşımaları koşuluyla 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek kurallar çerçevesinde direksiyon eğitimi alıp sınavda başarılı olanlar da bu haktan yararlanabilecekler.

Yönetmelik değişikliği, B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahiplerine ek bir maliyet getirmeyecek. Harç ödenmesi veya sürücü belgelerinin değiştirilmesi gibi işlemlere gerek kalmadan, sistemde işlenen bir şerh ile 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yaptığı açıklamada: “125 cc'ye kadar olan motosikletlerin B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmesini sağlayan Yönetmelik değişikliği Bugün 32456 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Bu düzenlemeyle; 2 yıllık “B” sınıfı sürücü belgesi olan, 5 yıl içinde sürücü belgesi geri alınmamış olan, Sağlık şartlarını taşıyan, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek kurallar ve süre içerisinde direksiyon eğitimi alıp, sınavda başarılı olan, B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahipleri harç ödemeden ve Sürücü Belgelerini değiştirmeden sisteme işlenen şerh ile ticari faaliyette kullanılanlar hariç 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.

Tüm motosiklet tutkunlarına hayırlı olsun.

Yönetmeliğin çıkması için birlikte çalıştığımız Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin’e ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu’na teşekkür ederim.” İfadelerine yer verdi.
 

Bakmadan Geçme