• Haberler
  • Gündem
  • AFAD'dan hane başı destek ödenmesine ilişkin açıklama

AFAD'dan hane başı destek ödenmesine ilişkin açıklama

Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından hane başı destek ödenmelerine ilişkin kamuoyu açıklaması yaptı.

AFAD’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi kabul edilen 11 ilimizde afetzedelerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için10.000-TL "hane başı destek ödenmesine" devam edilmektedir. 

Bugüne kadar Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hasar Tespit Ekipleri tarafından yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı ile az hasarlı olarak tespit edilen 1.506.317 haneye yönelik “hane başı destek ödemesi” aralıksız devam etmekte olup ödemeler son aşamaya gelmiştir.

Hane başı destek ödemesinde fiili ikametgah adresi esas alınmaktadır. Bununla birlikte çeşitli sebeplerle fiili olarak oturduğu adresten farklı bir ikametgah adresinde kaydı görünen afetzedelerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için aşağıda belirtilen süreç dahilinde ödemeleri gerçekleştirilecektir.

Afetzedelere, fiilen ikamet ettiği halde ikamet adresi farklı bir konutta ise;

1- Halihazırda bulunduğu ilin, İl AFAD Müdürlüğüne başvurmaları,

2- Hasarlı konutta ikamet ettiğini kanıtlayan belgeleri (doğalgaz faturası, elektrik faturası, su faturası, sabit internet faturası, lojman tahsis belgesi, kira kontratı) sunmaları,

3- Bu belgelerin temin edilememesi durumunda, muhtarlık ve kolluk birimleri aracılığı ile fiilen oturulup oturulmadığına ilişkin düzenlenecek belgeyi temin etmeleri sağlanacaktır.

4- İl AFAD Müdürlüklerimizde; ikameti kanıtlayıcı evraklar temin edildikten sonra gerekli kontroller yapılarak afetzedelerin T.C. Kimlik numarası üzerinden (T.C Ziraat Bankası’na) hane başı destek ödemesi yapılacaktır.

Yukarıda belirtilen süreçlerin tamamında İl AFAD Müdürlüklerimiz, afetzedelerimize her türlü kolaylığı sağlayacaktır.”
 

Bakmadan Geçme